Адміністрація Байдена планує виділити Україні більше 9 мільярдів доларів до січня 2025 року.
Це всі кошти, які залишилися з ухваленого Конгресом фінансування на безпекову допомогу Україні.
Активна участь Північної Кореї у конфлікті в Україні потребує рішучої реакції, і така реакція буде надана. Цю інформацію озвучив державний секретар США Ентоні Блінкен 13 листопада в Брюсселі, де він проводить зустріч із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте та іншими представниками Альянсу й Європи.
"Сьогодні ми провели надзвичайно конструктивну бесіду про нашу постійну підтримку України в умовах триваючої агресії з боку Росії. Також обговорювали додатковий аспект, пов'язаний із залученням північнокорейських сил у конфлікт, які вже активно беруть участь у бойових діях, що вимагатиме рішучої реакції," - зазначив Блінкен.
Згідно з даними українських, південнокорейських та західних розвідувальних агентств, Північна Корея направила до Росії приблизно 11 тисяч своїх військовослужбовців. Як стверджують українські чиновники, деякі з них вже брали участь у бойових діях проти українських військ у Курській області Росії, де Україна на даний момент контролює певну частину території.
На зустрічі в Брюсселі Блінкен і Рютте також торкнулися питання активізації участі європейських союзників США у підтримці України, оскільки рівень майбутньої залученості Вашингтона залишається неясним після перемоги республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США, що відбулися минулого тижня.
Деякі представники влади та аналітики висловлюють занепокоєння, що можливе повернення Трампа на пост президента США може вплинути на підтримку України та активність США в НАТО. Це пов'язано з тим, що новообраний лідер не раз висловлював критичні погляди щодо Європейського Союзу та ідеї зменшення фінансової допомоги Києву.
Він також обіцяв швидко закінчити війну в Україні, можливо, ще до свого офіційного вступу на посаду президента 20 січня 2025 року. Водночас попри спекуляції в пресі, наразі невідомо, в чому саме полягатиме план Трампа щодо завершення війни в Україні.
Візит Блінкена до Брюсселя є свідченням зусиль адміністрації президента Джо Байдена щодо посилення підтримки України та запевнення європейських лідерів у непохитності США щодо євроатлантичного партнерства перед тим, як Байден завершить свою каденцію у січні 2025 року.
Ми маємо надзвичайно насичений та важливий порядок денний на найближчі кілька місяців. Як я вже повідомив генеральному секретарю НАТО, президент Байден має намір повністю реалізувати свої плани та використовувати кожен день для продовження нашої роботи, яку ми здійснювали протягом останніх чотирьох років. Це полягає у зміцненні нашого Альянсу, що є критично важливим для безпеки Сполучених Штатів і країн Європи. Це і є нашим основним завданням, яке ми будемо виконувати, - зазначив державний секретар.
"А також продовжувати підтримувати все, що ми робимо, для України, щоб переконатися, що вона може ефективно захищатися від цієї російської агресії", - додав він.
Адміністрація Байдена наголосила, що до кінця повноважень чинного президента у січні 2025 року планує повністю реалізувати понад 9 мільярдів доларів, які залишилися з ухваленого Конгресом фінансування на безпекову допомогу Україні.
"Від цього моменту до завершення терміну їхніх повноважень вони намагатимуться забезпечити доставку всього, що тільки зможуть", - підкреслив з цього питання Марк Кансіан, старший консультант Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Однак, незважаючи на багаточисельні прохання з боку Києва, США поки що утримуються від надання Україні дозволу на використання західних ракет великої дальності для атак на військові об’єкти в глибині Росії. Українська сторона вважає це критично важливим для "зміни курсу конфлікту", про що раніше згадував генсек НАТО Рютте.
"Якого б підходу керівництво США не зайняло щодо України, Європі доведеться активізуватись, ми повинні будемо взяти на себе ініціативу в підтримці оборонних зусиль України та макрофінансової стабільності", - сказала Олена Прокопенко з Німецького фонду Маршалла США.
Під час свого візиту до Брюсселя 13 листопада, Блінкен планує провести зустрічі з міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою, Верховним командувачем об'єднаних сил НАТО в Європі генералом Крістофером Каволі, а також з високопосадовцями Європейського Союзу та британським міністром закордонних справ Девідом Ламмі.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.