Вчені повідомляють, що сонячна активність досягла свого піку.
Представники NASA, Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA) та Міжнародної групи з прогнозування сонячних циклів повідомили, що Сонце досягло піку своєї активності. Згідно з інформацією, наданою Phys.org, цей піковий період може тривати до наступного року.
Сонячний цикл являє собою природний процес, що характеризує активність нашої зірки. Орієнтовно раз на 11 років магнітні полюси Сонця змінюють своє положення, що приводить до переходу Сонця з фази спокою в стадію активності.
NASA та NOAA відстежують сонячні плями, щоб визначити та передбачити хід сонячного циклу та сонячну активність. Плями на Сонці - це холодніші області, пов'язані з концентрацією магнітного поля. Це видимий компонент активних областей, областей інтенсивних та складних магнітних полів на Сонці, які є джерелом сонячних вивержень.
"У період сонячного максимуму спостерігається зростання кількості сонячних плям, що, в свою чергу, свідчить про підвищення рівня сонячної активності. Це підвищення не лише відкриває захопливі перспективи для вивчення нашої найближчої зірки, але й має конкретні наслідки для нашої планети та всієї Сонячної системи", - підкреслив Джеймі Фейворс.
Керівник програми космічної погоди в NASA.
Сонячна активність має значний вплив на умови в космічному середовищі, що називаються сонячною погодою. Цей вплив може торкнутися не лише супутників та космонавтів, але й систем зв'язку та навігації, таких як радіозв'язок і GPS, а також електричних мереж на Землі. З посиленням активності Сонця, явища космічної погоди стають все більш частими. Наприклад, в останні місяці північні сяйва спостерігаються значно південніше, ніж зазвичай, включаючи територію України.
Наприклад, у травні цього року корональний викид маси (КВМ) вивільнив хмари заряджених частинок і магнітних полів у напрямку Землі, що призвело до найпотужнішої магнітної бурі за останні 20 років і, можливо, до найбільш інтенсивних полярних сяйв, які спостерігалися за останні пів тисячі років.
"Ця заява не свідчить про те, що ми спостерігаємо максимум сонячної активності в рамках цього сонячного циклу. Хоча Сонце справді досягло фази сонячного максимуму, точний момент, коли активність досягне свого апогею, не буде визначено впродовж кількох місяців або навіть років", - зазначив Ель-Саїд Талаат, керівник відділу космічної погоди в NOAA.
Чи настав пік сонячної активності, не можна визначити відразу, оскільки остаточно констатувати його можна тільки після послідовного зниження активності. За прогнозами вчених, фаза максимуму активності триватиме ще близько року, а згодом піде на спад.
Раніше вчені заявили про те, що сказати напевно, чи настав пік сонячної активності можна лише через сім місяців після його завершення.