Фінансові експерти прогнозують, що Національний банк утримуватиме облікову ставку на позначці 13% до завершення року.
Згідно з думкою банкірів, опитаних агентством "Інтерфакс-Україна", Національний банк України (НБУ) має намір зберегти облікову ставку на рівні 13% річних на своєму майбутньому засіданні, запланованому на четвер.
"Ми прогнозуємо, що під час цієї наради НБУ збережеться незмінною (облікова - ІФ-У) ставка. Імовірно, аналогічна ситуація спостерігатиметься і на грудневому засіданні. Проте, не можна виключати можливість повернення до більш жорсткої монетарної політики (з підвищенням ставки), якщо інфляція продовжить прискорюватися," - зазначив Артем Красовський, директор департаменту казначейства та фондових ринків головного фінансового управління Правекс Банку.
Його колега, Олександр Печерицин, директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку, висловив думку, що чинний рівень ставки є задовільним для двох майбутніх переглядів у цьому році.
"Проте, якщо інфляційний тренд суттєво перевищить прогнози і в жовтні (додатково виникнуть ризики, які наразі не враховані в нашій моделі), ми не виключаємо можливості, що в грудні буде потрібно підвищити процентну ставку," - підкреслив він.
Думку колег підтримала начальниця управління управлінського обліку та бізнес аналізу ОТП Банку Інна Провотар.
"До кінця 2024 року ми не бачимо об'єктивних причин для зміни облікової ставки НБУ. Ґрунтуючись на поточних прогнозах, зміни можуть відбутися не раніше кінця весни наступного року. І це за умови, якщо вдасться розвернути інфляцію і забезпечити стійкість валютного курсу", - зазначила вона.
Ці очікування банкірів відповідають оновленому в липні цього року прогнозу регулятора, згідно з яким облікова ставка триматиметься на рівні 13% річних до кінця 2024 року, після чого прогнозується її зниження до 12,6% і 12,4% річних у першому і в другому кварталі 2025 року і до 11,3% річних за його підсумками.
Як було зазначено, на засіданні, що відбулося 18 вересня, Національний банк залишив облікову ставку на рівні 13%. Це рішення підтримали 10 із 11 членів комітету монетарної політики, тоді як один колега виступив за її підвищення до 13,5% річних. За підсумками вересня 2024 року річна інфляція зросла до 8,6%, порівняно з 7,5% у серпні, 5,4% у липні та 4,8% у червні.