Чехія надасть підтримку в збереженні культурної спадщини України.


У Львові було підписано декларацію, що стосується ініціативи "Підтримка української культури" та проєкту ARK III. Цей проєкт має на меті створення мобільних установ, які забезпечать захист і цифрову трансформацію культурної спадщини України в умовах війни. Про це повідомили організатори на Львівському порталі.

У Львові, в Інституті культурної стратегії, було урочисто оголошено про партнерство з Національним заповідником "Києво-Печерська Лавра" з метою підтримки спільного проєкту. Ця ініціатива реалізується за сприяння Міністерства культури Чехії та України у співпраці з чеським Фондом родини Карела Комарека (KKFF).

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну об'єкти культурної спадщини країни систематично зазнавали атак, що призвело до значних втрат історичних та художніх цінностей.

"У відповідь KKFF, разом із Міністерствами культури Чехії та України, Національним музеєм Чехії та Чеським комітетом ICOM за підтримки приватної філантропії, у кінці 2023 року запустили проєкт ARK (Ковчег). Основою проєкту є мобільні підрозділи, призначені для збереження української літератури та культурних артефактів через їхню цифровізацію", - йдеться у повідомленні.

Згідно з інформацією ЮНЕСКО, з лютого 2022 року було знищено або серйозно пошкоджено близько 500 культурних пам'яток. У цьому контексті проєкт ARK (Ковчег) має надзвичайно важливе значення для збереження української ідентичності та охорони її культурної спадщини для наступних поколінь.

Проект ARK (Ковчег) базується на мобільних захисних транспортних засобах (MSV), які обладнані сучасними технологіями для охорони та перевезення культурних цінностей. Ці MSV здатні працювати автономно, мають можливість дистанційного спостереження, реального часу відстеження та системи моніторингу навколишнього середовища. Перший з таких транспортних засобів планується до запуску наприкінці 2024 року.

Ці транспортні засоби дозволять культурним працівникам у районах, що постраждали від війни, рятувати історичні книги, створювати їхні цифрові копії та 3D-скани нерухомих об'єктів, таких як фрески, які неможливо перемістити фізично.

"Ініціатива ARK має важливе значення для KKFF, оскільки підтримка культури та мистецтва є основою нашої місії. Ми вже тривалий час підтримуємо Україну та її народ. В умовах навмисного руйнування культурної спадщини України цей проєкт набуває ще більшої ваги", - зазначив директор KKFF Лубош Веселий.

Представники різних установ уклали спільну угоду в рамках ініціативи "Підтримка української культури" та ARK III. Цю угоду підписали заступник міністра культури Чехії Онджей Храст і генеральний директор Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра" Максим Остапенко.

"Ця ініціатива важлива не лише для збереження української культури, але й для захисту світової культурної спадщини. Українські художники, письменники та історичні артефакти є частиною спільного людського досвіду, збагачуючи світову культуру своїм унікальним внеском. Проєкт ARK гарантує, що ці безцінні активи не будуть втрачені через руйнування війною", - розповів Онджей Храст.

Related posts