Чи ризикне Ізраїль завдати удару по іранській нафтовій експортній інфраструктурі?


Після нещодавньої атаки Ірану на Ізраїль, яка відбулася минулого тижня, експерти з різних галузей зосередили свою увагу на найбільшому іранському нафтовому терміналі, розташованому на острові Харк у Перській затоці.

На початку Тегеран перемістив танкери від терміналу і лише через кілька днів вирішив відновити процес відвантаження нафти.

Ринок з великою увагою слідкує за можливими ударами Ізраїлю по іранських об'єктах нафтової інфраструктури, оскільки це може мати серйозні наслідки для світового нафтового ринку.

На початку цього тижня сервіс TankerTrackers.com, що займається виявленням суден, які порушують санкції, за допомогою супутникового моніторингу, зокрема через проект Sentinel Hub, зафіксував перебування трьох нафтових танкерів на причалах терміналу.

Згідно з інформацією сервісу, у вівторок на терміналі відбувалося завантаження двох великотоннажних танкерів (VLCC) Національної іранської танкерної компанії (NITC) та одного афрамакса від іншого оператора.

Загальний обсяг перевезених вантажів може досягати приблизно 5 мільйонів барелів. Додаткову інформацію про ці активності надало агентство Bloomberg, яке опублікувало супутникові знімки Sentinel.

Чому термінал на острові Харк має велике значення для Ірану? Нафтовий перевантажувальний комплекс, розташований на острові Харк, є важливим елементом нафтової інфраструктури країни. Цей об'єкт забезпечує близько 90% іранського нафтового експорту, а його максимальна потужність перевантаження перевищує 7 мільйонів барелів на день.

Термінал дозволяє одночасно завантажувати дев'ять танкерів різного дедвейту. Комплекс один із небагатьох у світі, здатний обслуговувати одночасно декілька великотоннажних танкерів. В очікуванні швартування до причалів танкери прибувають на якірні стоянки, розташовані східніше та південніше терміналу.

Нагадуємо, що 1 жовтня ввечері Іран здійснив потужний ракетний обстріл по Ізраїлю. За кілька днів до цього, судноплавна діяльність в околицях терміналу проходила в звичному режимі – щонайменше десять танкерів розташувалися на якорях неподалік.

Проте незабаром після іранського удару танкери залишили свої місця на якорях і розійшлися різними маршрутами по Перській затоці. "NITC, здається, стурбоване неминучою атакою з боку Ізраїлю. Їхні порожні великотоннажні танкери вчора виїхали з найбільшого нафтового терміналу країни, розташованого на острові Харк", - повідомили в TankerTrackers.com 3 жовтня.

Вперше за тривалий час причали терміналу виявилися без суден.

Таким чином, ситуація виглядає наступним чином: після своєї атаки Іран вирішив відігнати танкери на безпечну відстань від терміналу, імовірно, щоб уникнути швидкої реакції з боку Ізраїлю. Тільки через кілька днів країна зважилася на відновлення завантаження суден. Цікаво, що повернення до вантажних операцій відбулося паралельно з візитом міністра нафти Ірану Мохсена Пакнеджада на термінал. Ця поїздка була підкріплена медійним фоном, який акцентував увагу на можливих загрозах з боку ізраїльських атак на нафтові об'єкти Ірану.

Скільки нафти експортує Іран? Іран щодоби видобуває близько 3,2 млн барелів нафти, що еквівалентно 3% світового виробництва. Нафтовий сектор країни багато років перебуває під санкціями США, а санкційний список перевищує 300 танкерів та інших суден, які сприяли експорту нафти та інших іранських товарів із 2019 року. Проте Тегерану вдається продовжувати експортувати нафту, розбудувавши складну мережу посередників і "тіньового" флоту.

У 2024 році експорт іранської нафти досягнув найвищого рівня за багато років, становлячи 1,7 мільйона барелів на добу, що є значним зростанням у порівнянні з 1,1 мільйона барелів на добу у 2022 році. Основним споживачем цього ресурсу залишається Китай, який у перші шість місяців поточного року щоденно імпортував від 1,2 до 1,4 мільйона барелів іранської нафти.

У вересні цього року іранський експорт досяг свого найвищого рівня. Згідно з інформацією агентства Kpler, добові постачання зросли на 430 000 барелів у порівнянні з серпнем, досягнувши 1,92 млн барелів — це найвищий показник за останні п'ять років. Такий обсяг фактично еквівалентний відправленню одного великотоннажного танкера щоденно.

Призупинення функціонування терміналу на острові Харк на початку жовтня негативно вплинуло на темпи експорту. Згідно з даними S&P Global, Іран зазвичай відправляє від 7 до 10 вантажів нафти щотижня, але в період з 29 вересня по 4 жовтня було реалізовано лише дві партії нафти на танкерах.

"Хоча багато іранської нафти експортується "темними" танкерами (...), експорт нафти з Ірану зменшився до 237 000 барелів на добу за тиждень до 6 жовтня, що стало найнижчим тижневим показником принаймні за два роки", - повідомило агентство.

Чи вдалося переконати Ізраїль? Майже відразу після іранської атаки ізраїльські офіційні особи заявили американському виданню Axios, що ймовірними цілями удару у відповідь можуть бути об'єкти нафтового сектору Ірану.

В кінці минулого тижня президент Сполучених Штатів Джо Байден відкрито попередив Ізраїль про небезпеку ударів по нафтовій інфраструктурі. "Якщо б я був на їхньому місці, розглядав би різні варіанти", - висловив свою думку він.

Таке ставлення Вашингтону безперервно підтримує курс на уникнення радикальних дій, які здатні порушити стабільність світового нафтового ринку, особливо в критичний період президентських виборів. Наприклад, саме ці міркування спонукали Білий дім призупинити введення нових санкцій проти російського "тіньового" флоту.

Ознайомтеся також із темою: Полювання на російські "тіньові" танкери: США призупинили дії, в той час як Європа триває далі.

Серед західних фахівців існують значні сумніви щодо ймовірності атаки Ізраїлю на іранські нафтові установки. Як зазначає старший аналітик з нафти компанії Kpler Хомаюн Фалакшахі, Ізраїль має чотири основних стратегії реагування: військову, ядерну, нафтогазову та енергетичну інфраструктуру.

"Напад на ядерні установки є найбільш знаковим варіантом, хоча більшість з них знаходяться на великій глибині під землею, що ускладнює їх знищення. Удари по нафтогазовим або енергетичним об'єктам виглядають менш імовірними", - зазначає фахівець.

При цьому Фалакшахі сумнівається, що Ізраїль завдасть удару по терміналу на острові Харк. "Значні зв'язки Китаю як з Іраном, так і з Ізраїлем роблять малоймовірною атаку, яка порушить потоки нафти через Ормузьку протоку. Китай управляє портом Хайфа через Shanghai International Port Group і має значні інвестиції в технологічний сектор Ізраїлю через такі компанії, як Alibaba, Tencent і Baidu, що дає Ізраїлю сильні стимули не ставити під загрозу ці відносини", - вважає він.

На думку Фалакшахі, найбільш вірогідним сценарієм є атака на ядерні чи військові установки, що дасть можливість Ірану оголосити про невдачу цього удару та запобігти подальшій ескалації конфлікту. "Врешті-решт, ступінь ескалації залежатиме від того, яку реакцію обере Ізраїль," - зазначив експерт.

Тому найбільшим "жахом" ринку протягом останнього тижня був головний ризик подальшої ескалації - дестабілізація Ормузької протоки, якщо Ізраїль таки наважиться ударити по іранській нафтовій інфраструктурі й особливо - по нафтовому терміналу на острові Харк.

Варто лише нагадати, що через Ормузьку протоку проходить понад 30% світового експорту нафти - щодоби транспортується 14,8 млн барелів із Саудівської Аравії, Іраку, ОАЕ, Ірану, Кувейту та Катару (дані Kpler). Цим шляхом також доправляється понад 20% світового експорту зрідженого природного газу - переважно з Катару.

Цього разу Тегеран не висловлював конкретних загроз, зокрема щодо можливого блокування транзиту через протоку. Проте за останні роки ситуація на цьому судноплавному маршруті залишалася напруженою, оскільки Іран регулярно переслідує та захоплює торгові судна, щоб досягти своїх тимчасових цілей. Водночас на горизонті з'являються нові загрози у вигляді тероризму на воді, пов’язаного з іранськими проксі-групами, такими як хусити в Червоному морі.

Related posts