Як правильно підживити смородину, аґрус і лохину восени: рекомендації експертів
Осінь є ідеальним періодом для підживлення ягідних кущів. Правильне та своєчасне внесення добрив сприятиме зміцненню кореневої системи смородини, лохини та аґрусу, що дозволить їм успішно перезимувати та у наступному році подарувати багатий і смачний врожай.
Терміни останнього підживлення у році різняться залежно від погодних умов. OBOZ.UA розповідає, чим та коли підживлювати ягідні чагарники.
Коли слід проводити підживлення чагарників?
Кліматичні та погодні умови в різних регіонах можуть суттєво варіюватися, тому терміни підживлення варто коригувати згідно з реакцією садових рослин. Досвідчені садівники, наприклад, стверджують, що добрива можна починати вносити відразу після завершення плодоношення дерев. Цей період може починатися або в середині вересня, або тривати аж до кінця жовтня.
Які види добрив не рекомендується використовувати восени?
Про азотні добрива треба забути вже з середини літа. Справа у тому, що азот необхідний рослинам для нарощування зеленої маси, сприяє утворенню пагонів і листя. Звісно, така активність буде недоречна напередодні зимових холодів і сплячки.
Азотні добрива можуть зменшувати стійкість рослин, тому восени їх краще не використовувати. Найоптимальніший період для їх застосування — весняний сезон.
Якими добривами можна підкріпити малину, аґрус, смородину та лохину?
Основою осіннього підживлення повинні бути фосфор і калій. Фосфорні добрива сприяють розвитку та зміцненню кореневої системи рослин, що є особливо важливим у цей сезон.
Можливо використовувати як звичайний суперфосфат (з вмістом фосфору 20%), так і подвійний варіант (з 49% фосфору). Подвійний суперфосфат містить менше непотрібних домішок, що дозволяє досягати бажаного результату при менших дозах.
Калій сприяє зміцненню імунної системи рослин. Перед зимовим сезоном відмінним вибором добрива стане сірчанокислий калій (сульфат калію), оскільки цей засіб не містить небезпечного хлору.
Можна додавати калімагнезію, оскільки магній допоможе запобігти появі міжжилкового хлорозу. Існують спеціалізовані комплекси добрив, призначені для підживлення різних видів ягідних кущів.
Зверніть увагу, що фосфор має низьку розчинність у водному середовищі. Рекомендується не розсипати гранули на поверхні землі, а закопувати їх на глибину 7-10 сантиметрів.
Фахівці рекомендують восени підживити смородину спеціальною сумішшю, що складається з 1-2 столових ложок суперфосфату та сульфату калію. Норма внесення добрив становить приблизно 20 грамів на квадратний метр. Необхідно рівномірно розподілити цю суміш по периметру пристовбурного кола і добре зволожити землю. Також калімагнезію можна застосовувати під час поливу.
Природні та екологічні добрива
Органічні добрива, такі як гній, біогумус, перегній та компост, завжди залишаються актуальними. Важливо використовувати гній лише в його перепрілому стані. Органічні речовини не лише підвищують родючість ґрунту, але й позитивно впливають на його структуру, уникаючи проблем з мінералізацією, які можуть виникнути через надмірне використання хімічних добрив.
Деревна зола є справжнім багатством мікроелементів, таких як калій, фосфор, йод, бор, хром, кальцій, магній, залізо, мідь та безліч інших цінних речовин.
Кожна культура має свої специфічні потреби щодо графіку підживлень. Для аґрусу, наприклад, важливо провести останнє підживлення в кінці вересня.
У кінці жовтня, перед збором малини, рекомендується внести органічні добрива в обсязі 3 кг гною на кожен кущ.
Смородину зазвичай підживлюють двічі на рік: в кінці вересня та в останніх числах жовтня. Для підживлення можна застосувати, наприклад, піввідра гною на кожен кущ.
Існують певні ознаки, які вкажуть на потреби рослин:
Раніше OBOZ.UA розповідав, чим підживити город і сад восени, щоб урожай був набагато кращим.