Чому стратегія Зеленського може виявитися "далекою від швидкого успіху": аналіз західних відгуків.
Західні медіа висловили свою реакцію на оприлюднений президентом України Володимиром Зеленським "план перемоги" у Києві.
Вашингтон Пост зазначає, що цинічне ставлення та втома серед партнерів України є причинами того, чому "план перемоги" Зеленського "буде значно відрізнятися від швидкої "перемоги", на яку багато людей покладали надії".
Проте й сам глава держави підкреслює, що якщо розпочати реалізацію озвученого плану, то "можна буде завершити конфлікт не пізніше наступного року".
WP повідомляє, що Зеленський презентував цей план президенту США Джо Байдену під час їхньої зустрічі в Білому домі у Вашингтоні. Видання зазначає, що Україна зазнає значних втрат у своїй боротьбі з російською військовою силою, яка значно перевищує українські можливості за чисельністю.
В одному з інтерв'ю президент Чехії Петер Павел висловив думку, що українцям слід дотримуватися реалістичного підходу. Він підкреслив, що, на його погляд, найбільш ймовірним наслідком конфлікту стане те, що деякі регіони України залишаться під контролем Росії.
WP прогнозує "зміни в прозахідних настроях в Україні" у випадку потенційних мирних переговорів з Росією, незважаючи на те, що Сполучені Штати та європейські держави "вклали значні суми в боротьбу", при цьому допускаючи повільні темпи постачання озброєнь та запроваджуючи обмеження на застосування зброї великої дальності.
Видання The New York Times підкреслює, що ініціатива Зеленського в значній мірі залежить від розширення західної підтримки.
"На даний момент це спровокувало стриману реакцію з боку партнерів України", - підкреслює видання.
NYT також зазначає, що промова президента перед парламентом "була сприйнята багатьма українцями як спроба 'продати' його меседж на батьківщині та заспокоїти народ, який все більше відчуває втомленість від війни".
Видання наголошує: те, чи підтримають союзники Києва цей план, ще невідомо. Газета також цитує генерала Чарльза Брауна, голову Об'єднаного комітету начальників штабів військ США, котрий сказав, що "план перемоги" повторює деякі з попередніх закликів України збільшити військову допомогу.
Сам Зеленський, виступаючи у парламенті, зазначив, що деякі партнери України вже висловили підтримку його ідеї.
У той же час, журнал Newsweek підкреслює: "Н жодна країна не висловила публічно схвалення або коментарі щодо реалістичності цього плану".
За інформацією, наданою Newsweek, Зеленський, ймовірно, "має намір укріпити свою стратегію до моменту, коли новообраний президент США вступить на посаду наступного року". Представники, з якими спілкувалося видання, зазначають, що жоден з теперішніх кандидатів у США не може дати чітких гарантій на покращення ситуації для Києва.
"Виглядає, що він [Володимир Зеленський, - ред.] також сформулював своє бачення [підтримки України, - ред.] як інвестиційну можливість для західних союзників з погляду природних ресурсів та економічного потенціалу", - додає видання BBC.
Як повідомляв Голос Америки, економічний пункт "плану перемоги" передбачає розвиток економічного потенціалу України, в тому числі родовищ корисних копалин.
Зеленський зазначив, що наявність природних ресурсів в Україні, а також її здатність виробляти енергію і продукти харчування, є одними з основних цілей Росії в цій війні: "Це відкриває перед нами можливості для розвитку. Для економічного підйому України. Для зміцнення економіки Європейського Союзу, що сприятиме економічній та в значній мірі безпековій автономії Європи".
"Президент України прагне, щоб його виснажені війська не зупинялися у боротьбі. Проте, враховуючи значну залежність його армії від західної підтримки, для реалізації його 'стратегії досягнення перемоги' буде потрібна підтримка нового президента США", - зазначає BBC.
Видання також наводить коментар з Кремля, де відкинули запропонований у Верховній Раді план, зазначивши, що Києву слід "прокинутися від ілюзій".
BBC також наводить слова Зеленського, в яких він зазначає, що Китай, Іран і Північна Корея утворили "коаліцію злочинців" на підтримку Росії.
"Вимоги миру, які висуває Зеленський, – зазначає видання, – все більше суперечать реаліям, що його оточують."
За словами аналітиків BBC, під час виступу перед українськими парламентарями президент України "висловив усвідомлення зростаючої втоми в суспільстві", а "його власне вираження втоми було помітно на обличчі, коли він зазначив, що 'перемога стала для деяких непростим терміном, на жаль'".