Чорноплідна горобина: переваги її плодів та методи використання у народній медицині - Здоров'я | Експрес онлайн
Ягоди аронії сприяють зниженню високого тиску, покращують стан при цукровому діабеті та підтримують функцію щитоподібної залози.
Цього року ягоди дозрівають раніше, ніж звичайно, і серед них варто відзначити аронію, або чорноплідну горобину. Це дерево заслужено отримало титул "принцеси осіннього саду" завдяки своїм смачним і соковитим плодам. Які ж корисні властивості має аронія?
Ці ягоди є джерелом багатьох корисних речовин, таких як пектини, а також вітаміни A, K, B, C, E, дубильні речовини, бета-каротин, а також макро- і мікроелементи, серед яких мідь, бор, марганець і залізо, -- зазначає сімейний лікар Олена Решетник. -- М’яка клітковина аронії позитивно впливає на функціонування кишечника та допомагає знімати спазми. Окрім глюкози, сахарози та фруктози, ці плоди також містять сорбіт, що робить їх безпечними для вживання діабетиками. Крім того, висока концентрація йоду (6-10 мкг на 100 г свіжих ягід) робить аронію важливою складовою раціону для людей, які мають проблеми зі щитоподібною залозою через нестачу йоду.
Чорноплідна горобина є корисним продуктом для тих, хто має схильність до кровотеч, оскільки велику роль у цьому відіграє високий вміст вітаміну Р, що забезпечує потужний капілярозмiцнювальний ефект. Калорійність аронії досить низька — всього 55 калорій на 100 грамів ягід. Тому терпкі плоди та свіжовичавлений сік з них, без додавання цукру, можуть сміливо вживати люди, що страждають від зайвої ваги.
Сік з аронії має корисні властивості при артеріальній гіпертензії, анемії та атеросклерозі, а також сприяє очищенню печінки. Проте важливо розводити цей напій водою в співвідношенні 1:1. У той же час, людям з виразковою хворобою шлунка або дванадцятипалої кишки, а також при гіперацидному гастриті та вираженій артеріальній гіпотензії не рекомендується вживати аронію. Це пов'язано з тим, що речовини, що містяться в цих ягодах, містять кислоти, які можуть подразнювати шлункову слизову оболонку та знижувати артеріальний тиск.
Який із способів зберігання аронії є найефективнішим?
Оптимальним способом зберігання ягід є їх консервація без цукру. Наприклад, ви можете їх висушити. Сушені ягоди можна легко використовувати, додаючи чайну ложку аронії на одну склянку води в заварник.
— Збирати аронію варто до настання перших морозів, адже підмерзлі плоди швидко псуються, — зазначає Олена Коб'юк, дослідниця в галузі травознавства та традиційних оздоровчих методів. — Однак цього року осінь досить тепла, тож не варто поспішати — дайте можливість ягодам насититися сонячним світлом. Їх можна висушити природним шляхом на свіжому повітрі (важливо накрити марлею, щоб захистити від мух та інших комах) або ж у звичайній газовій духовці. Чисті та сухі ягоди слід розкласти на деку і сушити при температурі не вище 50–60°С.
До речі, чай із сушених листів аронії має багато корисних властивостей, зокрема, він володіє протизапальними та жовчогінними властивостями. Цей напій також використовується для лікування алергічних висипів на шкірі. Щоб приготувати чай, необхідно взяти одну столову ложку сушеного листя та залити його склянкою окропу, після чого настоювати протягом години. Рекомендується вживати настій тричі на день по чверті склянки перед їдою.