Ці неповторні знімки демонструють справжнє життя на Міжнародній космічній станції.
У 2030 році компанія SpaceX планує зняти з орбіти Міжнародну космічну станцію (МКС) і безпечно знищити її після завершення терміну служби. Щоб зберегти спадщину цього унікального космічного об'єкта, археологи вирішили проводити детальне дослідження.
Експерти попросили астронавтів регулярно фотографувати все на борту МКС, щоб дізнатися, як люди використовували свій невеликий замкнутий простір. Ці дані не лише збережуть цінну космічну культуру, а також допоможуть інженерам проєктувати ще більш комфортні майбутні космічні станції, пише Inverse.
Протягом майже трьох десятиліть свого існування Міжнародна космічна станція стала домом для близько 300 астронавтів із 22 країн, які проводили тут час від кількох днів до цілого року, виконуючи свою роботу.
Дослідницька група під керівництвом Еліс Горман з Університету Фліндерса та Джастіна Волша з Університету Чепмена прагне дослідити культурні аспекти Міжнародної космічної станції та її екіпажів, перш ніж все це зникне у космосі. Волш та його колеги зазначають, що станція являє собою мікросуспільство з унікальною культурою, традиціями, правилами, особливостями та звичками.
Аби побачити особливості життя на МКС, дослідники попросили астронавтів регулярно фотографувати шість квадратних секцій стін і поверхонь борту МКС, щоб дізнатися, як люди на станції використовували свій простір та адаптувалися до нього.
Джастін Волш і його колеги вивчають фотографії, щоб відстежувати, які предмети люди використовували та зберігали в різних місцях. Це дало уявлення про те, як астронавти жили й працювали в різних частинах станції.
Для дослідників кожен квадратний метр на борту Міжнародної космічної станції нагадує "розкопкову яму", яку археологи використовують для збору зразків ґрунту та артефактів на Землі. За словами вчених, щоденна фотографія є аналогом нового шару ґрунту та артефактів, що ілюструє діяльність людей у цьому просторі протягом певного періоду часу.
Група спеціалістів заявила, що їхня діяльність сприятиме створенню більш досконалих і зручних космічних станцій майбутнього.
На думку археологів, найзначніший інтерес у людей викликає простір МКС, де астронавти проводили найбільше часу.
"Мабуть, камбуз - це те, про що люди хочуть знати найбільше", - сказав Волш. Адже члени екіпажу проводять більшу частину часу в модулях своєї країни.
Вчені повідомляють, що дослідження особистих просторів у різних країнах виявило цікаві спостереження. Наприклад, в американських, європейських та японських модулях члени екіпажів зазвичай прикрашають місця загального користування нашивками з місій, табличками з іменами та фотографіями колишніх членів екіпажу. У російському ж модулі на стінах можна побачити багато ікон і зображень російських політичних діячів, а також почесне місце займає фотографія першого космонавта - Юрія Гагаріна.
Цікаво, що російські космонавти здебільшого перебувають у своїх модулях, де рідко можна зустріти членів екіпажу з інших країн.
Археолог Джастін Волш підкреслює значущість цих деталей. "Це схоже на дверцята вашого холодильника, прикрашені малюнками ваших дітей або фотографіями з відпусток. Це те, як ми себе сприймаємо і підсилюємо основні аспекти нашої ідентичності. Навіть у космосі люди залишаються людьми," – резюмував науковець.
Видання OBOZ.UA повідомляло, що NASA виділило компанії Ілона Маска SpaceX $843 мільйони на створення корабля, який у перспективі має зняти Міжнародну космічну станцію з орбіти Землі.