"Децентралізоване партнерство: Як громаді знайти міжнародних союзників" | UACRISIS.ORG


Темою дев'ятого публічного діалогу "Децентралізація на зв'язку" стало обговорення стану міжнародного партнерства українських громад. Європейський Союз висуває строгі вимоги до прозорості участі громадян у процесах прийняття рішень, що стосуються сталого розвитку та екологічних стандартів. Завдяки міжнародним зв'язкам, українські громади отримують можливість досліджувати практичні аспекти взаємодії з міжнародними програмами, що дозволяє досягати кращих результатів. Крім того, співпраця з європейськими партнерами відкриває можливості для підготовки грантових заявок і залучення інвестицій у рамках європейських ініціатив підтримки розвитку. Така взаємодія сприяє зміцненню економічних зв'язків, обміну досвідом у підприємництві та залученню нових інвесторів, що є критично важливим для підготовки до євроінтеграції.

У найскладніший період для України, що припав на березень-квітень 2022 року, відбувся великий онлайн-марафон під назвою "Єднання місцевого самоврядування світу заради добробуту людей і миру". У цьому заході взяли участь понад 1000 учасників з 35 країн. Одним із ініціаторів цього заходу, який став одним із перших суттєвих кроків на підтримку України, було Міністерство розвитку громад та територій України. Сергій Шаршов, який у той час відповідав за ці питання в міністерстві, наразі продовжує свою діяльність, допомагаючи місцевому самоврядуванню як експерт Всеукраїнської асоціації ОТГ.

"Зараз асоціація проводить відповідну роботу щодо налагодження таких стосунків шляхом по суті тим самим, що і ми започаткували в мінрегіоні. Це проведення відповідної інформаційно-просвітницької роботи. На майданчику асоціації діє міжнародна платформа, роль якої направляти, націлювати членів нашої асоціації до участі в різного роду міжнародних заходах. Так, 7 жовтня представники нашої асоціації брали активну участь у Брюсселі у Європейському тижні регіонів і міст", - розповів експерт.

Розвиваючи цю тему, керівник платформи "Міжнародні відносини" Всеукраїнської асоціації ОТГ, мер Копичинців Богдан Келічавий підкреслив, що потреба наших громад у партнерстві значно перевищує запити з боку міжнародних західних партнерів.

Практично щодня я отримую телефонні дзвінки від голів місцевих громад, які звертаються з проханням про допомогу в різних питаннях та розвитку партнерських відносин. Часто піднімається тема підбору кадрів і організації роботи. Нещодавно в одній з наших громад проектна менеджерка виїхала до Польщі, і тепер місцеві представники не знають, як діяти далі. У них немає жодного спеціаліста, який володіє англійською мовою. Це питання потребує постійної та системної роботи. Якщо кадри не готові, їх потрібно навчати і розвивати, активно працюючи з персоналом, - зазначив Богдан Келічавий.

Про напрацювання в сфері налагодження міжнародного партнерства українських громад розказала менеджер з міжнародної діяльності Наталія Лазаренко.

"З початку повномасштабного вторгнення асоціація міст України активно співпрацює з робочими групами міжнародних організацій, що сприяло розвитку муніципального руху. Ми надіслали листи до національних асоціацій, місцевих органів влади та різних міжнародних структур, закликаючи громади Європи та інших регіонів світу підтримувати своїх українських колег. Тим, хто ще не налагодив такі зв'язки, ми пропонували свою допомогу у створенні партнерств. Цей муніципальний рух виявився надзвичайно корисним, оскільки допомога надавалася оперативно, адресно та відповідно до актуальних потреб громад", - зазначила Наталія Лазаренко.

Вона підкреслила важливість підтримки громад у процесі реалізації проєктної діяльності. Для цього Асоціація міст України організовує тренінги для членів місцевого самоврядування та сприяє створенню стратегій розвитку місцевої економіки.

Відсутність чіткого та дієвого законодавчого регулювання унеможливлює розвиток. Це усвідомлюють у відповідному парламентському комітеті, як зазначив народний депутат України та голова підкомітету з питань співпраці територіальних громад і регіонів Олександр Аліксійчук.

З його слів, через механізм закону № 9450 створено Єдине вікно, де громада, маючи бажання та намір зареєструвати будь-яке співробітництво з муніципалітетом іншої країни, подає Міністерство розвитку громад такий намір.

"Протягом 10 днів триває перевірка на предмет дотримання законодавства України. Якщо порушень не виявлено, документи переходять до реєстрації. Це все дуже просто, прозоро і без жодних перешкод," - зазначив депутат, підкресливши, що метою законопроекту № 9450 є створення можливостей для всіх громад та регіонів України у співпраці з міжнародними партнерами через фонди та програми Європейського Союзу. Раніше доступ до таких проектів мали лише ініціативи, що здійснювалися в рамках транскордонного співробітництва. Тепер будь-яка громада з України може подавати свої проекти.

Заступник керівника Програми USAID DOBRE Максим Бурдавіцин зробив наголос на важливості зберігати існуючі партнерства.

Гречаноподівська громада з Дніпропетровської області має партнерські відносини з гміною Злоценець у Польщі. Це співробітництво існувало ще до початку війни, а з її onset'ом стало ще міцнішим. Коли я відвідав Злоценець, нас тепло зустрічали українські дівчата, які там працюють – це дійсно надихаючий приклад. У той же час, Чернівці мали партнерські зв’язки з Солт-Лейк-Сіті в США, але вони були втрачені. Партнери з проєкту Usaid "ГОВЕРЛА" звернулися до нас із запитом про відновлення співпраці з Чернівецькою громадою. Оскільки програма DOBRE працює в Чернівецькій області, ми зараз намагаємося налагодити цю комунікацію. Є велике бажання та усвідомлення важливості цього партнерства, і я сподіваюся, що нам вдасться його реалізувати, - додав він.

Максим Бурдавіцин визнав, що на старті повномасштабної інвазії підтримка з боку міжнародних партнерів була значно вищою. Наразі ця підтримка зменшилася, але важливість налагодження контактів залишається. Нещодавно програма DOBRE організувала чотири візити до Польщі для представників 80 українських громад, що включало пошук нових партнерів.

"Ми виконуємо роль фасилітаторів у цьому процесі. Це означає, що іноді ми надаємо допомогу з перекладом, а іноді - у комунікації. Існують випадки, коли іноземні муніципалітети відзначають, що їм простіше взаємодіяти через посередника, оскільки він може сприяти обміну досвідом та пропозиціями щодо співпраці", - підкреслив заступник керівника програми USAID DOBRE.

Він підкреслює, що партнерство передбачає участь обох сторін. Необхідно не лише отримувати або просити, але й вносити свій вклад. Українські громади мають багато цінного, чим можуть поділитися.

"В нашій організації триває процес стратегічного планування. Громади активно розробляють свої стратегії та залучають мешканців до цього процесу. Аналогічні ініціативи реалізуються і в європейських муніципалітетах. Вже існує можливість для співпраці," - зазначив Максим Бурдавіцин.

Керівниця Проєкту Usaid "ГОВЕРЛА" Майя Гоголадзе поділилася особливостями співпраці з громадами США.

Ця програма реалізується вже п'ятий рік і має чітко окреслену географію. Вона охоплює 103 громади, що розташовані в 12 областях України.

"Наразі ми вже встановили 17 співпраць між нашими громадами та переважно з американськими громадами і таким чином ми просуваємо довготривалу співпрацю, яка підсилюється меморандуми про порозуміння. Вони розлого визначають співпрацю в соціальних, економічних, освітніх питаннях, і навіть в таких сферах, як спорт та охорона здоров'я. В майбутньому ми будемо допомагати громадам визначати більш звужені сфери співпраці, щоб вони були більш точковими. Одним таких з напрямків буде економічні можливості і залучення іноземних коштів", - проінформувала Майя Гоголадзе.

На цьому можливості встановлення міжнародного партнерства для українських громад не вичерпуються. Широкий інструментарій співпраці містять також програми ЄС та транскордонного співробітництва. Питанням їх імплементації у Департаменті координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату Кабінету Міністрів України займається Яна Романюк.

"Новий рівень співробітництва, який став доступний в Україні з 2024 року - це міжрегіональне співробітництво, - оголосила вона. - Цей рівень включає 36 країн. Йдеться про програми Interreg Europe та URBACT. Секретаріатом КМУ завершується узгодження внутрішньо державні процедури з підписання угод про фінансування цих програм".

Фінальна частина дев'ятого публічного діалогу "Децентралізація на зв'язку" була присвячена успішним практикам, які впроваджуються в різних регіонах. Про це розповіли заступник голови Тернопільської обласної військової адміністрації Павло Журба, голова Великоберезнянської громади Закарпаття Богдан Кирлик, голова Чортківської громади Тернопільщини Володимир Шматько, голова Глибоцької громади Чернівецької області Григорій Ванзуряк та заступниця міського голови Звягеля Ірина Гудзь.

В кінці заходу голова ГО "Товариство дослідників України" Павло Остапенко поділився тим, як детальне усвідомлення статистичних даних дозволяє громадам ухвалювати усвідомлені рішення.

Related posts