Державі необхідно створити чітку стратегію для погашення боргів у сфері відновлювальної енергетики та дотримуватися її, зазначили в Центрі Разумкова.
Зростання заборгованості в галузі відновлюваних джерел енергії стримує реалізацію нових проектів, що є надзвичайно важливими для вирішення проблеми нестачі електроенергії в Україні.
Цю інформацію наводить Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, у своїй статті для журналу "Фокус".
Він підкреслив, що в умовах відсутності обстрілів недостача електричної потужності взимку може досягати приблизно 2 ГВт, що змінюється в залежності від температурних показників. Експерт акцентував увагу на необхідності для держави створити ясний план погашення боргових зобов'язань та дотримуватися його реалізації.
Омельченко зазначив, що в найближчі тижні Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) планує затвердити тариф на електричну передачу для компанії "Укренерго". Він підкреслив, що існуючий тариф не покривав витрати "Гарантованого покупця", які сягнули 8 мільярдів гривень у 2022-2023 роках, і прогнозуються ще 10 мільярдів гривень у 2024 році.
"Це все повторює ситуацію з боргами, яка переходить з року в рік - і зараз надходження "зеленої" генерації становлять лише 65% від потрібного рівня. Третину грошей галузь, яка має бути фронтменом у відбудові енергетики, просто не отримує", - наголосив Омельченко.
Також експерт зауважив, що без вирішення боргової проблеми інвестори не прийдуть на нові аукціони з будівництва відновлюваних джерел енергії.
"Чим більше ми затягуємо з розв'язанням проблеми погашення боргів "зеленої" енергетики, тим довше залишатимемося без електрики", - наголосив Омельченко.
Раніше Станіслав Ігнатьєв, голова ради Української асоціації відновлювальної енергетики, висловив думку, що інвестори стикаються з браком фінансування для реалізації проектів у сфері відновлювальної енергетики в Україні через численні мільярдні борги перед ними.