Запросили диктаторів, але короля Іспанії - ні: інавгурація нової президентки Мексики стала причиною суперечок.


Взаємини між Мексикою та Іспанією завжди були складними. Проте, ситуація ускладнилася ще більше після того, як короля Іспанії не запросили на урочисту інавгурацію Клаудії Шейнбаум, що призвело до дипломатичного конфлікту.

Коли Клаудія Шейнбаум складе присягу 1 жовтня, як перша жінка, яка очолить Мексику, не буде одного важливого гостя: короля Іспанії Феліпе VI. Шейнбаум не запросила монарха на церемонію, хоча це насправді дипломатична практика в Латинській Америці. Король був присутній на інавгурації колишнього президента Андреса Мануеля Лопеса Обрадора в 2018 році. Про це пише NZZ.

Шейнбаум повідомила, що іспанський суд не дав відповіді на запит Лопеса Обрадора, який у 2019 році закликав вибачитися за акти насильства, вчинені проти корінних народів під час завоювання Мексики п’ятсот років тому. За оцінками фахівців, внаслідок насильства та хвороб, принесених іспанцями, загинуло кілька мільйонів представників корінного населення.

Лопес Обрадор висловив підтримку своєму наступнику, який вирішив не запрошувати короля, і охарактеризував іспанську монархію як надмірно пихатий інститут.

Іспанський уряд виявив різку реакцію, коли прем'єр-міністр Педро Санчес висловив своє особисте невдоволення. Він вважає Мексику близькою нацією, адже обидві країни мають прогресивні уряди. Неприпустимим стало те, що король не був запрошений. Внаслідок цього Іспанія ухвалила рішення не направляти делегацію на інавгурацію Шейнбаум. Конфлікт розпочався у 2018 році.

Іспанія та її давня колонія Мексика мають спільну не лише багатогранну історію. Після США, Іспанія займає позицію найбільшого інвестора в мексиканську економіку, де функціонує понад 6000 іспанських підприємств. Колишній президент Лопес Обрадор неодноразово висловлював критику на адресу іспанських компаній, які діють у Мексиці, зокрема на адресу нафтогазового гіганта Repsol та енергетичної корпорації Iberdrola, звинувачуючи їх у корупційних схемах.

Він заявив, що компанії діють як колонізатори. Однак так Обрадор висловлювався і про інших європейців.

У березні 2019 року Лопес Обрадор звернувся до іспанського короля з листом, у якому підкреслив, що завоювання мексиканських територій Ернаном Кортесом у період з 1519 по 1521 роки може бути сприйняте як своєрідна основа формування мексиканської нації. Проте він також зазначив, що цей процес супроводжувався жахливими актами насильства і страждань. У зв'язку з цим, він висловив прохання до короля про публічне вибачення за ці жахливі події.

Проте уряд Іспанії відповів з іронією, зазначивши, що вибачень не буде. "Ми не маємо наміру просити Французьку Республіку вибачитися за дії солдатів Наполеона під час їхнього вторгнення в Іспанію. І навіть французи не планують вибачатися перед італійцями за завоювання Галлії Юлієм Цезарем", -- прокоментував уряд Санчеса.

Однак перелік гостей, запрошених на інавгурацію Шейнбаум, викликав хвилю обурення як у Мексиці, так і за її межами. Серед запрошених виявився президент Росії Володимир Путін, а також лідери Куби Мігель Діас-Канель і Венесуели Ніколас Мадуро, які нещодавно опинилися в центрі уваги через маніпуляції з виборами та жорсткі репресії проти опозиції.

Крім іспанського короля, не були запрошені глави держав Перу та Еквадору. Лопес Обрадор вів дипломатичні суперечки з обома країнами. "Для Шейнбаум було абсурдом залицятися до кубинських і венесуельських диктаторів, не запрошуючи демократично обраних глав держав, таких як Перу та Еквадор", -- сказав Андрес Оппенгеймер, впливовий аргентинський журналіст.

Нагадуємо, що іспанський уряд активно підтримує Україну в боротьбі проти Росії. Міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес зазначила, що українські сили оборони вже протягом тривалого часу отримують автомобілі VAMTAC, які Мадрид надає як частину військової допомоги для Києва. Ці військові автомобілі є аналогом американських "Хамві" (HMMWV).

Related posts