Експерт роз'яснив, чому пропозиція уряду виплатити по 1000 гривень кожному українцеві здається незвичною.


Експерт роз'яснив, чому концепція "єПідтримки" викликає сумніви / Фото: НБУ

З 1 грудня 2024 року громадяни України зможуть отримати нові соціальні виплати в розмірі 1000 гривень. Вони будуть одноразовими, оформляються через програму "єПідтримка" в застосунку "Дія" і надходять на віртуальну картку.

Елементи

Meta.ua звернулася до економічного аналітика Даніїла Моніна з проханням висловити свою думку щодо цієї ініціативи та потенційних впливів такої акції на економічну ситуацію в Україні.

Мене справді вражає така ініціатива, адже влада довгий час стверджувала, що без підвищення податків не буде можливості забезпечувати зарплати військовим. Хоча я особисто вважаю, що цей аргумент був явно недостовірним, тепер видно, що уряд починає визнавати, що вводив громадян в оману. Виявляється, у держави є резерви для щедрих виплат, які можуть сягати 30-40 млрд гривень, якщо ці кошти будуть розподілені всім.

Водночас існує дві суттєві різниці: підвищення податків або реалізація законопроекту 11416-д без їх підвищення. Президент поки що відкладає підписання цього законодавства. Якщо ж він його підпише, це виглядатиме так, ніби кожен працівник втрачає по 700 гривень на місяць, щоб потім отримати назад лише один раз 1 тисячу гривень при середній зарплаті в 20 тисяч гривень. А для фізичних осіб-підприємців це означає втрату 800 гривень щомісяця з подальшим поверненням 1 тисячі гривень одноразово. Зрозуміло, що наслідки для працюючих громадян в даному випадку будуть негативними.

Якщо президент не підпише збільшення податків, наслідки будуть іншими. Виплата 30 мільярдів у вигляді "вертолітних" грошей може спричинити зростання споживання, що, ймовірно, тимчасово призведе до незначного підвищення інфляції. Водночас, якщо витрати в розмірі 1000 гривень можна буде здійснити лише на українські товари та послуги, це, в теорії, може призвести до зростання попиту на продукцію вітчизняного виробництва. Проте, на мою думку, було б доцільніше не підвищувати податки взагалі. Це стало б оптимальним рішенням для всіх", - висловив свою думку Даніїл Монін.

Related posts