Експерти визначили фактори, що сприяють виникненню вигорання у викладачів закладів вищої освіти.


Викладачі, які переїхали, переживають вищий ступінь емоційного виснаження.

Кандидат психологічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету Наталя Цибуляк і доктор технічних наук, проректор з наукової роботи Яна Сичікова у своїй статті "На межі: міграція та вигорання викладачів українських університетів під час війни" дослідили фактори, що впливають на проблему вигорання викладачів в українських вишах в умовах війни.

Автори зазначають, що критичним чинником є погіршення безпекової ситуації. Близько 84-87% опитаних викладачів відчувають тривогу за власне життя та своїх близьких і майбутнє країни.

Безліч респондентів чітко відзначили відсутність стабільності в системі соціального захисту та низький рівень заробітної плати. Серед викладачів, які були змушені покинути Україну, 55% та 49% внутрішніх мігрантів підкреслили, що економічна нестабільність має для них серйозні негативні наслідки.

"Зовнішні мігранти стикнулися з додатковими фінансовими викликами через підвищення витрат на життя в інших країнах, що, в свою чергу, ще більше поглиблювало їхнє вигорання", - зазначили дослідниці.

На вигорання також істотно вплинуло зростання навантаження. Усі респонденти зазначили, що обсяг роботи та її складність значно зросли. Внутрішні мігранти зіткнулися з додатковими викликами, оскільки їм доводилося адаптуватися до нових умов і стикатися з нестачею ресурсів.

"Близько 50% із них повідомили, що невизначеність стосовно майбутньої професійної діяльності впливала на їхній стан, а 35% вказали на відсутність ресурсів для ефективної роботи", - пишуть Сичікова та Цибуляк.

Науковиці наголошують, що результати дослідження "Міграційний статус і вигорання українських викладачів під час війни" свідчать, що існують специфічні чинники, що залежать від міграційного статусу. Вищий рівень емоційного виснаження демонстрували викладачі, які були змушені мігрувати, ніж їхні колеги, які були немігрантами.

"Внутрішні мігранти відчувають підвищений рівень загрози та стикаються з багатьма викликами, серед яких - втрата можливостей для отримання ресурсів, потрібних для навчання та досліджень", - повідомляється у новині.

За словами авторів статті, вимушене переселення з тимчасово окупованих міст та сіл, небезпечних територій в інші області України вимагало адаптації до нових умов і відновлення професійної діяльності на новому місці. Викладачі часто мали труднощі у відновленні професійних зв'язків у новому середовищі.

Related posts