Європейський Союз щодо референдуму в Молдові: "незвичайне втручання" з боку Росії.
В Європейському Союзі вважають, що референдум щодо євроінтеграції Молдови відбувся в умовах "безпрецедентного втручання" Росії. "Це голосування відбулося за безпрецедентного втручання і залякування з боку Росії та її ставлеників, спрямованих на дестабілізацію демократичних процесів у Республіці Молдова", - заявив у понеділок, 21 жовтня, речник ЄС Петер Стано, цитує Reuters.
Він зазначив, що спроби зовнішнього втручання з боку Росії та її союзників є тривалими і спостерігаються не тільки в Молдові, але й в країнах Європейського Союзу, що свідчить про "тривалу боротьбу". "Ми, як частина Європейського Союзу (...) дотримуємося певних принципів, включаючи закони, тоді як Росія, її агенти та ставленики їх не визнають," – підкреслив Стано.
Спостерігачі з Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) вказали на іноземне втручання та активне розповсюдження дезінформації в Молдові, повідомляє Reuters. Проте, вони не конкретизували, які саме країни брали участь у втручанні в виборчий процес.
Водночас спостерігачі ОБСЄ вважають, що вибори і референдум в Молдові були добре організовані. Місія у звіті оцінила голосування "переважно позитивно", але відзначила кілька процедурних проблем і зловживання адміністративним ресурсом під час кампаній.
Діюча президентка Молдови Майя Санду, яка, згідно з попередніми результатами, проходить до другого туру виборів, зазначила, що "кримінальні групи, об'єднавшись з іноземними впливами, завдали удару по нашій країні через дезінформацію та пропаганду", як повідомляє молдавський портал NewsMaker.
"У нас є докази та інформація про те, що кримінальне угруповання мало намір купити 300 тисяч голосів. Це безпрецедентне шахрайство, мета якого - скомпрометувати демократію. Їхня мета - посіяти страх і паніку в суспільстві. Ми не припинимо захищати свободу та демократію. Ми чекаємо підсумкових результатів і повернемося з рішеннями", - пообіцяла Санду.
Попри те, що офіційно остаточні результати голосування не референдумі щодо євроінтеграції Молдови ще не підбиті, а голоси розділилися практично рівно, схоже, що позитивна відповідь щодо курсу країни на вступ в ЄС набере більше голосів. Так, за результатами опрацювання Центральною виборчою комісією 99,5 відсотка бюлетенів за підтримку євроінтеграції проголосували 50,42 відсотка виборців, а проти - 49,58 відсотка.
"Молдова висловила свою позицію: наше європейське майбутнє тепер знайде відображення в Конституції. Ми чесно боролися в умовах несправедливої конкуренції - і здобули перемогу", - зазначила Санду на своїй сторінці в соцмережі X.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вже висловила свої вітання народу Молдови та президентці країни з нагоди цього важливого рішення.
"Ви знову це зробили! Перед лицем гібридної тактики Росії Молдова демонструє, що вона незалежна, сильна і хоче європейського майбутнього!", - зазначила вона у відповідь на допис Санду.
Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола висловила вдячність Молдові за її "сміливість" та підкреслила важливу роль президента Санду. "Ваше лідерство і відвага вплинули на хід історії. Європа і Молдова нерозривно пов'язані", - підкреслила вона.