Європейський Союз повністю підготовлений до зупинки транзиту російського газу через територію України, заявила єврокомісарка.
Європейський союз готовий до повного припинення транзиту російського газу українською газотранспортною системою після завершення чинного контракту в грудні нинішнього року.
Цю інформацію озвучила єврокомісарка з енергетичних питань Кадрі Сімсон під час пресконференції в Брюсселі, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Під час своєї розмови з колегами в Україні я ясно дала зрозуміти, що ми активно готуємося до можливої ситуації, коли транзитна угода між Україною та Росією завершиться в кінці грудня цього року. Ми вже знайшли альтернативні маршрути постачання, а країни-члени або їх компанії, які досі отримують газ з Росії, фактично отримали два додаткові роки в порівнянні з іншими компаніями, яким Росія вирішила припинити постачання ще в 2022 році, - зазначила вона.
Одночасно Сімсон підкреслила, що газова транспортна система України є невід'ємною складовою інфраструктури Європейського Союзу, оскільки частина європейського газу зберігається в українських сховищах, які забезпечують нас додатковими можливостями.
"Україна також виступає як виробник газу, тому важливо забезпечити збереження цінності їхньої інфраструктури. Але моє повідомлення абсолютно чітке: немає потреби шукати нові шляхи для продовження співпраці з "Газпромом". Існують альтернативні постачання, і ми активно спілкуємося з країнами-членами, які зазнали труднощів, щоб продемонструвати їм, що альтернативні маршрути можуть забезпечити необхідні обсяги", - зазначила єврокомісарка.
Сімсон також звернула увагу на висловлювання президента України Володимира Зеленського, який у кінці серпня заявив, що "Україна не прагне продовження транзитної угоди з Росією, а європейські компанії мають можливість скористатися українською інфраструктурою".
Згідно з висловлюваннями єврокомісарки, її "основна мета полягає в тому, щоб спонукати підприємства, які досі імпортують російський газ через укладені до початку війни контракти, перейти на більш надійні альтернативні джерела".
Сімсон вказала, що частка російського газу в імпорті ЄС знизилася з 45% 2021 року до 18% до червня 2024 року, тоді як імпорт від надійних партнерів, як-от Норвегія і США, збільшився. Крім того, попит на газ у ЄС за період із серпня 2022 року по травень 2024 року зменшився на 138 мільярдів кубометрів.
"19 серпня 2024 року Європейський Союз успішно виконав 90% свого зимового цільового показника щодо запасів газу, що стало значним досягненням, адже термін виконання був призначений на 1 листопада. При цьому ціни на енергоресурси залишаються більш стабільними і значно нижчими, ніж у піковий період енергетичної кризи 2022 року", - зазначила Сімсон.
Яка інформація є про перспективи газового транзиту через територію України?
Як вже зазначалося, президент України Володимир Зеленський підтвердив, що ведуться переговори щодо транспортування газу з Азербайджану до Європейського Союзу в обхід російських постачань. Він зазначив, що угода про заміну російського газу на азербайджанський є "однією з опцій", які нині перебувають на стадії обговорення.
Незабаром після цього президент Азербайджану Ільхам Алієв повідомив, що Україна та Європейський Союз звернулися до його країни з проханням забезпечити постачання природного газу до Європи через територію України після завершення діючої угоди з Росією наприкінці 2024 року.
У серпні, під час візиту президента Путіна до Азербайджану, російський "Газпром" уклав угоду з азербайджанською державною нафтовою компанією SOCAR, що передбачає "розширення різнопланового стратегічного партнерства". У складі російської делегації були, зокрема, представники "Газпрому" на чолі з головою правління Олексієм Міллером.
У червні Bloomberg, посилаючись на свої джерела, повідомляв, що дипломати ЄС займаються переговорами щодо збереження газового транзиту через територію України. Одним із запропонованих рішень є можливість, що європейські компанії закуповуватимуть газ з Азербайджану та закачуватимуть його в російські газопроводи, які постачають блакитне паливо до Європи через Україну. На сьогоднішній день декілька європейських країн продовжують отримувати газ з Росії через цей трубопровід.
Німецьке видання Handelsblatt повідомило, що Європейська комісія розглядає можливість збереження транзиту російського газу через територію України з участю європейського посередника. Цей посередник купуватиме газ на кордоні між Росією та Україною і забезпечуватиме оплату за його транспортування через українську територію.