Фермери, які займатимуться розмінуванням сільськогосподарських угідь, отримають від Уряду повне відшкодування витрат на ці роботи.


Кабінет Міністрів ухвалив рішення про підвищення розміру компенсації для аграріїв, які планують здійснювати розмінування сільськогосподарських земель, з 80% до 100%. Також до програми тепер можуть долучатися фермери з податковим боргом зі сплати за землю або боргом зі сплати єдиного податку, якщо вони є платниками ЄП IV групи, повідомляє Урядовий портал. Крім того, торги на закупівлю послуг з розмінування сільськогосподарських земель мають проводитися виключно через аукціони в системі Prozorro за участі щонайменше двох учасників. Відповідні зміни до постанови №284, розроблені Міністерством економіки України, були ухвалені на засіданні Уряду 23 серпня 2024 року.

"Ми повністю покриваємо вартість гуманітарного розмінування земель сільськогосподарського призначення для тих агровиробників, які лише планують очищувати свої ділянки. Я розумію, що працюючи в умовах обстрілів, ускладненої логістики, важко знайти додаткові кошти, щоб повернути до використання ще кілька сотень гектарів землі, яка зараз простоює замінованою. Тому оплату таких послуг бере на себе держава, щоб фермери, які візьмуть участь у програмі, вже наступного сезону змогли сіяти і збирати урожай на очищених ділянках", - сказала Перший віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.

З моменту публікації відповідної постанови вона набуває чинності. Це дозволить Центру гуманітарного розмінування найближчим часом оголосити в системі Prozorro перші тендери на закупівлю послуг з гуманітарного розмінування для фермерів, які подали заявки та відповідають умовам програми. На цей момент фермери подали загалом 135 заявок на розмінування 3 897 ділянок, що загалом охоплюють понад 17 252 гектари.

Прийнявши рішення про підвищення компенсації до 100%, ми створили всі умови для того, щоб фермери могли почати розміновувати ті ділянки, які наразі не обробляються через можливу наявність мін або інших вибухонебезпечних предметів. На програму компенсацій у бюджеті передбачено 3 мільярди гривень, і вже зареєстровано 51 оператора протимінної діяльності. Це означає, що у нас є і фахівці, і фінансові ресурси для виконання цієї роботи. Крім того, змінивши 76-ту постанову, ми надали можливість міжнародним операторам залучати групи для безпосереднього розмінування полів. Ми робимо все можливе для підвищення нашої спроможності та ефективності у протимінній діяльності", – зазначив заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний.

Програма компенсацій відкрита для фермерів, чиї землі розташовані на деокупованих територіях, де після нетехнічного обстеження підтверджено або імовірно виявлено забруднення вибухонебезпечними предметами. При цьому, зазначені ділянки повинні знаходитися поза межами 20-кілометрової зони від лінії бойового зіткнення чи державного кордону.

Перевірку заявок, поданих фермерами через Державний аграрний реєстр, здійснює Центр гуманітарного розмінування (далі - Центр). Центр також організовує аукціони на платформі Прозорро для надання послуг з розмінування. Після визначення оператора-переможця та остаточної вартості робіт з розмінування Центр переказує 100% суми на спеціальний рахунок, відкритий фермером у державному банку, який бере участь у програмі.

Оператор з протимінної діяльності отримає всю зарезервовану суму після завершення робіт з розмінування та підтвердження їх виконання Центром.

Дозвольте нагадати, що координацію питань гуманітарного розмінування здійснює Перший віце-прем'єр-міністр України та Міністр економіки України Юлія Свириденко. Міністерство економіки України організовує співпрацю центральних органів виконавчої влади у сфері протимінної діяльності, зокрема гуманітарного розмінування.

Related posts