Займалися горінням на відстані 130 км від узбережжя: у ВМС ЗСУ роз'яснили, чи завдавали ракети Х-22 РФ ударів по "вишках Бойка".
За словами речника Військово-морських сил Дмитра Плетенчука, Україна здатна завдавати удари по газовидобувним платформам у Чорному морі за допомогою берегової артилерії. Водночас, українське військове командування не підтвердило повідомлення про спробу росіян атакувати ці об'єкти в ніч на 4 вересня.
Командування ЗС РФ не може висадити підрозділи десанту на газовидобувні платформи, звідки їх вибили Сили оборони восени 2023 року. Водночас можливі повітряні удари по конструкціях, які перебувають у зоні контролю України. Можливість влучання російських ракет Х-22 по "вишках Бойка" речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук прокоментував у ефірі "Новини. Live".
Плетенчук прокоментував можливість атаки Збройних Сил Росії на газовидобувні платформи, відомі як "вишки Бойка", розташовані у Чорному морі. За інформацією журналістів, удар міг бути завданий ракетами Х-22 в ніч з 3 на 4 вересня. Проте представник морського командування не підтвердив факту спроби росіян атакувати ці об'єкти. Він додав, що платформи знаходяться під повним контролем сил оборони. У разі спроби висадки на ці конструкції, російські військові ризикували б піддатися атаці з українських берегових комплексів. Це враховують ЗС РФ, і найближчим часом висадки на вишках не планується, оскільки це вважається "сірою зоною", зазначив офіцер.
"Ми не будемо висловлюватися щодо цих випадків. Проте можу зазначити, що ці об'єкти розташовані в межах досяжності берегових ракетно-артилерійських сил ВМС. Це означає, що противник не має можливості потрапити на ці об'єкти або висадити особовий склад, оскільки подальша ротація та забезпечення в такому випадку стане надзвичайно складним завданням. Можна сказати, що вони перебувають у певній 'сірій зоні', - пояснив Плетенчук."
Ще однією важливою темою, яку підняв речник Військово-морських сил Збройних сил України, стала ситуація з Кримським мостом, який наразі залишається цілим. Плетенчук зазначив, що залізничне сполучення через міст практично не функціонує. Крім того, вдалося знищити кілька поромів, які окупанти використовували для перевезення вантажів. Залишилось лише два пороми: один перебуває на ремонті, а інший прихований у водах Азовського моря. Єдиним функціонуючим логістичним шляхом для ЗС РФ залишається автомобільна дорога. Морський офіцер висловив впевненість, що немає "непорозумінь з партнерами" стосовно можливості нанесення удару ракетами Storm Shadow по незаконним об'єктам будівництва.
Генеральний штаб Збройних сил України у своїх останніх звітах не надав інформації про удари по "Вишках Бойка" чи спроби десантування російських військових. Проте, станом на 4 вересня на супутникових знімках NASA видно дві яскраві плями в середній частині Чорного моря. За даними FARMS, приблизні координати займання становлять 45.3552, 30.9134 (80 км від українського узбережжя) та 45.2614, 31.6681 (130 км).
У звіті Повітряних сил Збройних сил України повідомляється, що під час нічного нападу противник випустив 42 засоби ураження, серед яких виявились дві ракети Х-22. Запуски були зафіксовані над Чорним морем. Внаслідок російського обстрілу у Львові загинуло семеро осіб, у тому числі троє дітей, про що повідомив мер Андрій Садовий.
Раніше Фокус повідомляв про спеціальну операцію Сил оборони, метою якої було захоплення "вишок Бойка". За інформацією, наданою Головним управлінням розвідки Міністерства оборони, у вересні 2023 року на платформи висадився десант спецпризначенців, які витіснили окупаційні сили. Операція тривала приблизно два тижні: для наближення використовували катери, а протитанкові ракетні комплекси були задіяні для знищення двох літаків Су-30, які намагалися перешкодити десантуванню.
Нагадуємо, що 3 вересня Плетенчук поділився інформацією про специфічні заходи, які вживає окупаційна адміністрація для захисту Кримського мосту та військових споруд Збройних Сил Росії на анексованому півострові.