Хезболла відкриває вогонь по Ізраїлю під час Йом Кіпур.
Ліванська організація Хезболла оголосила про здійснення ракетного обстрілу ізраїльської військової бази в суботу, під час Йом Кіпур, який є найсвятішим днем у єврейському календарі.
У містах, що оточують Ізраїль, встановилася тиша: ринки закриті, авіарейси скасовані, а громадський транспорт не працює. У цей час релігійні євреї дотримуються посту та віддаються молитвам у День Спокути.
Проте, враховуючи, що країна перебуває у війні з Хезболлою та ХАМАС, військові сили продовжують активні бойові дії на північних і південних кордонах, піддаючись хвилі критики у зв'язку з пораненнями чотирьох миротворців ООН у Лівані.
Хезболла, яка втратила свого лідера та низку ключових командирів через ізраїльські удари з початку війни в Лівані, у суботу заявила, що завдала удару ракетами по військовій базі на південь від міста Хайфа.
Бойовики Хезболли "цілили там у завод з виробництва вибухівки", йдеться в заяві групи.
У суботу на півночі Ізраїлю почулися сирени повітряної тривоги, і ізраїльські збройні сили повідомили про перехоплення снаряда, який було випущено з території Лівану.
Лише за кілька годин до початку Йом Кіпура Ізраїль опинився під значним дипломатичним тиском через те, що охарактеризував свою акцію як "удар" по позиціях миротворців ООН у Лівані.
У п'ятницю місія UNIFIL повідомила, що двоє миротворців з Шрі-Ланки зазнали поранень внаслідок другого аналогічного інциденту за останні два дні.
Військові джерела повідомили, що ізраїльські військовослужбовці відкрили вогонь у відповідь на "непосредню загрозу", яка виникла на відстані приблизно 50 метрів від бази UNIFIL.
У результаті цих подій Ізраїль зазнав жорсткої критики з боку генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, західних партнерів та інших країн, у той час як військові зобов'язалися здійснити "дослідницький аналіз".
"Цілеспрямовано орієнтований"
Миротворці UNIFIL у Лівані виявилися на фронті конфлікту між Ізраїлем та Хезболлою, внаслідок якого з 23 вересня в країні загинуло більше 1200 осіб, згідно з інформацією, наданою міністерством охорони здоров'я Лівану агентству AFP.
За даними UNIFIL, четверо миротворців отримали поранення, у тому числі двоє індонезійців, які були поранені в четвер, коли ізраїльський танк обстріляв їхню сторожову вежу.
Шон Кленсі, начальник штабу ірландських військових, заявив, що не вірить поясненням Ізраїлю щодо інциденту в п'ятницю.
"З військової перспективи це не є випадковим інцидентом," - зазначив Кленсі, чия нація має свої війська в складі UNIFIL.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що вважає, що миротворці ООН були "навмисно обстріляні".
Гутерріш засудив стрілянину як "нестерпну" та "порушення міжнародного гуманітарного права", тоді як британський уряд заявив, що він "обурений".
Президент Сполучених Штатів Джо Байден у п'ятницю висловився за те, щоб Ізраїль "безумовно" зупинив обстріли миротворців ООН.
Події в Лівані сталися більше ніж через два тижні після початку конфлікту між Ізраїлем та Хезболлою, що отримує підтримку від Ірану. Ізраїльські військові літаки здійснюють масовані авіаудари, а наземні сили проводять операції за межами своїх кордонів.
Дипломатичні спроби домовитися про припинення бойових дій наразі провалилися, але прем'єр-міністр Лівану Наджиб Мікаті заявив, що його уряд проситиме Раду Безпеки ООН ухвалити нову резолюцію із закликом до "повного та негайного припинення вогню".
Збройні сили Лівану заявили в п'ятницю, що ізраїльський удар по одній з їхніх позицій на півдні Лівану вбив двох солдатів.
Відплата з боку Ірану
Після свята Йом Кіпур увага, швидше за все, знову звернеться до очікуваної помсти Ірану, який 1-го жовтня запустив близько 200 ракет по Ізраїлю.
Цього тижня міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант пообіцяв, що відповідь його країни буде "смертоносною, точною та несподіваною". У цей час адміністрація Байдена наполягає на "пропорційній" відповіді, яка не призведе до ширшої війни в регіоні.
Байден закликав Ізраїль утримуватися від атак на іранські ядерні установки чи енергетичні об'єкти.
Фінансована Іраном Хезболла почала стріляти по Ізраїлю на підтримку свого палестинського союзника ХАМАС після нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, в результаті якого загинуло 1206 людей, переважно мирних жителів, повідомляє AFP на основі офіційних ізраїльських даних, які включають заручників, убитих у полоні.
Військові дії Ізраїлю, що розпочалися одразу після нападу, призвели до значних руйнувань у секторі Газа. За інформацією, наданою міністерством охорони здоров'я в районах, контрольованих ХАМАС, загинуло 42 126 осіб, більшість з яких були цивільними.
За даними Агентства ООН у справах палестинських біженців, ізраїльські операції в Газі тривають, минулих вихідних армія взяла в облогу територію навколо Джабалії на півночі Гази, спричинивши нові страждання сотням тисяч людей, які там опинилися.