Хто відповідатиме за процес інтеграції України до Європейського Союзу в найближчі роки?


Кандидатка на позицію єврокомісара з питань розширення Марта Кос зазначила, що підтримка України є обов'язком Європейського Союзу, і під час слухань у Європейському парламенті звернулася до аудиторії українською мовою. Деталі у репортажі DW.

Кандидатка на посаду єврокомісара з розширення ЄС Марта Кос наголошує на важливості політичної, економічної та фінансової підтримки України. Вона вважає, що це є ключовим аспектом її роботи, оскільки прагне сприяти вступу України до Євросоюзу та підтримувати її в боротьбі проти російської агресії. "Моя мета полягає в тому, щоб спільно з Києвом реалізувати реформи, не знижуючи темп у переговорах про вступ, а також активно працювати над відновленням України в партнерстві з країнами Великої сімки та іншими союзниками", - заявила Марта Кос під час слухань у профільних комітетах Європейського парламенту, які відбулися 7 жовтня. Її кандидатуру було офіційно висунуто головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн у вересні.

Кос впевнена, що всебічна допомога, яку Євросоюз надає Україні, є корисною не тільки для українського народу, а й "забезпечує безпеку європейського континенту і всього світу, що ґрунтується на принципах міжнародного права". Вона запевнила євродепутатів, що в разі затвердження її кандидатури зробить все можливе, щоб членство в ЄС стало "провідною зіркою" для "героїчної нації" українців, підкресливши, що це також стосується "наших друзів з Молдови".

Щоб довести свою відданість цілям розширення та щирість намірів підтримувати Україну на своїй посаді, Марта Кос заговорила українською: "Шановні українки та українці, Європейський Союз підтримує вас не зі страху чи просто з необхідності, а через глибоке почуття спільної долі. Підтримуючи вас, ми не лише демонструємо солідарність, ми хочемо довести що цінності демократії та миру, - це не просто ідеали, це зобов'язання, яких ми повинні і будемо дотримуватися".

Однак, раніше представники словенської опозиції ставили під сумнів відданість Марти Кос підтримці України. Після того, як її кандидатуру висунули на посаду єврокомісара з питань розширення, колишній прем'єр-міністр Словенії Янез Янша охарактеризував її як "друга Росії". Це сталося всього через три тижні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли Кос у інтерв'ю словенському виданню Zurnal24, опублікованому в березні 2022 року, згадала про "давні міцні зв'язки між Словенією та Росією". Хоча вона засудила порушення міжнародного права з боку Росії, Кос також зазначила, що "в наших інтересах мати нормальні відносини з Росією в майбутньому". Вона підкреслила, що "ми повинні висловлювати критику щодо Росії, але не можемо закривати двері". На її думку, зовнішня політика має бути зосереджена на захисті національних інтересів: "Словенія завжди підтримувала добрі стосунки з Росією, проте за часів уряду Янеза Янші ми стали свідками зміщення акцентів у бік США та віддалення від Росії", — сказала вона в своєму інтерв'ю для Zurnal24.

Читайте також: "Кастинг" нового складу Єврокомісії: на що чекати Києву?

Під час слухань у Європейському парламенті кандидатка на посаду єврокомісара отримала запитання, які були як гострими, так і дещо незручними. Зокрема, їй ставили питання щодо чуток про її нібито співпрацю з колишньою югославською секретною службою, до складу якої Словенія входила понад тридцять років тому. Однак Кос заперечила цю інформацію, назвавши її дезінформацією. "Я ніколи не була ні колаборанткою, ні інформаторкою югославських секретних служб і не розумію, чому я потрапила до цього списку (...). Мені приємно, що можу відкрито про це говорити", - зазначила Кос.

Загалом, під час спілкування з євродепутатами, Марта Кос демонструвала спокій та впевненість. Це, очевидно, не становило для неї труднощів, адже 59-річна Кос, яка має журналістську освіту, володіє значним дипломатичним досвідом. Вона обіймала посаду посла Словенії у Швейцарії, Ліхтенштейні, Німеччині та Латвії, а також працювала речницею словенського уряду. У 2021 році Кос вирішила залишити дипломатичну кар'єру та перейти до політичного консалтингу, і наразі займає позицію старшого радника в брюссельській консалтинговій компанії Kreab. Це викликало зауваження з боку її критиків щодо можливого конфлікту інтересів, враховуючи її кандидатуру на посаду єврокомісарки. Відповідаючи на питання про свою діяльність у консалтинговій сфері, вона запевнила євродепутатів, що ніколи не співпрацювала з інституціями ЄС, а її робота була зосереджена на питаннях охорони здоров'я жінок та торгівлі.

На сьогодні у пакеті розширення ЄС на різних етапах євроінтеграції перебувають Сербія, Чорногорія, Албанія, Україна, Молдова і Північна Македонія, котрі вже ведуть переговори про вступ. Боснія і Герцеговина та Грузія - офіційні кандидати, переговорний процес щодо яких не відкритий, Косово - потенційний кандидат на вступ, і Туреччина, яка почала переговори про членство у ЄС ще у 2005 році, проте у 2019 році цей процес було зупинено.

Урсула фон дер Ляєн у спеціальному листі до Марти Кос окреслила основні завдання нового єврокомісара з питань розширення. Вона зазначила, що ці завдання включатимуть активне сприяння процесу розширення, який має ґрунтуватися на реформах. Це передбачає безпосереднє керівництво переговорами про вступ з країнами-кандидатами, підтримку тісних зв’язків з їхніми урядовими представниками та контроль за реалізацією необхідних реформ. Крім того, до обов'язків єврокомісара з питань розширення входитимуть питання відновлення України та співпраця з міжнародними донорами. У випадку виникнення двосторонніх конфліктів між країнами-кандидатами, наприклад, між Києвом і Будапештом щодо прав угорської меншини в Україні, Кос також повинна буде виконувати роль посередника.

У своєму виступі Марта Кос неодноразово підкреслювала своє бажання підтримувати країни-кандидати на їхньому шляху до Європейського Союзу. Водночас вона акцентувала, що наближення до ЄС є процесом, що залежить від досягнень кожної окремої держави у реалізації реформ. Вона зазначила, що "розширення Європейського Союзу - це марафон, а не коротка гонка".

Євродепутати запитували Кос, чи не вважає вона, що геополітичні обставини, а саме російська агресія, дають підстави пришвидшити процес розширення для деяких країн, натякаючи, вочевидь, на Україну та Молдову. Проте кандидатка на посаду єврокомісара була непохитна і заявила, що хоча і "поважає амбіції", але шлях до ЄС "не можливо скоротити". "Я ніколи не пожертвую якістю заради швидкості", - категорично заявила вона.

Виконання політичних зобов'язань кандидатів у члени ЄС, зокрема реалізація судової реформи та протидія корупції, стане пріоритетом для Марти Кос у разі її призначення. Вона заявила, що не зволікатиме з рішучими кроками, якщо в країні спостерігатиметься "стагнація або регрес" у цих критично важливих сферах, підкресливши, що прогрес у переговорах щодо вступу до Європейського Союзу може мати й зворотний характер.

Після завершення слухань представники політичних груп проведуть обговорення, в результаті чого ухвалять рішення щодо кандидатури Марти Кос на позицію єврокомісара з євроінтеграції. Голосування за новий склад Єврокомісії планується в рамках пленарного тижня Європарламенту, який відбудеться в Страсбурзі з 25 по 28 листопада.

Related posts