Інфляційні процеси в Україні перевищили очікування: темпи зростання цін досягли рекордних рівнів для 2024 року.


У жовтні 2024 року в Україні річна інфляція досягла 9,7%, що стало новим рекордом для цього року. Це свідчить про те, що зростання споживчих цін перевищило офіційні прогнози, які передбачали подібний рівень інфляції лише наприкінці року.

Цю інформацію підтверджують дані Державної служби статистики України. З початку року рівень інфляції склав 8,4%, а в жовтні, в порівнянні з вереснем 2024 року, ціни зросли на 1,8%.

"Більше зростання за місяць цього року було лише у червні, коли ціни зросли на 2,2%... За рік споживчі ціни зросли на 9,7%, хоча в НБУ такий рівень очікували лише до кінця 2024 року", - прокоментували дані статистики в Центрі економічної стратегії (ЦЕС).

Відповідно до прогнозів Національного банку, інфляція ненадовго перевищить 10% на початку 2025 року, а вже навесні наступного року розпочнеться її поступове зниження. Згідно з цими ж оцінками, наприкінці 2024 року рівень інфляції має скласти 9,7%.

У Національному банку України повідомили, що в найближчі місяці ціновий тиск залишиться актуальним через кілька факторів. Серед них варто виділити збільшення бюджетних витрат, значне зростання зарплат та посилення енергодефіциту в період опалювального сезону.

"Прогноз НБУ передбачає зниження інфляції до 6,9% наприкінці 2025 року. І її приведення до мети 5% у 2026 році", - зазначили у регуляторі.

Протягом року (до жовтня 2023 року) вартість продуктів харчування зросла на 10,8%, а за останній місяць — на 3,2%. У жовтні найбільше подорожчали овочі та яйця, тоді як цукор, навпаки, трохи знизив свою ціну.

Також за останній місяць спостерігалося підвищення цін на алкогольні напої та тютюнові вироби на 1,8%, а також на одяг і взуття на 1,2%. Крім того, тарифи на комунальні послуги зросли на 0,1% у місячному вимірі, а за рік - на 18,6%.

"Зростання цін у сфері охорони здоров'я на 1% відбулося насамперед за рахунок підвищення цін на послуги лікарень на 1,3% та амбулаторні послуги на 1,2%. Ціни на транспорт зросли на 0,5% в основному через подорожчання палива та мастил на 0,8% та проїзду в автодорожньому пасажирському транспорті на 0,7% У той же час на 4,7%. подешевшав проїзд у залізничному пасажирському транспорті", - констатували у Держстаті.

Як зазначалося у матеріалах OBOZ.UA, підвищення пенсій в Україні фактично було нівельовано інфляційними процесами. Народний депутат Данило Гетманцев провів розрахунки, щоб виявити, як змінилися розміри виплат з урахуванням актуальних цін.

Related posts