Кабінет Міністрів України - Андрій Сибіга: Українська сторона звернулася до Міжнародної морської організації з вимогою терміново направити міжнародну моніторингову місію до портів Одеси.


16 жовтня, в середу, в Одесі відбулася зустріч Міністра закордонних справ Андрія Сибіги з його колегами з країн Нордично-Балтійської вісімки. У переговорах взяли участь міністр закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард, міністр Данії Ларс Льокке Расмуссен, міністр Естонії Марґус Цахкна, міністр Латвії Байба Браже, міністр Литви Габріелюс Ландсбергіс, міністр Норвегії Еспен Барт Ейде, державний секретар МЗС та Міноборони Фінляндії Пасі Раяла, а також постійний держсекретар Ісландії Мартін Еййолфссон.

Візит керівників зовнішньополітичних відомств країн Північної Європи та Балтії до Одеси став логічним продовженням діалогу Президента України Володимира Зеленського з лідерами Нордично-Балтійської восьмірки.

Міністри почали свій візит з вшанування пам'яті полеглих героїв, поклавши лампадки до меморіалу загиблих захисників України, що розташований у сквері Героїв Небесної Сотні.

Після цього міністри завітали до військово-медичного клінічного центру Південного регіону, де мали можливість поспілкуватися з пораненими українськими солдатами та ознайомитися з їх нагальними потребами.

Дипломати організували спеціальну зустріч з ключовими експортерами аграрної продукції, які поділилися інформацією про зростання російських повітряних атак на українських фермерів, аграрний сектор та портову інфраструктуру.

На пленарному засіданні міністри обговорили питання подальшого укріплення оборонних можливостей України, посилення повітряної безпеки, інвестицій в український оборонний сектор та відповідальність Росії за скоєні злочини.

Андрій Сибіга висловив вдячність колегам за візит солідарності та непохитну політичну, військову, фінансову й гуманітарну підтримку з початку повномасштабної російської агресії. Він також поінформував колег про ситуацію на полі бою, удари агресора по українській енергосистемі та портам, пріоритетні військові та енергетичні потреби України.

Андрій Сибіга звернув увагу своїх колег на значне загострення російських атак з повітря, спрямованих на цивільні судна, зерносховища, термінали та інші елементи портової інфраструктури.

Міністр наголосив, що Україна залишається надійним партнером і гарантом глобальної продовольчої безпеки навіть в умовах війни та закликав союзників підтримати українських фермерів.

"Завдяки нашим фермерам Україна зберігає свою стійкість. Ми будемо продовжувати наповнювати ініціативу Президента України Володимира Зеленського "Зерно з України", і до кінця року плануємо провести третій продовольчий саміт", - зауважив Міністр.

Український дипломат закликав партнерів обговорити потенціал для посилення підтримки в страхуванні суден та терміналів. Він підкреслив вражаючу ефективність Українського коридору, зазначивши, що з серпня 2023 року в українські порти прибуло більше 2800 суден, а обсяги обробленої експортної агропродукції досягли 51 мільйон тонн.

"Тут, в Одесі, російський повітряний терор особливо відчутний. Колеги мали змогу побачити наслідки варварських російських обстрілів. Загалом за час повномасштабного вторгнення відбулося понад 50 російських атак проти наших портів, внаслідок яких було пошкоджено понад 300 об'єктів портової інфраструктури та 23 цивільних судна, знищено понад 100 тисяч тонн агропродукції", - підкреслив Міністр.

За словами глави МЗС, лише за останній місяць російські удари пошкодили чотири судна, зокрема з вантажами зерна для Єгипту та кукурудзи для Італії, а також гуманітарним вантажем Продовольчої програми ООН для Палестини.

"Росія обирає за мету своїх атак цивільні судна, зерносховища та термінали. Це не лише удари по українській економіці, а й загроза глобальній продовольчій безпеці. Міністр підкреслив, що внаслідок цих дій мільйони людей по всьому світу опиняються під загрозою голоду."

У цьому зв'язку Андрій Сибіга зазначив, що Україна офіційно надіслала запит до Міжнародної морської організації з проханням терміново відправити міжнародну моніторингову місію до портів Великої Одеси через зростаючу загрозу з боку російських агресорів.

"Гарантування свободи мореплавства в Чорному морі є спільною метою, що входить до числа основних пріоритетів Президента України Володимира Зеленського. Нам необхідно зупинити агресора, продемонструвати єдність міжнародної спільноти у боротьбі з його варварськими діями та зафіксувати кожен злочин", – зазначив Міністр.

Під час переговорів Міністр акцентував увагу на Плані перемоги, запропонованому Президентом України Володимиром Зеленським, а також на Формулі миру. Він детально роз'яснив партнерам, чому Україна діє саме так та які основні складові Плану перемоги можуть зміцнити нашу країну і спонукати росію припинити агресію, а також погодитися на відновлення всебічного, справедливого і стійкого миру.

Міністри закордонних справ країн Нордично-Балтійської вісімки заявили про подальшу міцну підтримку України та українських ініціатив, виділення додаткових пакетів енергетичної допомоги для зміцнення стійкості України напередодні зими та необхідність посилення санкційного тиску на росію.

Міністр закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард оголосила про спільну ініціативу Нордично-Балтійської вісімки, яка передбачає надання зимового пакета енергетичної підтримки Україні. Цей пакет включатиме технічне обладнання, спрямоване на підвищення стійкості нашої країни.

Андрій Сибіга також звернувся з пропозицією заблокувати російський тіньовий флот, який надає Москві можливість фінансувати військові дії проти України та становить ризик для екологічної безпеки в Європі.

Андрій Сибіга висловив вдячність своїм нордичним та балтійським партнерам за їх активну підтримку у процесі відновлення України. Він навів приклади їхнього патронату, зокрема щодо відбудови Миколаївської, Чернігівської та Житомирської областей, а також зазначив їхні внески до національних і міжнародних фондів. Учасники зустрічі погодилися на подальше укріплення цієї співпраці.

Міністр закордонних справ підкреслив важливість того, щоб російські злочинці були покарані за свої жорстокі дії проти України та її народу.

"Мої колеги отримали сьогодні тут, в Одесі, детальний брифінг від МЗС, Міністерства юстиції та Служби Безпеки України про неналежні умови утримання росіянами українських військовополонених, тортури, знущання, розстріли та інше жорстоке поводження, що є грубим порушенням росією міжнародного гуманітарного права, законів і звичаїв війни", - зазначив міністр.

Андрій Сибіга закликав партнерів допомогти в посиленні тиску на росію, забезпеченні доступу міжнародних моніторів і медиків до українських військовополонених, гуманного ставлення та забезпечення базових потреб, а також сприяння їхньому звільненню й звільненню всіх незаконно утримуваних осіб.

Міністр висловив упевненість, що підтримка країн Нордично-Балтійської вісімки допоможе Україні перемогти та повернути безпеку і мир на свою землю та європейський континент загалом.

Related posts