Кабінет Міністрів України провів обговорення в Міністерстві охорони здоров'я щодо наступних кроків у вдосконаленні системи трансплантації.
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко зустрівся з представниками центрів трансплантації, щоб обговорити актуальні питання галузі, основні здобутки та потенційні зміни, які потрібно впровадити.
"Прогрес у сфері трансплантації — це не лише про забезпечення безкоштовної високотехнологічної медичної допомоги для українців на рідній землі, але й показник якості нашої медичної системи в цілому. За останні роки ми досягли значних успіхів: експериментальна ініціатива перетворилася на повноцінну Програму медичних гарантій, фахівці виконують унікальні хірургічні втручання, а медичні заклади зазнають модернізації. Це спільна перемога лікарів, медичних установ, пацієнтів та держави. Однак для подальшого розвитку необхідні злагоджені зусилля всіх учасників, щоб знайти найефективніші рішення, які сприятимуть прогресу в цій галузі. Наша мета — створити стійку систему трансплантації, адже це надія для тисяч людей, які чекають на свій шанс на життя. Ми зобов'язані докласти всіх зусиль, щоб ця надія стала реальністю для кожного, хто її потребує", - зазначив Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.
З 2024 року держава починає фінансувати медичну допомогу, що включає трансплантацію, в рамках Програми медичних гарантій. У рамках цієї програми було створено два окремі пакети для трансплантації органів та стовбурових клітин — один для дорослих, інший для дітей. Згідно з інформацією від Національної служби здоров'я України, на сьогоднішній день укладено контракти з 40 медичними закладами для проведення операцій з трансплантації органів та з 10 для трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Проте результати роботи цих закладів суттєво варіюються.
Під час наради обговорили важливість налагодження ефективної взаємодії центрів трансплантації з інсультними центрами, іншими медзакладами, доцільність запровадження функціональних трансплантаційних округів та встановлення оновлених вимог до медзакладів для продовження їх участі у Програмі медичних гарантій, як-от кількість виконаних окремих видів оперативних втручань, досвід фахівців, наявність необхідного обладнання. Міністр підкреслив, що важливо забезпечити якісну медичну допомогу пацієнтам та створити умови, які б сприяли розвитку центрів трансплантації по всій країні.
Згідно з даними, за дев'ять місяців 2024 року в 26 українських центрах трансплантації було проведено 373 операції з пересадки органів, з яких 238 (або 64 %) виконані від посмертних донорів. У результаті пересадили 250 нирок, 73 печінки та 50 сердець. Лідером за кількістю трансплантацій стало Перше медичне обʼєднання Львова, де здійснили 106 процедур, тоді як Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова провів 62 пересадки, а Інститут серця МОЗ України – 37.