Клімат Землі, знищені дикі тварини та загибла худоба - це результати російської агресії.
Від російської війни проти України гинуть не тільки чоловіки, жінки і діти, але і вражаюча кількість тварин та природа загалом.
Дослідження вчених також свідчать про те, що війна суттєво сприяє прискоренню глобального потепління. Викиди парникових газів, спричинені конфліктом з 2022 року, перевищили загальні річні викиди, які виробляють спільно 175 держав.
House of Ukraine у каліфорнійському Сан-Дієго 17 листопада намагатиметься привернути увагу до цієї проблеми. Тут триватиме інформаційний захід ініціативи "At Paws for Ukraine", що розповідатиме зокрема про зусилля із захисту тварин на лінії фронту в Україні.
Учасники цього заходу в Сан-Дієго матимуть можливість спілкуватися з ветеринарними спеціалістами та дресирувальниками собак. Крім того, вони зможуть почути захоплюючі розповіді про рятувальні операції від Shield of Freedom і Worldwide Vets, які працюють над порятунком тварин від жахливих наслідків війни.
"Евакуація тварин з прифронтових територій не є достатньою. Наразі надзвичайно важливо забезпечити покинутим тваринам житло та їжу. Більшість притулків переповнені, а в окремих містах і селах біля фронту ситуація з безпритульними собаками стає критичною", - підкреслює видання The Conversation.
Водночас Росія нищить тварин не лише в Україні. За інформацією Радіо Свобода, нова база для російського флоту на Каспійському морі, у Дагестані (зокрема, її щорічний парад кораблів), вкриває море нафтою, від чого на березі накопичується мертва риба.
Між ракетними атаками з Каспійська спостерігається кореляція з зменшенням чисельності каспійських тюленів.
Наприкінці 2022 року на узбережжі Махачкали було виявлено 2500 загиблих тюленів, яких викинуло море. Хоча мертві тюлені траплялися раніше під час їхніх міграцій, аналітична група UWEC, що займається вивченням наслідків війни, підкреслює, що кількість загиблих тварин у минулому була значно меншою.
За інформацією, наданою Голосом Америки, внаслідок бойових дій у Чорному морі загинуло близько 50 тисяч дельфінів, а сотні з них отримали контузії.
Протягом цього часу британська газета The Guardian зазначає, посилаючись на звіт, що згубні наслідки війни виходять за межі локального і навіть регіонального рівнів.
Війна між Росією та Україною має прискорювальний вплив на глобальну екологічну кризу. Грунтовне дослідження кліматичних наслідків, викликаних військовими конфліктами, виявило, що викиди, спричинені першими двома роками цього протистояння, перевищують річні викиди 175 країн, зазначає видання.
Викиди складаються з вуглекислого газу, закису азоту та гексафториду сірки – найсильніших парникових газів. Це можна порівняти з річним використанням 90 мільйонів автомобілів.
Офіційні статистичні дані, як підкреслює видання, є вкрай неповними через військову секретність, а доступ до них для дослідників обмежений. Проте очевидно, що економічна цінність парникових газів матиме серйозний вплив на світові процеси.
Згідно з новим дослідженням Ініціативи з обліку парникових газів під час війни (IGGAW), яка частково фінансується урядами Німеччини та Швеції, а також Європейським кліматичним фондом, Російська Федерація може бути зобов'язана компенсувати кліматичні збитки в розмірі 32 мільярдів доларів протягом перших двох років війни.
Генеральна асамблея ООН підкреслила, що Росія зобов'язана відшкодувати Україні втрати, спричинені війною, що стало причиною для Ради Європи розробити реєстр збитків, до якого також будуть включені кліматичні викиди.
Леннард де Клерк, провідний фахівець IGGAW, висловив думку: "Росія завдає шкоди не лише Україні, але й нашій планеті. Цей вуглецевий слід, що виникає внаслідок конфлікту, має серйозні наслідки, які відчують у всьому світі. Російська Федерація повинна понести відповідальність за свій вплив на клімат, компенсуючи збитки Україні та країнам глобального півдня, які страждають найбільше".
Шкоду довкіллю завдає не лише паливо та вибухи боєприпасів, але і ландшафтні пожежі, вимушена зміна маршрутів комерційних літаків, удари по енергетичній інфраструктурі та, меншою мірою, переміщенням майже 7 мільйонів українців і росіян, йдеться у звіті. З часом негативний вплив матиме і величезна потреба у сталі і бетоні для реконструкції і відбудови.
Під час невдалого наступу на Київ у 2022 році, російські військові, відступаючи з Київської області, залишили після себе вбиту худобу, включаючи коней і кіз.
"Відступаючи з Київщини, російські військові залишили за собою тіла, пронизані кулями, не лише худоби, коней і кіз, а й навіть домашніх собак", - зазначає Джордж Пекер у виданні The Atlantic.
У Чернігівській області російські війська знищили 100 корів і телят на місцевій фермі. В тому ж регіоні ракетний удар призвів до загибелі 45 корів та поранення ще півтора десятка. Тим часом на птахофабриці в Херсонській області, найбільшій у Європі, чотири мільйони курей загинули через відключення системи годівлі, що стало наслідком руйнування сусідньої електростанції, як повідомляє The Conversation.
Уряд України висловив обвинувачення на адресу російських військових у здійсненні цілеспрямованих атак на притулки для собак та конюшні. Про це повідомляє видання The Atlantic, яке також зазначає про вбивства домашніх тварин.
"Росіяни знайшли ще один спосіб завдати болю українцям -- не морити їх голодом, а розбити їм серця".
"Ми згадували, що коргі-метис, який отримав осколкові поранення, не міг навіть втамувати спрагу, оскільки вода витікала через рану на його шиї... Знищення або каліцтво таких домашніх тварин є проявом психологічної агресії", - зазначає місцеве каліфорнійське видання Times of San Diego.
Газета наголошує, що домашні тварини під час війни виконують роль психологічної підтримки для своїх власників та поряд тим і самі непомірно страждають психологічно від вибухів та загальної атмосфери небезпеки.
Джордж Пекер з The Atlantic пише: "Війна не має нічого спільного зі світом, який вони (тварини) населяють. У їхній свідомості це не має значення, навіть значення зла".
"Вражає, скільки оповідань і образів, що ілюструють війну в Україні, пов'язані з тваринами," - зазначив Джордж Пекер з видання The Atlantic ще в перший рік повномасштабного вторгнення.
За даними, однією з перших жертв серед цивільного населення стала жінка, що загинула внаслідок російських атак, коли намагалася евакуювати собак із притулку до безпечного місця поблизу Києва.
Під час евакуації, як зазначає видання, залізничні станції та потяги були заповнені різноманітними домашніми улюбленцями. Люди іноді несли на руках своїх хворих собак десятки кілометрів пішки, аби перетнути кордон Польщі чи Словаччини.
The Atlantic перечисляет трогательные моменты:
український військовий знайшов час, щоб перев'язати голову пораненій під час обстрілу бездомній собаці,
інший чоловік ризикував життям, щоб врятувати фуру з кенгуру з Харківського зоопарку,
Дівчинка на задньому сидінні легкового авто стала жертвою російських військових, які відкрили вогонь. Вона не змогла сховатися, оскільки на колінах у неї була переноска з пораненим котом. Її мама та кіт вдалося врятуватися.
Пенсіонери обирають залишитися в абсолютно deserted містах, щоб піклуватися про котів, які були покинуті сусідами, що втекли.
Згідно з повідомленням Times of San Diego, існує також проблема в тому, що тварини не враховані в угодах, що регулюють військові дії, зокрема в Женевських та Гаазьких конвенціях.
"Собаки та коти також потерпають від війни, так само як українці чи будь-який інший народ, який страждає від рішень політиків, що ніколи не понесуть відповідальності за свої вчинки."
Видання Ukrainer повідомляє, що тварини стають жертвами мін, які спричиняють вибухи, що лякають ведмедів, вовків, рисей, оленів, лосів та інших великих ссавців. У районах, де встановлені міни, зафіксовані випадки загибелі оленів та інших великих тварин внаслідок вибухів або дії розтяжок.
Гучні звуки вибухів, постріли, діяльність техніки та нічні спалахи світла — все це створює дезорієнтацію і страх у тварин, змушуючи їх змінювати свої звички та адаптуватися до нових умов. Як наслідок, це може мати серйозний вплив на майбутнє популяцій.
Коли мова йде про екологічні наслідки воєнних дій, найперше страждають ґрунти. Внаслідок численних вибухів і ракетних ударів у них накопичується безліч шкідливих сполук. Металеві фрагменти, уламки та різноманітні хімікати, що проникають у землю, призводять до забруднення, яке може тривати роками, а інколи навіть десятиліттями, зазначає Ukrainer.
З початку війни російські війська захопили Асканію-Нова, найдавніший біосферний заповідник в Україні, розташований у південних степах. Ця унікальна екосистема була домівкою для понад 500 видів рослин і більше 3000 видів тварин.
Олександр Прокудін, голова Херсонської обласної військової адміністрації, повідомив в інтерв'ю РБК-Україна, що росіяни вивезли з цього регіону значну кількість тварин.
"Вони його знищують. Останнє, що я чув - вивозять тварин до Криму і до Росії. Тобто можна сказати, що заповідника більше немає. Пограбували вони його капітально".
Внаслідок військових дій деякі субпопуляції в Україні опинилися під загрозою вимирання. Про це розповів Остап Решетило, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка, під час інтерв'ю з виданням Ukrainer. Він є експертом та менеджером проектів Всесвітнього фонду природи WWF-Україна.
Отже, під загрозою опинилися степовий орел, перегузня, бабак, довгокрил, зубри з заліської та конотопської субпопуляцій, а також багато інших рідкісних видів тварин.
Вибух Каховської ГЕС, здійснений росіянами, призвів до серйозних екологічних і гуманітарних наслідків, ставлячи під загрозу існування численних видів диких тварин, включаючи осетрових.
"Від орлів до бізонів – ці тваринні популяції піддаються значній небезпеці внаслідок військових конфліктів, що викликані агресивними діями Росії", - попереджає Міністерство сільського господарства, рибальства, продовольчої безпеки та природних ресурсів.
В цілому, російські збройні сили захопили вісім природних резерватів та десять національних парків, що створює загрозу для важливих екосистем. Серед окупованих територій є ділянки, які входять до природоохоронної мережі Європи, захищеної законодавством ЄС та Ради Європи. Це підтверджується науковим звітом "Війна в Україні: аналіз екологічних наслідків та впливу на здоров'я людей".
У звіті зазначається: "Війна в Україні викликає екологічні наслідки, які матимуть значний і тривалий вплив на здоров'я населення".
Розвідка Великої Британії вже повідомляла раніше, що Росія використовує у війні спеціально натренованих дельфінів для захисту свого флоту.
"Росіяни дресирують тварин для виконання різних завдань, а ті, яких тримають у Севастополі, напевне призначені, щоб протидіяти ворожим водолазам", - йшлося у британському повідомленні.
Російські збройні сили вже давно займаються навчанням морських ссавців, включаючи дельфінів, а також тюленів і білух.
Нещодавно з'явилися новини про те, що кит-білуха, знайдений мертвим цього року в норвезьких водах, міг бути залучений до операцій зі збору розвідувальної інформації для Росії, яка, згідно з повідомленнями, використовує морських ссавців у своїй діяльності зі шпигунства, повідомляє New York Post.
Відповідно до однієї з теорій, він зумів втекти з військово-морської бази, розташованої за Полярним колом, яку йому доручили охороняти.
Документальний фільм-розслідування від BBC під назвою "Таємниці шпигунських китів" розкриває дані, що свідчать про те, що супутникові фотографії білух, які зафіксували їхню близькість до підводних човнів і надводних кораблів, можуть вказувати на їхню роль у системах охорони.
Росія, в свою чергу, жодного разу офіційно не спростовувала інформацію про те, що кит був підготовлений її військовими. Як зазначає BBC, країна має тривалу практику використання морських ссавців для військових завдань.
Екс-генеральний прокурор України Андрій Костін зазначив, що Україна є першою країною в історії, яка проводить розслідування екологічних злочинів у контексті війни. Він підкреслив, що наша країна повинна стати прикладом у боротьбі з агресією та "екоцидом", повідомляє Радіо Свобода.
Першими, хто отримав підозру за екоцид, стали п’ятеро російських військовослужбовців, які були залучені до атак на ядерну дослідницьку установу "Джерело нейтронів" у Харкові. Про це повідомив Сергій Магера, депутат Верховної Ради України та член Комітету з екологічної політики і природокористування.
6 червня 2023 року гребля Каховського водосховища, що була під контролем російських військ з березня 2022 року і замінована окупантами в жовтні, зазнала повного знищення. Це призвело до затоплення значних територій, людських втрат, руйнування сільськогосподарських угідь і забруднення вод Дніпра та Чорного моря, як повідомляє Радіо Свобода. В Україні цей інцидент охарактеризували як екоцид.