Чи зможуть літаки знову піднятися в українське небо? Які шанси на відновлення авіаперельотів у 2025 році, і якому аеропорту це може вдасться першому?


В Україні, ймовірно, не відновлять рейси пасажирських літаків з Києва до кінця 2025 року. Аеропорт у Львові має кращі шанси на відновлення, оскільки йому буде простіше отримати авіаційні страховки. Проте остаточне рішення ще не ухвалено, і навіть якщо буде дано "зелене світло" для поновлення роботи львівського аеропорту, знадобиться не менше 45 днів. Для "Борисполя" цей процес займе приблизно два місяці.

Про це розповіли джерела Forbes в уряді . "Щойно буде рішення, зможемо відновити польоти зі Львова через 45 днів", - зазначила людина, знайома з перебігом переговорів про відновлення пасажирського авіасполучення.

Поки що невідомо, коли саме можуть бути затверджені такі рішення. "Немає визначених термінів", - зазначив співрозмовник видання з одного з авіаційних відомств. За його словами, це питання залежить від багатьох аспектів, зокрема від того, як саме будуть забезпечуватися страховки для літаків, а також від рівня безпеки в небі.

На 10-му Київському міжнародному економічному форумі (КМЕФ), що відбувся 7 листопада, старший партнер компанії Marsh McLennan Кріспін Еллісон висловив думку про те, що Україна може відновити пасажирське авіасполучення до кінця січня 2025 року. "Якщо все складеться вдало, в січні ми можемо спостерігати п’ять або шість авіаперевізників, які виявлять бажання літати... Початковою метою стане місто "Львів", яке знаходиться всього за сім хвилин польоту від Польщі", - підкреслив він.

Еллісон переконаний, що створити механізми страхування авіаперельотів з аеропорту "Львів" буде значно легше, ніж з Києва, оскільки він ближче до повітряного простору Європейського Союзу. "Львів є набагато безпечнішим, ніж Тель-Авів", - стверджує Еллісон.

За інформацією, отриманою від джерел, в Офісі президента та Кабінеті міністрів переважно зосереджені на відновленні роботи аеропорту "Бориспіль". Один з урядових представників, який побажав залишитися анонімним, зазначив: "Якщо спершу запустимо аеропорт у Львові, то шанси на те, що наші партнери погодяться на відновлення "Борисполя" до завершення воєнного стану, будуть вкрай незначними".

Авіаексперт та член Громадської ради Державної авіаційної служби Богдан Долінце роз'яснив, що для відкриття нового аеропорту необхідно дотриматися щонайменше п’яти ключових умов. Це:

Цікаво, що кілька авіаперевізників з Північної Європи вже виявили бажання розпочати рейси з України, щойно з'явиться така можливість, повідомило джерело в уряді. "Вони ведуть перемовини з урядами своїх країн для отримання додаткових заходів безпеки," – додав він, проте відмовився розкривати назви цих авіакомпаній.

В Україні ще до початку повномасштабної війни через новини про те, що Росія готує вторгнення, деякі страхові компанії ініціювали скасування рейсів до України. І це ще до ракетних атак. Тепер же отримати страховку буде ще складніше, пояснював OBOZ.UA заступник голови парламентського комітету з транспорту та інфраструктури Володимир Крейденко.

Нагадуємо, що раніше Міністерство розвитку громад і територій спільно з Посольством США представило концепцію відкриття повітряного простору України в умовах воєнного стану. "У період війни нашим стратегічним завданням є зберегти авіаційну інфраструктуру та висококваліфіковані кадри, щоб, коли настане відповідний момент, ми змогли максимально швидко відновити цивільні польоти", - зазначили у міністерстві.

Як повідомляв OBOZ.UA, за словами Долінце, російські "Шахеди" не становлять загрози для цивільних літаків у повітрі через обмеження їхньої висоти, але вони можуть бути небезпечними для аеропортів. Повна заборона на польоти залишається і розглядаються лише обмежені можливості для поновлення рейсів при посиленні ППО, наголошував експерт.

Related posts