Марсохід знайшов свідчення про наявність давнього океану на Червоній планеті, згідно з новими дослідженнями.


Гіпотеза, що мільярди років тому океан займав третину поверхні Марса, протягом багатьох років викликала активні дискусії серед науковців.

Нещодавно науковий апарат Китаю, який досліджує Марс, виявив нові свідчення, що підтверджують гіпотезу про наявність великого океану на цій планеті. Марсохід зафіксував ділянку стародавньої берегової лінії, де, ймовірно, колись перебувала вода. Цю інформацію повідомляє ТСН, посилаючись на Контракти.UA.

Цю інформацію представлено в свіжому дослідженні, яке було опубліковано в четвер, 7 листопада, у виданні Scientific Reports.

У 2021 році китайський марсохід "Чжужун" успішно приземлився на рівнинах Утопії, розташованих у північній півкулі Марса, де раніше були виявлені ознаки давньої води. Відтоді він активно досліджує червону планету в пошуках нових свідчень, що підтверджують цю гіпотезу.

Згідно з інформацією провідного науковця Бо У з Гонконзького політехнічного університету, в районі приземлення апарату було виявлено численні особливості, які свідчать про існування океану в минулі часи. Серед цих ознак можна відзначити "ямкоподібні конуси, багатокутні ями та еродовані русла".

Попередні дослідження припускали, що кратероподібні конуси з ямками могли утворитися в результаті діяльності грязьових вулканів і часто утворювалися в районах, де була вода або крига.

На основі проведеного дослідження, дані, отримані з марсоходу, разом із супутниковими спостереженнями та аналізом, здійсненим на Землі, свідчать про те, що в минулому в цьому регіоні існувала берегова лінія.

Група дослідників підрахувала, що океан утворився внаслідок повені близько 3,7 мільярда років тому. Через деякий час океан замерз, утворивши берегову лінію, а потім, згідно з їх сценарієм, зник трохи більше ніж 3,4 мільярда років тому.

Бо наголосив, що команда "не стверджує", що їхні висновки остаточно доводять існування океану води на Марсі в далекому минулому. Щоб отримати переконливі докази цієї теорії, швидше за все, потрібно буде доставити на Землю деякі зразки марсіанських порід для більш детального вивчення.

Бенджамін Карденас, науковець з Університету штату Пенсільванія, провів аналіз інших свідчень наявності океану на Марсі та висловив свою "скептичну" позицію щодо висновків нового дослідження. Він вважає, що китайські вчені недостатньо врахували вплив марсіанського вітру на поверхню планети протягом останніх кількох мільярдів років.

"Ми звикли думати, що Марс не є особливо активним, подібно до Місяця, проте насправді він має свою активність!" - зазначив Карденас.

Він звернув увагу на попередні дослідження, які моделювали трансформації марсіанської поверхні, і зазначив, що "навіть повільні темпи ерозії на Марсі" повинні були знищити сліди берегової лінії давнього океану протягом такого тривалого часу.

Він визнав, що вітер здатен знищити певні скелі, але також підкреслив, що удари метеоритів на Марсі можуть "іноді виводити на поверхню підземні породи та осадові матеріали".

Хоча загальна теорія залишається спірною, Карденас заявив, що він "схильний думати, що на Марсі є океан".

Якщо дослідникам вдасться розкрити загадки океану на Червоній планеті, це може привести до відкриття ще однієї величезної таємниці: чи є Земля єдиним місцем у нашій Сонячній системі, де можливе існування життя.

Згідно з думкою більшості науковців, існує дві основні теорії щодо виникнення життя на Землі. Перша стверджує, що воно могло з'явитися на дні океану, де гарячі гази та мінерали виходили з надр планети. Друга теорія пропонує, що життя могло зародитися в невеликих приливних басейнах, розташованих поблизу поверхні води. Отже, наявність океану робить нашу планету більш придатною для життя, - підкреслив Карденас.

Нещодавно проведене дослідження підземних шарів Марса вказує на те, що значна кількість рідкої води досі знаходиться в його надрах на глибині від 10 до 20 кілометрів. Ці запаси води можуть бути достатніми для того, щоб покрити всю поверхню Червоної планети океаном, глибина якого становитиме щонайменше 1000 метрів.

Related posts