Практично всі опинилися за ґратами: організація "Репортери без кордонів" розкрила інформацію про зниклих журналістів з Мелітополя.
Кількох журналістів і дописувачів новинних Telegram-каналів із тимчасово окупованого Мелітополя, що в Запорізькій області, досі незаконно утримують у в'язницях. Їх рік тому затримали російські загарбники.
Цю інформацію надає міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" (RSF), як повідомляє видання Рубрика.
Торік у серпні в Мелітополі щонайменше чотирьох журналістів та авторів на Telegram-каналах затримали окупанти. Це остаточно підтвердили лише в жовтні 2023-го, коли в одному з пропагандистських відео, вони робили неправдиві зізнання. А втім, відтоді про них не було жодної інформації. Їхню долю вдалося зʼясувати RSF.
Першим затриманим став адміністратор Telegram-каналу місцевого медіа "Ріа-Мелітополь". Георгій Левченко зазнав незаконних звинувачень з боку окупантів у передачі інформації про російських військових українським спецслужбам. Як виявила організація RSF, згодом його перевели до слідчого ізолятора в окупованому Маріуполі.
Вдалося залучити ще двох авторів для альтернативного ресурсу "Мелітополь — це Україна", що висвітлював місцеві новини в період окупації. Це Яна Суворова та Владислав Гершон.
Російська ФСБ висунула їм обвинувачення в "намірі залучитися до диверсійних та терористичних дій" на території Запоріжжя, нібито в співпраці з агентами української військової розвідки. Проте, ці звинувачення залишаються без будь-яких суттєвих доказів.
За інформацією організації, до прибуття в Маріуполь вони перебували у ще кількох місцях утримання, зокрема дописувачі каналу були серед ув'язнених рецидивістів або в камерах настільки переповнених, що декому доводилося спати стоячи.
Також була затримана журналістка видання "Ріа-Мелітополь" Анастасія Глуховська. Спочатку її містили в магазині господарських товарів у Мелітополі, який російські війська перетворили на тимчасову в'язницю. Пізніше її перевели до слідчого ізолятора в Приазовську. Наразі журналістка перебуває в Ростовській області Росії, де їй також висувають звинувачення у "тероризмі".
Окрім того, представники RSF дізналися про Євгена Ільченка -- чоловіка, який вирішив відкрити власний Telegram-канал, щоб повідомляти про російську окупацію свого міста. Його затримали, а після піддали примусовій праці. Зокрема, його змушували копати окопи.
"Репресії проти журналістів і пропаганда: росія експортує на окуповані території свою політику хижацтва щодо інформації, яка вже працює у неї вдома. Багато хто в Мелітополі став жертвою цього полювання на журналістів", -- наголосив керівник відділу розслідувань RSF.
У RSF запевнили, що не лише документують факти полону українських журналістів, а ще й мобілізують зусилля для їхнього звільнення.