"Не варто оплачувати неефективне управління": Промисловці звернулися до уряду з проханням провести міжнародний аудит "Укрзалізниці".


Представники промислових галузей заявили, що "Укрзалізниця" користується своїм монопольним становищем та необгрунтовано підвищує тарифи на вантажні перевезення, тим самим створюючи ризики для економічної безпеки України, відтак уряд має залучити міжнародні компанії та провести незалежний аудит у компанії, щоб дати оцінку діяльності керівництва, яке роздуває витрати та не дає позитивних фінансових результатів.

Цю інформацію учасники промислових секторів озвучили під час пресконференції в агентстві Інтерфакс-Україна.

В даний час "Укрзалізниця", скориставшись умовами воєнного стану, ухвалює рішення без відкритого обговорення, що робить їх ще менш ефективними та передбачуваними. З початку 2021 року тарифи на перевезення аграрної продукції зросли вдвічі, тарифи на вугільну руду – на 2,5 рази, а на метали та інші вантажі – на 70%, що є значним підвищенням. У розвинених країнах такі зміни відбуваються протягом 25-30 років. У нашій ситуації це призвело до того, що нинішні тарифи "Укрзалізниці", навіть з урахуванням коливань курсу долара, зросли на 25-60%", – підкреслив президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков.

Він також зазначив, що з літа 2022 року обсяги перевезень, що здійснює "Укрзалізниця", помітно зросли, що дозволило компанії почати отримувати прибуток. Це створює підстави для зниження вантажних тарифів щонайменше на 15-20%, що сприятиме збільшенню виробництва і, відповідно, надасть "Укрзалізниці" більше вантажів та доходів.

Подібну точку зору висловила виконавча директорка Української асоціації добувних підприємств Ксенія Оринчак. Вона акцентувала увагу на тому, що непередбачуване зростання тарифів на вантажні залізничні перевезення створює негативний імідж для інвесторів, які могли б розглянути можливість вкладення коштів в Україну.

Особливо варто зазначити, що "насправді немає об'єктивних підстав для збільшення тарифів — є лише випадки завищення витрат, які вказують на неефективність управлінських рішень компанії".

"Ми усвідомлюємо, що терміни 'Укрзалізниця' та 'корупція' нерозривно пов'язані. Саме тому ми звертаємось до прем'єр-міністра та президента з проханням провести аудит 'Укрзалізниці' за участю міжнародних донорів. Нам не прийнятно виплачувати високі заробітні плати неефективним керівникам 'Укрзалізниці', - наголосила Оринчак."

Своє чергою віцепрезидент Союзу хіміків Ігор Гольченко нагадав присутнім про нещодавнє інтерв'ю керівника "Укрзалізниці" Євгена Лященка, у якому він зокрема заявив, що підвищення тарифів на вантажні перевезення дасть компанії закінчити рік з прибутком.

"Тобто він каже: ми отримаємо гроші, і як менеджер прозвітуємо уряду, що ми ефективно працюємо. А заручниками цього всього виступає країна і весь бізнес. І в мене запитання: що на це буде робити Антимонопольний комітет? Адже схема ведення бізнесу в "Укрзалізниці" дуже проста: коли добізнесувалося й закінчилися гроші, вони просто йдуть до споживача, збирають свій "врожай" і закривають проблеми, які в них є. Але ж це не конкуренція. Що ж буде, коли "Укрзалізниці" доведеться конкурувати з перевізниками з Євросоюзу, якщо воно все об'єднається?" - акцентував Гольченко.

Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій зазначив, що якщо "Укрзалізниця" підвищить вантажні тарифи, українці змушені будуть сплачувати більше за будівельні матеріали, і жодних знижок не слід очікувати.

"Якщо поглянути на Україну та український бізнес як на єдиний організм, то 'Укрзалізниця' виконує роль критично важливої артерії, яка постійно стискається, і це відбувається умисно. Не можна просто так забирати кошти у звичайного українця, який змушений купувати товари за завищеними цінами. В даний час більшість виробників намагаються знайти вихід, перевозячи логістику на інші види транспорту. При цьому ми постійно чуємо заклики про волонтерську допомогу. Але, напевно, можливості підприємств надавати таку підтримку вже вичерпуються, адже до 30% працівників перебувають на фронті, а витрати на виробництво постійно зростають," - резюмував Салій.

Related posts