Мобілізація в Україні: підготовка нових призовників може тривати до двох місяців.
У 2024 році в Україні внесли законодавчі зміни для посилення мобілізації, що дозволило провести деякі ротації у війську. Однак, як з'ясувалося днями, Збройним силам бракує часу на навчання призваних громадян. Фокус розібрався, чому виникла така проблема та чи означає це, що нові мобілізовані будуть малоефективними на фронті.
Зміцнення мобілізації в Україні та її перші результати.
Одним із найбільш суперечливих рішень 2024 року серед українського громадянського суспільства стало посилення мобілізаційних заходів. Дискусії та скандали виникли навколо законодавчих змін, які ускладнювали ухилення від військового призову та посилювали відповідальність за порушення.
18 травня набрав чинності закон про посилення мобілізації в Україні. Військовозобов'язаним дали 60 днів (до 16 липня) на оновлення своїх даних, а штрафи за порушення військового обліку й мобілізації зросли.
У 2024 році в Україні було знижено "мобілізаційний вік" з 27 до 25 років. Тепер військовозобов'язані особи у віці від 25 до 60 років підлягають мобілізації.
У минулому році Міністерство оборони ухвалило нові правила для військово-лікарняної комісії, завдяки яким призовники з безсимптомним ВІЛ, вірусними гепатитами, тривожними розладами, розсіяним склерозом та іншими станами стали визнані придатними. На початку квітня президент Володимир Зеленський підписав закон, який скасовує статус "обмежено придатний".
Отримати відстрочку від мобілізації у 2024 році стало важче. Міністерство освіти і науки України скасувало можливість вступу на денні форми аспірантури на контрактній основі для українців. Тепер абітурієнти можуть обирати лише бюджетні місця або контрактні, але лише на заочній формі навчання. Відстрочку можливо отримати лише у випадку вступу на бюджет. Крім того, можливості для відновлення на денній формі навчання для громадян також значно звузилися.
Ускладнення процесу отримання відстрочок, новий обов'язок актуалізувати військово-облікові дані та посилення покарань для тих, хто ухиляється від служби, почали давати свої результати. Якщо раніше мобілізація виглядала як щось абстрактне, то після внесених змін вона перетворилась на сувору реальність. Поки цивільні громадяни обговорювали свої права та обов'язки, захисники на передовій з нетерпінням очікували на підкріплення.
19 червня секретар оборонного комітету Верховної Ради Роман Костенко повідомив, що Генеральний штаб ЗСУ задоволений результатами посилення мобілізаційних заходів. За його словами, кількість мобілізованих осіб перевищила попередні прогнози, і командування висловлює надію на продовження цієї позитивної тенденції.
28 серпня в Офісі президента було оголошено, що внесені зміни до закону про мобілізацію сприяли проведенню ротацій та вдосконаленню системи обліку українців, на яких можна покластися. Посилення мобілізаційних заходів позитивно вплинуло на процес набору військових та поліпшило планування в армії.
У Міноборони наприкінці серпня інформували про збільшення показників призову у 2,5 раза, якщо порівнювати з першим кварталом року.
З посиленням мобілізаційних заходів у Збройних силах України виникла складна ситуація.
Законодавчі зміни посилили мобілізацію, тож до війська призвали нових людей. Однак перед тим, як відправляти бійців на фронт, їх потрібно підготувати. Тут виявилось, що Україна не може собі дозволити витрачати час на якісні й тривалі навчання.
У бесіді з CNN Головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський підкреслив, що мобілізація є ключовим завданням для країни, що стало основою для внесення змін до законодавства. Проте генерал-полковник зазначив, що через інтенсивність бойових дій необхідно приймати оперативні рішення, внаслідок чого мобілізовані проходять підготовку, яка є коротшою, ніж було б бажано.
"Безумовно, кожен прагне досягти найвищого рівня підготовки, тому ми готуємо високоосвічених та професійних військових. Однак ситуація на фронті вимагає термінового залучення призваних військовослужбовців," -- зазначив Сирський.
Головнокомандувач розповів, що спочатку мобілізовані проходять базову військову підготовку, яка триває місяць. Тоді вже бійців відправляють на спеціалізовану підготовку, яка займає від двох до чотирьох тижнів. Наступним кроком військовослужбовців відправляють на фронт.
Народний депутат Валентин Наливайченко повідомив, що термін підготовки у навчальних центрах та на полігонах зменшився з двох місяців до півтора через значний наплив людей та нестачу самих навчальних закладів. Він також зазначив, що на навчання за кордоном відправляються тільки професійні військовослужбовці.
Полковник запасу Збройних сил України та військовий аналітик Олег Жданов роз'яснив в інтерв'ю Фокусу, чому період підготовки тривалістю 1,5-2 місяці не є універсальним для всіх мобілізаційних завдань.
"Це найменший проміжок часу, необхідний для вивчення військової спеціальності. Проте, цього терміну абсолютно недостатньо для формування підрозділів та проведення бойового злагодження — ось у чому полягає основна проблема," — підкреслив він.
Експерт підтвердив, що у такі терміни можна навчити бійців, які йдуть на поповнення втрат у військову частину, що вже існує. Однак підготувати солдатів у новітню бригаду або батальйон за два місяці неможливо. Зі слів аналітика, на формування й бойове злагодження нових підрозділів потрібно вдвічі більше часу.
Майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман підкреслив, що в перші 30 днів базового навчання бійців основній увазі приділяється вмінню стріляти з табельної зброї та автомата, а також наданню домедичної допомоги. За його словами, після 60 днів навчання мобілізовані здатні бути цілком готовими до участі в бойових діях. Проте новачків без практичного досвіду зазвичай не залучають до штурмів.
Багато та швидко: чи ефективний такий підхід до мобілізації
Жданов висловив думку, що назвати призов неефективним в умовах термінових навчань було б неправильно. Він зазначив, що якщо основна мета полягає в компенсації втрат, то відведеного часу цілком достатньо для підготовки штурмовиків або піхотинців. Проте, як підкреслив експерт, Сирський має схильність до створення нових бригад, що вже вимагає близько пів року. А для формування нового батальйону знадобиться 4-5 місяців.
"На особисту підготовку, в принципі, достатній термін. А на підготовку підрозділів -- ні, дуже мало", -- запевнив він.
Експерт підтвердив, що в умовах широкого фронту, постійного тиску ЗС РФ та наступу ворога на Покровському напрямку для України пріоритетніше отримати швидко і багато бійців для поповнення втрат. Навчання вузьких спеціалістів та формування нових підрозділів натомість можуть почекати.
"Ми гасимо пожежі, на оперативних напрямках які виникають. Тобто ми діємо в пожежному режимі постійно, на жаль", -- підкреслив Жданов.
Він зазначив, що на сьогоднішній день для ЗСУ критично важливо підсилювати бригади, які вже діють на фронтовій лінії, новими кадрами. Досвідчені військові, які вже перебувають на місці, надають підтримку молодим бійцям, що фактично є етапом їх подальшого навчання.
Два місяці на навчання перед відправкою на передову: способи вдосконалення підготовки нових військовослужбовців.
На сьогоднішній день, на думку експерта, вирішити проблему нестачі часу для більш тривалої підготовки військових фактично не представляється можливим.
"Особовий склад це як патрони на фронті -- скільки не бери їх, все одно мало. Те ж саме з особовим складом. Скільки не набирай, взагалі завжди буде дефіцит особового складу в частинах і підрозділах, тому що втрати постійні й непередбачувані", -- уточнив він.
Однак Жданов зауважив, що ЗСУ слід набирати людей заздалегідь. Тоді буде час на підготовку й формування нових бригад в повному обсязі. Водночас він попередив, що якісні навчання "влетять в копійку", адже витрати пального, боєприпасів та ресурсів техніки мають бути безлімітними.
"На жаль, сьогоднішня ситуація обумовлена цими невдачами. Особливо це стосується мобілізації та постачання техніки. Ми також несемо відповідальність, адже протягом майже року затягували ухвалення закону про мобілізацію. Наші партнери теж мають свою частку провини, адже постачання техніки не завжди відповідає заявленим термінам і обсягам", — зазначив військовий аналітик.
Жданов зазначив, що після активізації мобілізації військовозобов'язаних призивали миттєво, проте через нестачу техніки виникла потреба чекати кілька місяців. Він навів приклад, коли партнери можуть обіцяти надати 100 танків, але фактично постачати їх протягом шести місяців замість обіцяних двох тижнів.
Нагадаємо, що в Тернопільському обласному центрі комплектування та соціальної підтримки надали інформацію про порядок оформлення відстрочки від мобілізації в Україні.
Фокус вивчив, які захворювання кісток і м'язів заважають потрапити на фронт під час мобілізації. Існує безліч діагнозів, які можуть стати причиною для зняття з обліку та визнання особи непридатною до військової служби.