Жіноча мобілізація: чи варто українкам готуватися до носіння берців у великих масштабах?


В Україні все більше дискутують про мобілізацію жінок.

Мобілізація жінок залишається добровільною. Але представниці медичних професій мають бути на військовому обліку.

Деталі були вивчені журналістами ТСН.ua.

Нардеп Бобровська підкреслила, що в Україні мобілізаційні заходи систематично не реалізуються.

"До грудня ми не зможемо реалізувати план Генерального штабу щодо мобілізації, ні в цьому році, ні в запланованому місяці. На жаль, це знову повертає нас до обстановки весни 2024 року," - додала вона.

Народна депутатка Мар'яна Безугла запропонувала долучати більше жінок до військової справи, починаючи з тилових посад, таких як діловодство, кадрові питання та охорона, що зменшило б навантаження на чоловіків, які служать у бойових підрозділах.

"Конституція не передбачає існування різних категорій громадян. Наразі ми стикаємося з неправомірною дискримінацією чоловіків. Більш того, якщо до мобілізації залучать жінок, то кількість мобілізованих чоловіків зменшиться. Це, шановні чоловіки, один з аргументів на користь підтримки мобілізації наших співгромадянок", - підкреслила вона.

Вона вважає, що це також сприятиме запобіганню корупційним проявам під час мобілізації та підвищить якість підготовки спеціалістів у допоміжних підрозділах.

Вона підкреслила значення трудової мобілізації, яка наразі залишилася в тіні, але здатна суттєво зміцнити обороноздатність України.

Вона відзначила, що аналогічні пропозиції не раз вносилися на обговорення, проте це питання уникало уваги через чутливість теми.

Також голова "Центру підтримки аеророзвідки" Марія Берлінська заявила, що Україні потрібно мобілізувати жінок, аби не програти. Водночас Микола Лукашук впевнений, що такі заяви тільки нашкодять країні. Зокрема, вони можуть змусити жінок, які ще залишилися в Україні, замислитися над виїздом.

У ході свого інтерв'ю Берлінська висловила думку, що Україна має три можливі шляхи: або вона спробує зберегти чоловіків, або ж вдасться до мобілізації жінок, або залишиться лише варіант капітуляції. При цьому вона не вказала, чи йдеться про активну участь у бойових діях, чи про залучення до допоміжних спеціальностей.

Варто зазначити, що в жовтні посол України у Великобританії Валерій Залужний підкреслив, що Збройні сили України можуть почати призивати жінок, якщо виникне така необхідність для захисту Європи від війни. Крім того, представники ЗСУ зазначили, що мобілізація в Україні повинна супроводжуватися військовою підготовкою всіх жінок країни.

Свою думку висловив також і військовослужбовець Андрій Гнатуш. Він проти мобілізації жінок,адже, за його словами, в країні достатньо чоловіків.

"Військовий підкреслив, що чоловіки мають виконувати свої конституційні обов'язки, в той час як жінки повинні займатися вихованням наступного покоління."

Адвокатка Тетяна Савченко в коментарі для УНІАН зазначила, що мобілізаційні норми для жінок залишилися незмінними. Всі українські жінки можуть бути призвані до військової служби лише за умови добровільної згоди.

Жінки, які мають медичну освіту, підпадають під військовий обов'язок. Однак навіть процес мобілізації жінок-медиків залишається на добровільній основі.

Адвокатка зазначає, що відповідно до Конституції, обов'язок захищати країну лежить не тільки на чоловіках, а й на всіх громадянах, незалежно від їхньої статевої приналежності. Однак наразі мобілізація жінок може відбуватися лише за їхньою власною згодою, згідно зі статтею 1 закону "Про військовий обов'язок та військову службу".

Ось причини для відмови:

Усі жінки, включаючи тих, хто підлягає військовій службі, можуть без труднощів перетинати кордон. Вихід з країни заборонений лише для військовослужбовиць, які проходять службу за контрактом, а також для державних службовців.

В українських університетах від 2025 року буде запроваджена базова військова підготовка, яка буде обов'язковою для студентів чоловічої статті. Така норма передбачена у законі №10449 про мобілізацію.

Для організації базової загальновійськової підготовки можуть бути залучені громадські організації та їх об'єднання, зокрема асоціації ветеранів війни.

Жінки-студентки матимуть можливість добровільно проходити курс базової загальновійськової підготовки.

Студенти, визнані непридатними до військової служби за станом здоров'я, будуть звільнені від проходження базової підготовки в закладах вищої освіти незалежно від форми власності.

Нагадаємо, що примусові мобілізаційні заходи є неефективними та нагадують "радянщину".

Related posts