Молоко або його замінники? Рекомендації німецьких фахівців


Чи можливо відмовитися від молочних продуктів на користь рослинних альтернатив? Які переваги надає рослинне молоко? Відповіді на ці запитання від Німецького товариства харчування.

У продовольчих магазинах вже тривалий час на полицях можна знайти продукти рослинного походження, які стали альтернативою традиційним молочним виробам. Мигдалеве, соєве, кокосове, вівсяне та рисове молоко... Проте, наскільки корисними є ці замінники молока?

Німецьке товариство харчування (Deutsche Gesellschaft für Ernährung, DGE) вирішило порівняти корисні властивості молочних та альтернативних продуктів та дати свої рекомендації.

Німецьке товариство харчування рекомендує пити коров'яче молоко та включати до свого денного раціону продукти молочного походження: м'який і твердий сири тощо. У цих продуктах містяться корисні речовини та вітаміни: кальцій, йод, вітаміни B2 та B12. Крім того, як показують епідеміологічні дослідження, вживання молока та молочних продуктів знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, гіпертонії, діабету другого типу, а також інсульту. Німецьке товариство харчування рекомендує щодня включати до свого раціону молочні продукти. Для дорослих - дві порції. Одна порція, наприклад, може бути склянкою молока, йогуртом або шматком сиру.

У яких ситуаціях доцільно переходити на альтернативні продукти? Німецькі фахівці підкреслюють, що збільшення споживання рослинних молочних продуктів має позитивний вплив на екологію, адже допомагає зменшити наш екологічний слід. Однак, через недостатню кількість досліджень на тему їхньої користі, експерти Німецького товариства харчування не можуть зробити загальних висновків стосовно позитивного впливу альтернативних молочних продуктів на здоров'я людини. Однак варто зазначити, що рослинні продукти не можна вважати повноцінною заміною молока.

Якщо людина споживає менше коров'ячого молока, або зовсім відмовилася від нього, важливо звернути увагу на збалансованість свого харчування, щоб організм отримував достатню кількість кальцію та йоду. При переході на вегетаріанську чи веганську дієту також слід контролювати рівень вітамінів B2 і B12. У випадку зменшення споживання молока або його виключення з раціону, експерти радять розглянути можливість включення в меню продуктів, які допоможуть заповнити дефіцит необхідних поживних речовин.

Читайте також: Дедалі більше німців - за заборону на продаж алкоголю молоді

Хоча молоко та його похідні продукти є важливими джерелами кальцію, йоду, вітамінів B2 і B12, рослинні альтернативи зазвичай не містять ці поживні елементи без додаткового збагачення. Склад поживних речовин у рослинних напоях суттєво варіюється не лише в порівнянні з коров'ячим молоком, а також залежить від конкретного виду напою. Відмінності у вихідних інгредієнтах і добавках, таких як олія і цукор, призводять до значних коливань у калорійності та співвідношенні поживних речовин, які забезпечують енергію. Наприклад, вміст вуглеводів і цукру в молочних альтернатив на основі бобів, горіхів і насіння зазвичай нижчий, ніж у коров'ячому молоці, тоді як злакові напої містять більше вуглеводів. Крім того, рівень білка в рослинних молочних продуктах зазвичай нижчий, ніж в продуктах тваринного походження.

Продукти на основі бобових, зокрема сої, часто мають схожість з коров'ячим молоком, особливо в аспекті білкового вмісту. Проте, рівень жиру в цих альтернативних продуктах може суттєво відрізнятися. Рослинні напої, виготовлені з насіння та горіхів, зазвичай містять більше ненасичених жирних кислот у порівнянні з коров'ячим молоком. На відміну від молока тваринного походження, рослинні альтернативи не містять холестерину. Більш того, деякі з них можуть бути джерелом корисної для організму клітковини.

Однак німецькі фахівці вважають, що часткове виключення або повна відмова від молочних продуктів тваринного походження може спричинити нестачу важливих поживних речовин. Тому необхідно аналізувати раціон в цілому.

Related posts