Міжнародний валютний фонд оцінює, що половина податку на прибуток банків є нерезультативною, і пропонує замінити його на податок на додану вартість, акцизні збори або екологічний податок.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) вважає, що заплановане підвищення податку на прибуток банків із 25% до 50% у 2024 році не принесе бажаних результатів. З цієї причини фонд рекомендує уряду розглянути можливість введення більш комплексних податкових змін, таких як підвищення податку на додану вартість (ПДВ), акцизів або екологічних зборів, що передбачено Національною стратегією доходів (НСД).
"У цьому контексті податки, що мають довготривалий характер і не викликають суттєвих спотворень, такі як ПДВ, акцизи або екологічні податки, можуть бути розглянуті як податкові реформи, здатні забезпечити значні фінансові надходження як у поточному році, так і в 2025 році, а також у середньостроковій перспективі", - зазначив представник Фонду в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".
МВФ зазначив, що мобілізація внутрішніх доходів є невід'ємною частиною плану України щодо забезпечення основних видатків, капіталу для поточної та майбутньої реконструкції, відновлення фіскальної стійкості, а також одним із ключових елементів програми розширеного фінансування (EFF) України з Фондом.
З метою залучення додаткових фінансових ресурсів до бюджету, Міжнародний валютний фонд радить впроваджувати раніше схвалену Національну стратегію доходів. Ця стратегія передбачає реалізацію заходів, спрямованих на оптимізацію податкової політики, покращення адміністрування, забезпечення дотримання податкових норм, а також на боротьбу з ухиленням від сплати податків і підвищення справедливості податкової системи.
"На даному етапі введення податків на надприбуток для банківської сфери, швидше за все, не забезпечить бажаних результатів у мобілізації внутрішніх фінансових ресурсів. Крім того, такі заходи можуть мати негативні наслідки для кредитування реального сектора, участі банків у торгівлі державними облігаціями та загальної фінансової стабільності", - зазначили представники Міжнародного валютного фонду.
Варто також звернути увагу на те, що банківська сфера вже підлягає оподаткуванню за підвищеною ставкою корпоративного податку на прибуток. Загалом, масштабні податкові ініціативи можуть забезпечити необхідний рівень доходів та допомогти уникнути ризиків, що виникають при введенні ще одного податку на надприбутки, - підкреслили в Фонді.
Як повідомлялося, раніше проти підвищення податку на прибуток банків у 2024 році з 25% до 50%, передбаченого ухваленим у першому читанні ресурсним законопроєктом №11416-д, виступили Національний банк України (НБУ) і Міністерство фінансів. Глава центробанку 19 вересня на пресбрифінгу повідомив про намір переконати Верховну Раду відмовитися від цієї ініціативи.
Згідно з інформацією, отриманою від агентства "Інтерфакс-Україна", один із спеціалізованих парламентських комітетів висловив припущення про можливість зменшення податкової ставки з 50% до нижчого, більш прийнятного рівня до другого читання.