Нафтова промисловість зіткнулася з дефіцитом компонентів: три нафтопереробні заводи в Росії тимчасово призупинили свою діяльність, повідомляють джерела.


Три нафтопереробні заводи (НПЗ) в Росії були змушені частково зупинити роботу через проблеми з ремонтом іноземного обладнання, для якого не вистачає деталей. Серед таких заводів - Волгоградський НПЗ, який неодноразово ставав ціллю атак безпілотників.

Окрім нього, не вдалося завершити заплановані ремонти у жовтні, що призвело до продовження простою деяких установок на Ільському та Яйському НПЗ протягом усього листопада. Цю інформацію поширюють російські ЗМІ, посилаючись на відомості з галузевих джерел.

Згідно з інформацією, обсяги потужностей нафтопереробки, які не експлуатуються, можуть виявитися в 1,5 рази більшими за заплановані. За оцінками експертів, замість очікуваних 1,2 млн тонн, реальний обсяг може скласти не менше ніж 1,8 млн тонн. Водночас, загальний простій первинної переробки на нафтопереробних заводах Росії в період з січня по листопад 2024 року, за їхніми даними, досягне 39 млн тонн, що на 5,2 млн тонн більше (+5%) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Проблеми з ремонтом НПЗ виникли внаслідок дії санкцій. Так, в Росію не постачається важливе для нафтопереробки обладнання та його компоненти. Усі три зазначені заводи свого часу будувалися та модернізувалися за участю європейських та американських компаній. Тепер вони не можуть отримати технічні засоби для завершення ремонтів.

Ситуація ускладнилася через напади українських безпілотників, внаслідок яких на початку 2024 року Росія зазнала приблизно 15% втрат у своїх нафтопереробних потужностях. Хоча РФ мала намір відновити свої заводи за рахунок постачань з Китаю, це виявилося економічно невигідним, оскільки вимагало повної заміни обладнання нафтопереробних заводів.

Не вдалося також перейти на російське обладнання. "Вітчизняні виробники займають лише 45% ринку насосних систем, 40% компресорів для нафтохімічних заводів, а частка реакторів та коксових камер складає всього 30%. Щодо інших видів обладнання, частка російських постачальників ще менша. Тому запроваджені США, країнами ЄС, Великою Британією та Японією санкції на постачання обладнання для НПЗ значно сповільнили процес реалізації проектів модернізації заводів", - зазначив заступник директора економічного департаменту російського Інституту енергетики та фінансів Сергій Кондратьєв.

За інформацією OBOZ.UA, після вибуху на найбільшому нафтопереробному заводі в Росії країна вирішила засекретити дані про виробництво пального. Українські удари по нафтопереробним підприємствам у Росії та на окупованих територіях негативно впливають на постачання пального для російських військ і суттєво підвищують ціни на паливо на внутрішньому ринку країни-агресора. Ці стратегічні атаки дозволяють Україні порушити логістичні ланцюги противника та послабити його військовий потенціал.

Related posts