Конфлікт між Угорщиною та Європейським Союзом затьмарив важливу зустріч, присвячену Україні - повідомляє Politico


Проросійську політику Угорщини підтримує прихильна до неї Словаччина.

Під час зібрання міністрів закордонних справ Європейського Союзу в четвер виникла конфліктна ситуація між керівником зовнішньополітичного відомства ЄС та представником Угорщини, повідомляє Politico.

Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ Жозеп Боррель висловив прохання щодо скасування обмежень на застосування Україною наданої безкоштовно зброї для атак на об'єкти в Росії.

"Зброя, яку ми надаємо Україні, повинна використовуватися в повному обсязі, і обмеження повинні бути зняті, щоб українці могли цілитися в ті місця, звідки їх бомбардує Росія. В іншому випадку, вона буде марною", - сказав Жозеп Боррель.

У ранковому засіданні міністрів ЄС також взяв участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Чиновник, знайомий з ходом переговорів, повідомив виданню, що Кулеба поінформував своїх колег про те, що є всі ознаки того, що Росія продовжить ракетні атаки на Україну. Глава української дипломатії, за словами співрозмовника, закликав міністрів ЄС дозволити Україні завдавати удари по об'єктах в Росії, зазначивши при цьому, що цю пропозицію не слід розглядати як ескалацію.

Підтримку заклику Кулеби, аналогічного до попереднього звернення Борреля щодо надання Києву свободи у використанні західного озброєння, висловили на зустрічі представники Франції, Швеції, Латвії, Нідерландів і Польщі, повідомив один із чиновників. Деякі з цих країн підкреслили, що міжнародне право дозволяє країні заходити на територію агресора для самозахисту.

Між тим, очолювана дружнім до Москви урядом Роберта Фіцо Словаччина, яка виступає проти такого кроку, висловила жаль з приводу того, що зустріч не відбулася в Будапешті.

Боррель також висловив пропозицію до країн ЄС запровадити санкції проти окремих ізраїльських міністрів за їхні "неприпустимі висловлювання ненависті" щодо палестинців, які, за його словами, порушують міжнародне право.

"Вважаю, що Європейський Союз не повинен встановлювати табу на застосування наших засобів для забезпечення виконання гуманітарного права. Однак це не в моїй компетенції приймати такі рішення. Я можу лише висунути пропозицію, а остаточне рішення залишається за країнами-членами," - зазначив він.

Жодна з пропозицій не знайшла позитивного відгуку в Угорщині.

"Агресію верховного представника необхідно зупинити", - заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто у своєму дописі на Facebook, назвавши пропозиції Борреля щодо України та Близького Сходу "нерозважливими".

"Ми не хочемо більше зброї в Україні, ми не хочемо більше смертей, ми не хочемо ескалації війни, ми не хочемо розширення кризи на Близькому Сході. Сьогодні ми продовжуємо виступати за здоровий глузд і мир", - написав він.

На закритій зустрічі Угорщина піддалася критиці з боку Литви та Німеччини через розширення своєї імміграційної програми "національних карт" для росіян і білорусів, яку вони вважають загрозою безпеці. Сійярто став на захист програми, зазначивши, що в Німеччині та країнах Балтії проживає набагато більше росіян, ніж в Угорщині, де їх частка становить лише 0,7% від загальної кількості в ЄС.

"Сійярто намагається звести питання до простих чисел," - зазначив один із дипломатів ЄС в інтерв'ю для видання Politico.

Відносини між Угорщиною та Європейським Союзом вже тривалий час залишаються складними, однак вони значно загострилися після того, як в липні Будапешт взяв на себе ротаційне головування в Раді ЄС. Кілька міністрів закордонних справ країн ЄС вирішили бойкотувати заплановану зустріч у Будапешті, віддавши перевагу проведенню власного саміту в Брюсселі.

На питання журналіста про причину проведення зустрічі в Брюсселі замість Будапешта, Боррель зазначив: "Це було моє рішення".

"Я подумав, що було б набагато доречніше зробити це в Брюсселі, тому що деякі позиції, висловлені угорським урядом, прямо суперечать Спільній зовнішній політиці [та політиці безпеки]. Було набагато краще зробити це вдома", - додав він.

Раніше видання Politico повідомило, що на зустріч міністрів фінансів країн єврозони, заплановану в Будапешті, може чекати скасування. Причина полягає у зростаючому невдоволенні ставленням Угорщини до Росії. Голова заходу, міністр державних витрат Ірландії Паскаль Донохью, має ухвалити остаточне рішення щодо проведення засідання до наступного тижня.

Related posts