Чи залишилася загроза? Чорнобильські жаби втратили свій колір, проте вже не потерпають від радіаційного впливу - результати дослідження.


Катастрофа на Чорнобильській атомній станції, що сталася в 1986 році, спричинила величезне забруднення навколишнього середовища, що, в свою чергу, призвело до істотних змін у популяціях дикої фауни, включаючи адаптацію до радіаційних умов у деяких видах. Проте нині ця місцевість перетворилася на природний резерват, де рівень радіації значно зменшився і став безпечним для мешканців дикої природи.

Група дослідників, серед яких Пабло Буррако з іспанської біологічної станції Estación Biológica de Doñana, займалася вивченням впливу радіації на деревних жаб, які мешкають у зоні відчуження. Вони аналізували рівні стресових гормонів і досліджували процеси старіння у жаб, що проживають у Чорнобилі, порівнюючи їх з популяціями, які населяють чисті території.

Результати показали, що показники здоров'я, включно з тривалістю життя і рівнем стресу, практично не відрізняються, що підтверджує - чорнобильські жаби успішно адаптувалися до радіаційних умов і продовжують процвітати за поточних рівнів радіації.

Також спостерігалося, що після катастрофи жаби отримали темний відтінок, ймовірно, як адаптаційний механізм для захисту від підвищених рівнів радіації. Цей феномен меланізму міг стати вирішальним фактором їхнього виживання, однак для точного визначення його сучасного значення потрібні подальші дослідження.

Незважаючи на значний науковий інтерес до глибшого вивчення впливу радіації на дикі екосистеми, діяльність дослідників у Чорнобилі зупинено внаслідок військового конфлікту в Україні. Пошкоджена інфраструктура та загроза наявності мін ускладнюють безпечний доступ до зони, проте науковці мають надію, що в майбутньому зможуть відновити свої спостереження.

Related posts