Поблизу Більського городища, що на Полтавщині, виявили ручку античної амфори, на якій є клеймо майстра.
Цю інформацію в коментарі для Укрінформу надав Ігор Корост, керівник Історико-культурного заповідника "Більськ".
"Ручка амфори була виявлена на північному сході від Більського городища, проте наразі ми не можемо пояснити, чому вона опинилася саме там. Наша команда проводить дослідження археологічної пам'ятки, відомої як "Старий кар'єр". Саме в цьому місці ми знайшли ручку амфори, яка має характерне клеймо. Однак, на даний момент у нас немає підтвердження про наявність нашарувань IV століття до н.е. на цьому поселенні. Можливо, у майбутніх польових сезонах ми зможемо зафіксувати ці нашарування. Хоча ми працюємо на цій території вже три роки, досі не виявили культурного шару скіфської епохи IV століття до н.е. Тут знайдено артефакти скіфського часу та окремі житлові і господарські структури, але всі вони датуються VI-V століттями до н.е. До цього сезону ми не фіксували жодних об'єктів чи артефактів IV століття до н.е. на поселенні "Старий кар'єр". І ось серед усіх цих знахідок ми натрапили на цю ручку амфори з клеймом," - поділився Корост.
Поблизу Більського городища в Полтавській області виявили ручку античної амфори, що має клеймо майстра. / Фото надано директором заповідника "Більськ" Ігорем Коростом.
Він зазначив, що на території Більського мікрорегіону не знаходили подібних клейм (штампів майстрів). Навіть безпосередньо на Більському городищі, де є велика кількість античних знахідок: від цілих амфор до їх уламків, хоч досить рідко, але траплялися знахідки з клеймами, але подібних не було. У попередніх дослідженнях також не знаходять подібне клеймо, зафіксоване як знахідку на території скіфського Лісостепу і Степу.
"Це дуже складно зробити, бо ці клейма дуже часто змінювались у майстрів, їм фактично кожного року давали нове клеймо, і от знайти таку подібну аналогію дуже складно, але ми над цим працюємо. І якщо нам це вдасться, то ми зможемо визначити точну дату виробництва цієї ручки й цієї амфори до десятиріччя або навіть до одного року, тобто дуже точно", - зазначив директор Історико-культурного заповідника "Більськ".
Дослідники, спираючись на результати своїх робіт, щорічно або раз на два роки проводять виставки, де буде представлено й цю знахідку. Як і інші експонати, її передадуть до наукових фондів Історико-культурного заповідника "Більськ".
Історико-культурний заповідник "Більськ" розташований на межі Полтавської та Сумської областей. Ця археологічна зона включає в себе величне Більське городище, що належить до скіфської епохи, а також численні пам'ятки в його околицях.
Археологічні дослідження виявляють, що в епоху скіфів на цій місцевості функціонував політичний, економічний і культурний осередок раннього переддержавного об'єднання племен Дніпровського Лісостепу. Дослідники асоціюють це городище з протомістом Гелон, згадуваним у працях давньогрецького історика Геродота.
У 2023 році археологи, проводячи розкопки на території Більського городища, виявили золоті вироби для прикрашення одягу та посуд, що належать до середини VI століття до нашої ери.