Нерухомість у Харкові: Яка вартість житла та чи спостерігається на нього попит?


З початку війни ціни на нерухомість у Харкові суттєво впали через регулярні обстріли росіян. Втім, досі є попит на купівлю та оренду житла.

РБК-Україна звернулася до фахівця з нерухомості Олени Манжос, щоб дізнатися, яким чином війна позначилася на ринку нерухомості в Харкові та яке житло користується попитом на даний момент. Цю інформацію оприлюднили Контракти.UA.

"Від початку конфлікту ринок нерухомості в Харкові в середньому знизився на 50%, а деякі його сегменти зазнали падіння на 60%. Проте ми не зупиняємося і продовжуємо укладати угоди," - зазначає Манжос.

До травня 2022 року реєстр нерухомого майна був закритий, як тільки його відкрили, розпочались продажі. Тоді люди найбільше цікавились домоволодіннями у приміській зоні, купували будинки з підвалом чи нульовим поверхом. Тепер такого тренду вже нема.

"Наразі спостерігається значне зменшення кількості пропозицій на ринку нерухомості, адже всі, хто планував продати своє житло, вже реалізували свої наміри. Крім того, зменшилася кількість зацікавлених потенційних покупців", - зазначає фахівець.

Це пояснюється тим, що харків'яни, які залишили Україну, не знають, в які активи варто інвестувати ці кошти, оскільки їх недостатньо для покупки житла за кордоном.

"Люди відкладають продаж квартир з ремонтом у новобудовах, бо простіше притримати житло, ніж віддавати за "копійки". Тому зараз відчуваємо брак пропозицій із продажу", - пояснює експерт.

За повідомленням Манжоса, наприкінці 2022 - на початку 2023 року спостерігався певний підйом на ринку нерухомості, оскільки українці сподівалися на контрнаступ ЗСУ для звільнення регіону. У той період попит на житло зріс, а ціни варіювалися приблизно від 1 тисячі доларів за квадратний метр.

"Коли наступ не дав очікуваних результатів, попит знову знизився і ціни впали. Падіння тривало до весни 2024 року і ціни стабілізувались тільки у серпні", - додає Манжос.

За даними ЛУН, зараз у Харкові середні ціни на однокімнатні квартири становлять 20 тис. доларів, двокімнатні - 33 тис. доларів, трикімнатні - 43 тис. доларів. З початку року ціни знизились на 11-15%. Найдорожчі квартири у Шевченківському районі, найдешевші - в Індустріальному.

"Щодо доступного житла, то в червні фіксувалася найнижча вартість - 394 долари за квадратний метр, тоді як у вересні ціна піднялася до 520 доларів за "квадрат", - зазначає фахівець."

Ціни на оренду житла продовжують залишатися на доступному рівні: однокімнатні квартири можна орендувати за 4 тисячі гривень, двокімнатні – за 6 тисяч, а трикімнатні – за 8 тисяч гривень.

"Вартість однокімнатних квартир коливається від 1 до 3 тисяч гривень, проте ситуація змінилася з початку війни, коли орендодавці пропонували квартири лише за оплату комунальних послуг. Наразі такі умови пропонують здебільшого військовим. Попит на оренду все ще залишається високим, оскільки багато переселенців оселилися у Харкові," — зазначає Манжос.

"Люди досі цікавляться житлом, це важко назвати попитом, але угоди відбуваються. Українці розуміють, що війна точно закінчиться, а от чи буде у них потім необхідна сума на житло - невідомо. Зараз на Північній Салтівці можна купити квартиру за 10-12 тис. доларів. Маємо багато консультацій, угоди є у різних районах міста", - каже Манжос.

Вона зазначила, що в даний час попит на нові будинки без оздоблення суттєво зменшився через значне подорожчання будівельних матеріалів, а також через скорочення кількості фахівців, здатних виконати ремонтні роботи.

Манжос також підкреслює, що ринок Харкова суттєво залежить від державної ініціативи "єВідновлення". Ця програма забезпечує фінансову підтримку для українців, чиє житло постраждало через військові дії.

"До травня програма "єВідновлення" надавала фінансову підтримку, але згодом кошти закінчилися. Отримувачі виплат усвідомлювали, що за ці кошти можуть придбати житло лише в Харкові, тому вони інвестували в нерухомість саме тут. У той час найбільше цікавили дво- і трикімнатні квартири, а також приватні будинки. Наразі ж спостерігається підвищений попит на однокімнатні квартири," - зазначає експерт.

Також у попиті житло з газом. Квартири у районі Олексіївка дуже впали у попиті, бо там багатоповерхівки на електриці, натомість покупці надають перевагу Північній Салтівці, бо там у багатьох будиках є газ.

"Додатково, люди почали уникати придбання квартир на верхніх поверхах, оскільки вважають їх більш ризикованими під час обстрілів," - зазначає Манжос.

Раніше ми зазначали, що в умовах війни українці стали більше звертати увагу на заміське житло, тоді як попит на пентхауси та квартири на верхніх поверхах багатоповерхівок знизився. Найбільш затребуваними виявилися компактні однокімнатні та двокімнатні апартаменти, розташовані на 3-8 поверхах.

Нещодавно ми обговорювали, що найбільш вартісна нерухомість на заході України розташована в Ужгороді та Львові. Середня вартість однокімнатних квартир у цих містах коливається від 55 до 65 тисяч доларів. Натомість, найдоступніші квартири можна знайти у Хмельницькому та Тернополі, де їхня ціна становить приблизно 34-37 тисяч гривень.

Related posts