Перевірки МСЕК виявили підозри у 64 осіб, а також анульовано більше 4 тисяч висновків про інвалідність, повідомляє СБУ.
Згідно з даними, отриманими від Служби безпеки України, вісім організованих злочинних груп у різних областях країни включали членів медико-соціальних експертних комісій. На даний момент їхня діяльність зупинена.
Служба безпеки України, у співпраці з іншими правоохоронними структурами, проводить перевірку медико-соціальних експертних комісій. Внаслідок цих перевірок 64 представникам МСЕК були висунуті підозри. Крім того, анульовано більше 4 тисяч висновків про інвалідність. Цю інформацію озвучив голова СБУ Василь Малюк під час брифінгу за результатами засідання РНБО.
"У 2024 році за матеріалами СБУ 64 посадовці МСЕК отримали підозри у вчиненні злочинів, а ще 9 осіб уже засуджено. Окрім того, за ініціативою української спецслужби скасовано 4106 висновків про інвалідність, яку призначали на підставі фіктивних документів", -- розповів він.
Таким чином, Служба безпеки України виявила та зупинила діяльність восьми організованих злочинних груп, в складі яких були представники медико-соціальних експертних комісій з різних областей країни.
Зокрема, у Харківській області було ліквідовано злочинну організацію, що складалася з 13 осіб, які працювали в обласному МСЕК. Під час проведення обшуків у їхньому розпорядженні виявлено більше 650 тисяч доларів. Ці посадовці реалізовували ухилянтам фальшиві медичні довідки, що дозволяли їм зніматися з військового обліку через проблеми зі здоров'ям.
У Рівненській області було виявлено ще 29 членів місцевих медико-соціальних експертних комісій та лікарських консультаційних груп, які сприяли військовозобов'язаним уникати мобілізації. Ці особи за винагороду оформлювали підроблені медичні довідки з метою отримання груп інвалідності. Загалом, чиновники заробили понад 350 тисяч доларів "прибутку".
У Миколаєві було затримано керівницю обласної медико-соціальної експертної комісії, у якої знайшли понад 450 тисяч доларів, колекцію золотих ювелірних виробів та три квартири в Одесі, які не були задекларовані. Значну частину свого майна жінка оформила на свого сина, студента медичного університету, що має російське громадянство.
У Закарпатті затримали керівника обласної медико-соціальної експертної комісії разом із трьома його спільниками. Вони займалися незаконним оформленням інвалідності для ухилянтів в обмін на хабарі, що дозволяло їм уникнути військової служби. Наразі проводиться розслідування щодо можливого залучення голови комісії до цієї злочинної діяльності.
Також відомство перевіряє факти незаконного отримання інвалідності окремими посадовцями. Наразі ці перевірки охоплюють майже 2,4 тис. таких осіб.
Нагадаємо, що 4 жовтня в Хмельницькій області правоохоронці затримали Тетяну Крупу, керівницю обласного центру МСЕК, та її сина, очільника обласного управління Пенсійного фонду, за підозрою в незаконному збагаченні. Під час обшуків у їхньому помешканні було виявлено близько 6 мільйонів доларів США готівкою в різних валютах.
ДБР у Хмельницькому також аналізує списки осіб, виявлених під час обшуку в робочому кабінеті чиновниці. Як повідомила адвокат Наталія Свірневська, всі особи, які фігурують у цьому списку, підлягають розшуку та перевірці з боку органів досудового розслідування.
Невдовзі експерти Міністерства охорони здоров’я провели аналіз близько 19 тисяч висновків МСЕК Хмельницької області, які стали предметом розслідування стосовно голови комісії Тетяни Крупи. Було ухвалено рішення переглянути справи 74 військовозобов'язаних. Деякі з рішень, що стосуються встановлення ступеня інвалідності, були скасовані в повному обсязі.
Зазначимо, що 9 жовтня три жительки Рівненського району налагодили схему ухилення від мобілізації. Жінки через знайомих лікарів оформляли фіктивну документацію, яку потім подавали на розгляд МСЕК для отримання групи інвалідності. Ці документи давали можливість безперешкодного виїзду за кордон. Вартість послуг складала 16 700 тисяч доларів США.
Зазначимо, на сайті Фокусу є розділ новини України, де ви зможете прочитати про найцікавіші події країни.