Перший кластер у переговорах між Україною та Європейським Союзом може бути відкритий вже наступного року.
Запуск переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу є суттєвим підтвердженням відданості країни продовжувати реформи на шляху євроінтеграції.
Процес скринінгу законодавства проходить успішно, тому, якщо Україна виконає всі вимоги, Комісія сподівається на старт переговорів стосовно кластерів, починаючи з основних аспектів, вже в 2025 році.
Цю інформацію озвучили Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель і єврокомісар, відповідальний за сусідство та розширення, Олівер Варгеї, під час відповіді на запитання кореспондента Укрінформу.
"Стосовно першого кластеру, правила є досить конкретними. На даний момент ми здійснюємо процес скринінгу, під час якого аналізуємо різні аспекти законодавства України та Європейського Союзу. Як тільки ми завершимо цю роботу, нам потрібно буде звітувати перед Радою Європи," - підкреслив Варгеї.
Він зазначив, що як тільки звіт по скринінгу буде завершено, Європейська рада зможе прийняти рішення щодо відкриття першого кластеру.
"Час, коли це відбудеться, залежить від України та нашої здатності оперативно пройти через кожен окремий законодавчий акт, пункт за пунктом. Європейська комісія сподівається на швидке виконання цього процесу", - зазначив він.
За словами Бореля, Україна не прагнула опинитися у війні, проте швидко стала кандидатом на вступ до ЄС "саме внаслідок того, що перебуває у стані війни". Тому Євросоюз повинен продемонструвати свою підтримку Україні не лише в військовій сфері, а й політично.
"І ми розуміємо, що країна в стані війни - це країна в стані війни. Дуже важко проводити необхідні реформи, коли тебе бомбардують, коли вбивають твоїх людей, коли тобі доводиться посилати своїх чоловіків і жінок на війну. Коли руйнується система електропостачання, коли порушується все життя", - сказав він.
Однак, попри обставини, продовження боротьби з корупцією, розвиток судової реформи та зміцнення верховенства права є обов'язковою частиною шляху до членства в Євросоюзі.
Нагадаємо, сьогодні Європейська Комісія ухвалила свій щорічний "Пакет розширення" до 2024 року, який містить детальну оцінку стану справ та прогресу, досягнутого Албанією, Боснією і Герцеговиною, Косово, Чорногорією, Північною Македонією, Сербією, Грузією, Республікою Молдова, Україною та Туреччиною на їхньому шляху до вступу в ЄС. Оцінки супроводжуються рекомендаціями та вказівками щодо пріоритетів реформ.
За інформацією Укрінформ, Жозеп Боррель, Верховний представник ЄС у питаннях зовнішньої політики та безпеки, зазначив, що Україна активно реалізує важливі реформи, необхідні для вступу до Європейського Союзу, незважаючи на агресивні дії Росії.