Південна Корея вступить у конфлікт в Україні: реакція на присутність військ Північної Кореї в Росії.
Південна Корея обіцяє відправити ЗСУ передове озброєння, якщо КНДР допоможе окупантам. З огляду на величезний арсенал боєприпасів і сучасної зброї в Сеулі, Києву вигідна така співпраця. Фокус розібрався, як армії двох азіатських країн змінять перебіг війни.
Намір солдатів регулярної армії Північної Кореї брати участь у російсько-українській війні вже ні для кого не секрет. Минулого тижня з'явилося більше доказів перебування військових із КНДР у Росії. Південнокорейська розвідувальна служба відстежує переміщення північнокорейського контингенту: до 1 500 бійців спецпризначенців прибули на полігон до Владивостока, загалом Пхеньян збирається направити на допомогу ЗС РФ до 12 000 військових.
В Інтернеті з'явилося відео, на якому зафіксовані військові навчання на Далекому Сході. Аналітики OSINT провели геолокацію цих кадрів і дійшли висновку, що зображення зроблено на території військової частини № 44980 127-ї мотострілецької дивізії, розташованої в Приморському краї, неподалік від кордону з Північною Кореєю. Українське військове командування вважає, що корейські війська можуть бути залучені до бойових дій у Курській області.
Представники КНДР уперше відреагували на відомості про переміщення військових 22 жовтня, за понад два тижні після появи про початок відправлення. Пхеньян вважає безпідставними чутками звинувачення Сеула у відправленні регулярних військ в Україну для підтримки російських угруповань.
Щодо питань військового співробітництва з Росією, члени моєї делегації вважають за непотрібне коментувати безпідставні та стереотипні чутки, які мають на меті зіпсувати репутацію КНДР та підривати законні, дружні і партнерські відносини між двома суверенними націями, -- зазначив представник Північної Кореї під час засідання комітету Генеральної Асамблеї ООН, присвяченого роззброєнню та міжнародній безпеці.
Судячи з відкритих даних, КНДР поки що займається переміщенням піхотної компоненти без військової техніки. Наразі невідомо, чи перекинуть північнокорейським військовим їхню техніку та чи змусять користуватися російською.
Південна Корея планує поступову реакцію на посилення військової співпраці між Північною Кореєю та Росією. Сеул розглядає можливість направлення своїх розвідувальних офіцерів та військових експертів до України. Цей персонал з Південної Кореї міг би проводити допити або виконувати функції перекладачів для північнокорейських військовослужбовців, які потрапили в полон до українських сил. Крім того, Південна Корея готова поділитися інформацією про військові тактики та операції КНДР, повідомляє агентство Yonhap.
Південна Корея є одним із провідних постачальників озброєнь у світі, проте безпосереднє постачання зброї в Україну з її боку не здійснюється. Минулого року Сполучені Штати передали Україні 300 тисяч 155-мм снарядів, вироблених у Південній Кореї, які були взяті з американських резервів.
Можливі сценарії передбачають відправлення в Україну оборонного і наступального озброєння. Армія Південної Кореї використовує цілу низку оборонних систем, включно із зенітно-ракетним комплексом середньої дальності KM-SAM для посилення системи ППО.
У числі наступальних озброєнь можна виділити артилерійські снаряди діаметром 155 мм, самохідні гаубиці K9, бойові танки K2, а також реактивні системи залпового вогню Chunmoo, як зазначив високопрофесійний представник адміністрації президента Південної Кореї.
17 жовтня Північна Корея оголосила Південну Корею "ворожою нацією", а в січні 2024 року Кім Чен Ин виключив з документів положення про бажання мирного об'єднання обох країн.
В Україні переплітаються два різні світи: автократія та демократія. Саме тому конфлікт між двома Кореями є логічним наслідком, зазначає в інтерв'ю Фокусу міжнародний експерт Максим Ялі.
"Один корейський народ, але дві абсолютно різні системи. Світ настільки взаємопов'язаний, що військові конфлікти в одному регіоні впливають на ситуацію в іншому. Сеул усвідомлює, що війна в Україні може перетворитися на глобальну боротьбу між демократією та автократією. Якщо Росія та Північна Корея здобудуть перемогу, Південна Корея може стати наступною мішенню," – розмірковує він.
Північна Корея фактично перетворилася на проксі-державу для Китаю, адже більше 90% її економічних ресурсів знаходяться під контролем Пекіна. Крім того, Китай передав Північній Кореї свої військові та ядерні технології, що підкреслює цю залежність.
Співпраця між Росією та Північною Кореєю досягає значного рівня через подібність їхніх політичних систем. У той час як західні демократичні країни займаються тривалою координацією з союзниками, включаючи переговори між елітами та опозиційними групами, авторитарні режими швидко приймають рішення та розподіляють команди всередині партій.
"Бити чи не бити по Росії ракетами, тут позиції Заходу різняться. Франція і Велика Британія -- за, Німеччина і США вагаються і зважують ризики. Військові завдання демократичних режимів залежать від електоральних циклів: мета будь-якого політика і партії -- перемогти на наступних виборах, а Путін або Кім Чен Ин -- беззмінні лідери, їм це не важливо", -- пояснює експерт.
Військовий експерт Дмитро Снєгирьов підкреслює, що активізація Росією питання про можливе перекидання північнокорейських військ в Україну є не випадковою. Це відбувається напередодні саміту БРІКС, який розпочнеться 22 жовтня в Казані, а також на тлі навчань Народно-визвольної армії Китаю у водах Тайваню, зазначає фахівець у розмові з Фокусом.
Таким чином, Росія сигналізує, що у разі затвердження країнами НАТО "плану перемоги" президента України Володимира Зеленського та посилення військової підтримки, вона готова ввести в конфлікт війська іншої держави.
Москва також створює зони напруги в кількох точках світу для відволікання уваги США від війни в Україні, вважає аналітик.
Російська Федерація має можливість залучити армійський корпус Північної Кореї для забезпечення безпеки своїх кордонів у Брянській, Курській та Бєлгородській областях. За словами експерта з групи "Інформаційний спротив" Олександра Коваленка, цей корпус має чисельну перевагу над військовим формуванням "Брянськ".
Можлива також заміна російських підрозділів у тилу тимчасово окупованих територій України. Корейці виконуватимуть наглядово-репресивні функції, а російські окупанти вирушать посилювати наступальний потенціал.
Третій варіант полягає в участі північнокорейців у штурмових діях: якщо 12 000 солдатів перекинуть на окремий напрямок, наступальні спроможності ЗС РФ серйозно посиляться, оцінює ситуацію Коваленко.
Перший перекидання військових з КНДР може виявитися не єдиним, оскільки регулярні місячні відправлення особового складу підвищать ризики в зонах їхньої діяльності.
Дмитро Снєгирьов зазначає, що російська армія щомісяця отримує поповнення у розмірі 35 000 солдатів, і окупанти здатні продовжувати бойові дії без підтримки Північної Кореї. Проблема мовного бар'єру залишається актуальною, що ускладнює взаємодію військових з КНДР на полі бою з іншими окупаційними силами. Залежність від штучного інтелекту та перекладачів не завжди може бути ефективною.
Отримання бойового досвіду в Україні, на думку Снєгирьова, не пріоритетне для Пхеньяна. Північнокорейський спецназ постійно воює: у 70-ті-80-ті роки він неофіційно брав участь у громадянській війні в Анголі. На самому початку арабо-ізраїльського конфлікту КНДР підтримувала арабську сторону. Під час проведення ЦАХАЛ операції "Непорушна скеля" в Газі 2014 року Пхеньян вів перемовини з терористами ХАМАС щодо поставок автоматів, гранатометів і протитанкових ракетних комплексів.
У березні 2016 року сирійська опозиція повідомила про те, що два батальйони з Північної Кореї беруть участь у бойових діях на стороні режиму Башара Асада. Батальйони під назвами "Chalma 1" і "Chalma 7" мали високий рівень підготовки, а їхня чисельність перевищувала 300 військовослужбовців кожного.
"Війна в Сирії характеризувалася застосуванням хімічної зброї, нових озброєнь і дронів. Інженери з КНДР будували відомі тунелі для терористів ХАМАС, вони постійно воюють", -- підсумував військовий експерт.
Нагадаємо, західні експерти намагаються розгадати секрети Сил спеціальних операцій Північної Кореї. У січні 1968 року 31 спецпризначенець напав на резиденцію президента Південної Кореї, під час зіткнення з поліцією загинули шестеро солдатів.
Фокус детально розглянув можливі реакції Західних країн на участь північнокорейських військових у конфлікті між Росією та Україною. Експерти визнали доцільною пропозицію про залучення сил НАТО для підтримки Збройних Сил України.