Північна та Південна Корея: на межі масштабного конфлікту?


Ситуація в Північній Кореї є "нестабільною", тож прогнозувати подальші кроки тоталітарного режиму у Пхеньяні стало набагато складніше, кажуть аналітики. Наскільки вірогідною стає велика війна між непримиренними сусідами?

Останнім часом на Корейському півострові зросло занепокоєння через потенційно небезпечні події. Військова риторика досягла нового піку, що викликало тривогу в регіоні. Як Північна Корея (КНДР), так і Південна Корея активізували свої війська, перевівши їх у стан підвищеної готовності до бою.

"У Сеулі немає помітних змін у щоденному житті, але ми повинні стежити за ситуацією на півострові," - говорить колишній південнокорейський політик лівого спрямування Кім Сан Ву, який нині є членом правління Фонду миру Кім Де Чжуна. В інтерв'ю DW він висловив сумніви щодо намірів Північної Кореї щодо війни, стверджуючи, що Пхеньян, насправді, використовує стратегію тонкого балансування на межі конфлікту. "Проте я побоююся, що випадкове зіткнення може призвести до непередбачуваних наслідків і швидко перерости у масштабний конфлікт," - підсумував Кім Сан Ву. Він вважає, що обидві сторони мають докласти зусиль для зниження напруги, але поки що цього не спостерігається.

11 жовтня Північна Корея звинуватила збройні сили Південної Кореї у трьох запусках безпілотників над Пхеньяном, які нібито розповсюджували агітаційні матеріали. Представники оборонного відомства Південної Кореї заперечують причетність до цих запусків, хоча й не надають інформації про можливе джерело безпілотників. Це викликало припущення, що дії могли бути організовані групою дисидентів або перебіжчиків з Північної Кореї.

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин провів зустріч зі своїми військовими командувачами. За інформацією, підрозділи протиповітряної оборони на кордоні отримали вказівку знищувати будь-які виявлені безпілотники. Сестра Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, охарактеризувала Південну Корею як "дворнягу" і попередила, що "провокатори заплатять за свої дії страшну ціну".

Південна Корея відповіла на це приведенням своїх армійських підрозділів у бойову готовність, а губернатор прикордонної провінції визначив небезпечні зони, які можуть стати ціллю артилерії КНДР.

Міністерство оборони Південної Кореї в Сеулі попередило, що якщо громадяни Південної Кореї постраждають, це призведе до "кінця режиму" в Північній Кореї. У відповідь на це, КНДР у вівторок вжила заходів, підірвавши транспортні шляхи, що ведуть до демілітаризованої зони. У Сеулі цей крок розглядають як символічний, що підкреслює глибокий розрив між двома країнами.

Жителі Південної Кореї за багато років звикли жити поруч із агресивним, непередбачуваним сусідом, який розвиває атомні технології. Тож зараз на вулицях столиці країни Сеула та іншого великого міста Пусана тривоги не помітно. Водночас аналітики відзначають, що в КНДР останнім часом сталася низка фундаментальних змін, які, схоже, змінили внутрішню та зовнішню динаміку режиму, що ускладнило прогнозування його подальших кроків.

Влада Північної Кореї отримала новий імпульс завдяки укладенню військового альянсу з Росією, що додає впевненості режиму в Пхеньяні. Проте все більше очевидно, що економічна ситуація в КНДР залишається критичною, а прості люди продовжують змагатися за своє існування.

"У Північній Кореї є внутрішні труднощі, і Кім намагається згуртувати людей навколо себе, - вважає південнокорейський політик Кім Сан Ву. - Економічна ситуація там настільки тяжка, що викликає серйозне напруження. Тому, кажучи своєму народу, що Південна Корея та США мають намір знищити КНДР, Кім Чен Ин сподівається завоювати лояльність громадян".

На фоні щоденних труднощів, з якими стикаються звичайні мешканці Північної Кореї, все більше з них починають усвідомлювати переваги комфортного капіталістичного життя в сусідній Південній Кореї. Інформаційні флеш-накопичувачі, що контрабандою проникають через кордон, стають джерелом нових знань. Пхеньян розглядає це як загрозу своєму режиму і намагається протидіяти цьому явищу, вводячи суворіші покарання. "Молодь все меншою мірою довіряє Кіму, що призводить до загострення ситуації в країні", — зазначає доцентка кафедри міжнародних досліджень Національного університету Конджу Лім Юн Чжун. Вона вважає, що Північ "втомилася" від пропагандистських наративів режиму.

"Загрожувати Південній Кореї виявляється більш економічним, ніж здійснювати ракетні запуски чи проводити ще одне ядерне тестування. Іронічно, що Північна Корея висловлює обурення через запуски безпілотників, які скидають агітаційні матеріали, в той час як сама вона протягом останніх кількох місяців випустила на південь тисячі повітряних куль із сміттям," - зазначила вона в інтерв'ю DW.

Також зверніть увагу: Сеул активує пропагандистські динаміки на кордоні з Північною Кореєю.

Згідно з даними, наданими урядом Сеула, більше 6000 повітряних куль з відходами перетнули кордон Південної Кореї протягом останніх чотирьох місяців. Деякі з них пошкодили будівлі та транспортні засоби, в той час як інші стали причиною виникнення пожеж.

"В даний час Росія надає підтримку КНДР і нещодавно розкритикувала Сеул за запуск безпілотників у напрямку Північної Кореї, проте жодним словом не згадала про повітряні кулі, які вторглися в наш повітряний простір", - зазначає Лім Юн Чжун. Вона підкреслює, що Кім Чен Ин може відчувати посилення свого режиму завдяки альянсу з президентом Росії Володимиром Путіним. Однак, за словами експертки, їхній союз, який наразі схожий на "медовий місяць" між Пхеньяном і Москвою, може швидко втратити свою актуальність, якщо КНДР не зможе запропонувати Росії щось нове.

На даний момент Північна Корея, окрім постачання озброєнь Росії, почала направляти своїх військових на території України, які були захоплені РФ. Цю інформацію 17 жовтня під час пресконференції в Брюсселі озвучив президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що загалом КНДР має намір відправити 10 тисяч своїх військових різних спеціалізацій для участі у військових діях проти України. Вже наступного дня, 18 жовтня, адміністрація президента Південної Кореї також підтвердила інформацію про відправлення північнокорейських військ до Росії. Крім того, південнокорейське інформаційне агентство Yonhap, з посиланням на дані розвідки, повідомило, що КНДР активно залучена до конфлікту Росії з Україною і планує відправити 12 тисяч солдатів, включаючи один спецпідрозділ.

Кім Сан Ву впевнений, що, незважаючи на гордовитість Пхеньяна, він розуміє, що не зможе здобути перемогу у війні з Південною Кореєю та її партнерами. "Проблема не стільки в готовності до збройного конфлікту, скільки в їхній неспроможності, адже їхні звичайні збройні сили не витримають тиску," - підкреслює політик.

Кім Сан Ву визнає, що ядерна зброя продовжує бути важливим інструментом для режиму, але виникають сумніви, чи готові Кім та його військове командування вжити крайніх заходів, натиснувши на "червону кнопку", усвідомлюючи, що це може призвести до загибелі режиму чучхе.

Related posts