"Покровськ впаде раніше, ніж Бахмут": Зеленського критикують за наступ в Курській області, - Financial Times
Зеленський зазнав значної критики через військові дії в Курській області / УНІАН
Український лідер Володимир Зеленський зазнав значної критики від військових, законодавців і аналітиків через стрімке просування російських військ на сході України після того, як Київ ініціював ризиковану операцію в Курській області Росії.
Як пише Financial Times, багато українців святкували вторгнення їхньої армії в Курську область, сподіваючись, що ця авантюра змусить Москву перенаправити ресурси на новий фронт і змінити темп війни на користь України.
Однак цього тижня прорив на фронті в стратегічно значущому Донецькому регіоні викликав негативну реакцію проти керівництва в Києві. Критики стверджують, що позиції України були послаблені через передислокацію тисяч досвідчених у боях українських військових до Курської операції.
Російські війська наближаються до стратегічно важливого міста Покровськ, зайнявши кілька прилеглих міст цього тижня та змусивши неукомплектовані українські підрозділи відступити з підготовлених оборонних позицій.
На підставі відомостей української аналітичної групи Frontelligence Insight, Покровськ є одним із двох основних залізничних та автомобільних вузлів у Донецькій області. Втрата цього міста могла б спричинити серйозні проблеми з матеріально-технічним забезпеченням українських військових у всьому регіоні.
Супутникові зображення, проаналізовані дослідниками з відкритих джерел із фінської Black Bird Group, показують, що російські війська знаходяться лише за 8 км від Покровська. У відповідь місцева влада наказала евакуювати жителів цього району.
Військовий аналітик київської групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко назвав ситуацію на східній околиці Покровська "повним оборонним провалом".
"Звичайні солдати, які утримують позиції, не несуть відповідальності. Винні ті, хто приймає рішення за них," - підкреслив він, маючи на увазі керівництво України.
Кілька військовослужбовців у цьому регіоні висловили занепокоєння щодо захисних заходів навколо Покровська.
Женя, боєць 93-ї механізованої бригади України, який минулого року провів 10 місяців у важких боях під Бахмутом, розповів про різке погіршення ситуації в Покровську. Він висловив критику на адресу військового командування, зазначивши системні недоліки та недостатню адаптацію до змінюваних умов на фронті.
"Чесно кажучи, я ніколи не бачив нічого подібного. Все так швидко розвалюється. Покровськ впаде набагато швидше, ніж Бахмут", - сказав він.
Українські війська цього тижня залишили Новогродівку, розташовану за 8 км на південний схід від Покровська. Центр оборонних стратегій (CDS), київський аналітичний центр безпеки, повідомив, що цей крок вказує на обмежені оборонні ресурси, попри ключову роль Покровська як логістичного вузла.
Народна депутатка та членкиня комітету з питань оборони Мар'яна Безугла поділилася у Facebook фотографіями з візиту на передову під Новогродівкою, що відбувся минулого тижня. Вона заявила, що російським військам відкрився шлях до Покровська.
"Окопи поблизу Новогродівки залишалися порожніми. Українські військові майже не були присутні в цьому колись 20-тисячному місті," - зазначила вона у своєму гнівному дописі.
Генерал Олександр Сирський, очільник Збройних сил України, повідомив у четвер про свій візит до району Покровська. Він акцентував увагу на тому, що активно займається посиленням оборони військ на найбільш напружених ділянках фронту, а також забезпеченням бригад необхідними боєприпасами та іншими матеріально-технічними ресурсами.
На прес-конференції, яка відбулася у вівторок у Києві, Зеленський охарактеризував ситуацію на фронті біля Покровська як "надзвичайно складну". Однак, за його словами, наступ російських військ у цій зоні сповільнився після українського контрнаступу на Курську область.
Згідно з інформацією від кількох військових аналітиків, серед яких і група Deep State, що має тісні зв'язки з Міністерством оборони України та відстежує рухи на фронті, російські сили з 6 серпня почали швидше просуватися на Донбасі, у порівнянні з попередніми місяцями.
"Це справжній безлад", - зауважив Роман Погорілий із Deep State, звертаючи увагу на втрату важливих населених пунктів, включаючи Новогродівку.
Протягом трьох останніх тижнів московські війська швидко зайняли понад двадцять міст і сіл, не зустрічаючи значного спротиву, включаючи фортецю Нью-Йорк, яка тривалий час трималася.
Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, пояснив успіхи Росії браком досвідченої української піхоти та відволіканням ресурсів на наступ на Курськ.
"Україна спрямувала резерви на Курськ, що знизило можливість закриття прогалин в інших регіонах. Частину більш досвідчених бригад замінили новачками менш обізнаними підрозділами", - зазначив Лі.
Військовослужбовці, призвані цього літа згідно з новими законами про мобілізацію, спрямованими на зміцнення лав Збройних Сил України, опинилися на передовій без належної підготовки чи бойового досвіду.
"Вони замерзають... Вони не знають, що робити в реальному бою. Багато хто "розвертається і біжить при першому ж вибуху", - сказав лейтенант, чиї війська знаходяться на передовій під Покровськом.
Солдати артилерійських підрозділів під Покровськом також відзначили дефіцит снарядів і серйозну невідповідність у вогневій потужності порівняно з російськими військами.
"У нас закінчуються снаряди. Нам просто не вистачає", -- повідомив командир артилерійського підрозділу, підкресливши, що значна частина ресурсів була перекинута на північ, до Курська. За останній місяць його підрозділ мав у розпорядженні лише один снаряд на кожні шість-вісім випущених росіянами.
Наразі російські сили мають суттєву тактичну перевагу завдяки передовим можливостям авіації, безпілотних апаратів та артилерії, зазначають експерти аналітичного центру CDS.
Український журналіст і військовий Станіслав Асєєв, який нині перебуває на передовій на сході, попередив про можливе "знищення всього південного угруповання військ у регіоні, а не лише Покровська". Він звернув увагу на "комплекс внутрішніх причин: від посадки квітів замість зміцнення оборонних позицій до нерозуміння вищого командування проблем, які очевидні кожному солдату в окопах".
"Що можна вдіяти для Покровська? На жаль, єдиний шлях - це евакуація якомога більшої кількості мешканців. Я вважаю, що місто невдовзі може зникнути", - зазначив Асєєв.
У Frontelligence зазначили, що українська влада ще має можливість зміцнити фронтові позиції, розгорнувши нові бригади або передислокувавши війська з інших регіонів. Однак у разі падіння Покровська це може відкрити дорогу російським силам до Дніпра, четвертого за чисельністю населення міста України.
Як повідомляв УНІАН, на напрямку Покровська і Торецька РФ зібрала угруповання з 201 тисячі осіб.
Боєць ЗСУ Євген Ієвлєв, відомий під позивним "Шейх", поділився інформацією про складну ситуацію на східному фронті в районі Покровська та Торецька. Він зазначив, що ситуація змінюється кілька разів на день. За його словами, ворожі позиції залишаються міцними, а кількість техніки та особового складу не зменшується. Протягом останніх двох місяців противник постійно здійснює штурми, не роблячи пауз для перегрупування або ротації.