Археологи з Полтави здійснюють дослідження з допомогою своїх німецьких партнерів.
Німецький археологічний інститут пропонує стипендії для українських науковців, зокрема для тих, хто працює в Історико-культурному заповіднику "Більськ" у Полтавській області. Це дозволяє українським дослідникам здійснювати великомасштабні наукові дослідження, зокрема археологічні розкопки.
Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив директор Історико-культурного заповідника "Більськ" Ігор Корост.
"Вже третій рік поспіль Німецький археологічний інститут надає стипендіальну підтримку для наших співробітників та колег з інших наукових, музейних установ України. Завдяки цьому ми змогли провести надзвичайно масштабні дослідження, насамперед розкопки. Мова йде передусім про вивчення курганних могильників в окрузі Більського городища, а також про дослідження на Котелевському городищі, багатошарових поселеннях Котельва II, Старий Кар'єр", - розповів науковець.
Дослідники мають намір здійснити заплановану серію LIDAR-досліджень (лазерного сканування). Вже стартували ці роботи за підтримки німецьких партнерів, зокрема команди меценатів Ukraine Art Aid Center. Корост підкреслив, що отримані результати є вражаючими та відкривають нові перспективи для наукових досліджень.
Загалом науковці установи активно співпрацюють із колегами з Європи. Беруть участь у міжнародних конференціях, презентують підсумки досліджень у межах Більського городища та в його окрузі. Мають досвід підготовки спільних наукових публікацій з іноземними колегами.
"Хочу підкреслити, що в даний момент мої колеги активно залучені до кількох значущих науково-дослідних ініціатив, які спрямовані на виконання ДНК-аналізу матеріалів, знайдених на Більському городищі. Один із таких проєктів здійснюється у партнерстві з університетом в місті Тарту (Естонія)", - зазначив науковець.
Він підкреслив величезну допомогу, яку отримали від міжнародних партнерів на початку широкомасштабної агресії з боку Росії. Чеські фахівці-музейники надали необхідне обладнання для реставрації, а музеї з Польщі та Скандинавії забезпечили упаковку та матеріали для можливого евакуації цінних артефактів.
У 2023-2024 роках я, разом із колегою Олегом Шапордою, брав участь у ініціативі "Академії спадщини для України", що проходила в польському місті Краків. Цей проєкт мав стратегічну підтримку від Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, а також Історико-культурного заповідника "Древній Звенигород". Організацією заходу займалося Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (Міжнародний центр культури). Основна увага під час роботи Академій була зосереджена на підвищенні професійних навичок працівників культури, знайомстві з досвідом польських музейників, зміцненні зв'язків з європейськими партнерами та навчанні ефективному складанню документації для участі в міжнародних грантових програмах, - поділився враженнями Ігор Корост.
За його словами, польські та інші європейські колеги також активно допомагають в оцифруванні музейних колекцій.
Історико-культурний заповідник "Більськ" відповідає за збереження, охорону та дослідження культурної спадщини території Більського городища. Ця площа охоплює понад 7000 гектарів та включає близько 70 пам'яток. Заповідник містить чотири археологічні об'єкти, які мають національне значення: майдани "Великий Скоробір" і "Розрита Могила", Глинське городище в Полтавській області та Більське городище, що розташоване на межі Полтавської та Сумської областей. Саме Більське городище є центральним елементом цього заповідника.
Як повідомляв Укрінформ, на Полтавщині археологам за майже рік роботи вдалося виявити чотири нових об'єкти культурної спадщини, загальна кількість знахідок за сезон - понад 700 одиниць.