Прем'єр-міністр Північної Македонії висловив своє невдоволення "образливими" умовами для приєднання до Європейського Союзу.
Після зустрічі з президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем та робочого обіду з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн у четвер у Брюсселі, прем'єр-міністр Північної Македонії Християн Міцкоскі висловив своє глибоке розчарування щодо затримки в процесі вступу країни до Європейського Союзу, наголосивши на своїй рішучості донести це почуття до своїх співвітчизників.
Як зазначає "Європейська правда", інформацію про це надає Balkan Insight.
"Пройшло вже два з половиною десятиліття з моменту, коли ми розпочали цей інтеграційний шлях та підписали Угоду про асоціацію і стабілізацію. Ми стали жертвами двосторонніх труднощів і затримок у процесі приєднання," - зазначив Міцкоскі журналістам після зустрічей, в яких він брав участь разом із іншими лідерами Західних Балкан.
Наш шлях супроводжувався численними приниженнями. Нагадаю, що задля європейських цінностей ми неодноразово змінювали наш прапор, гроші, основний закон та навіть назву держави.
"Я знову наголосив, що ми вже не здатні приймати ультиматуми," - зазначив він.
Міцкоскі, який обійняв посаду прем'єр-міністра в червні, відвідав Брюссель для участі в зустрічах, основною темою яких був Європейський план розвитку для Західних Балкан.
Проте, приєднання його країни до ЄС може опинитися під загрозою затягування у віддаленій перспективі через двосторонній конфлікт з Болгарією, котра є частиною Європейського Союзу.
На початку цього місяця Олівер Варгеї, який завершує свою місію як комісар ЄС з питань розширення, оголосив під час свого виступу в Будапешті, що планується організувати нові міжурядові конференції з Албанією, Сербією та, можливо, Північною Македонією в жовтні.
Однак, щоб просувати переговори щодо членства в ЄС з Північною Македонією, країна повинна внести зміни до преамбули своєї конституції, вказавши болгар національність як одну з основних народів-засновників держави.
Новий правий уряд Міцкоскі дав зрозуміти, що не планує ухвалювати це рішення без отримання вигідніших умов.
"Наша увага зосереджена на наданні рішень, і якщо в Європейському Союзі дійсно прагнуть бачити Північну Македонію в ролі майбутнього члена, то це абсолютно можливе," - зазначив Міцкоскі під час свого виступу в Брюсселі.
У 2020 році Болгарія перешкодила старту переговорів щодо вступу Північної Македонії до Європейського Союзу, наполягаючи на визнанні македонською стороною того, що її ідентичність та мова мають болгарські корені. Ця вимога сприймається як образлива для більшості населення Північної Македонії.
Північна Македонія, спільно з сусідньою Албанією, ініціювала переговори щодо європейського членства у 2022 році, тоді як статус кандидата на вступ країна отримала ще у 2005 році.
Серед інших необхідних критеріїв членства, країна повинна змінити свою конституцію, щоб визнати етнічну болгарську меншину. Це дуже суперечливе питання для Північної Македонії, яка вже змінила свою назву, аби зняти грецьке вето заради вступу в НАТО.