Працевлаштування без володіння мовою: які зарплати отримують українці в Литві та які можливості для роботи існують?


Які умови праці надають українцям?

Експерти платформи проаналізували вакансії, які литовські роботодавці протягом року пропонували українцям, і дійшли висновку, що найчастіше наших громадян наймають на підприємства м'ясної та рибної продукції, а також на фабрики кондитерських виробів.

"Подібна робота не вимагає знання литовської мови й спеціальних навичок, тому біженці можуть одразу почати працювати. Також такі вакансії викликають інтерес у трудових мігрантів з України, які приїжджають на сезонні роботи. Натомість усе більше роботодавців зацікавлені у тому, щоби контракт укладали мінімум на 6 місяців. Вони навчають працівників з намірами, щоби ті залишались працювати довше", - каже керівниця міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL Маргарита Нестеренко.

Дослідження ринку працевлаштування виявило зростаючий інтерес українців до можливостей роботи в Литві. Це пов'язано з відсутністю мовних перешкод, адже тут можна спілкуватися російською, на відміну від багатьох інших європейських країн.

Оголошення про роботу для українців (скриншот сайту jooble)

"Литва також вирізняється вигідним співвідношенням цін та заробітних плат, що дозволяє працівникам економити. Для співробітників часто пропонують житло безкоштовно або за символічну плату, розташоване в великих містах або їх околицях, де є розвинута інфраструктура поблизу підприємств. Це створює додаткові переваги для українців, які шукають роботу," - зазначає Нестеренко.

На відміну від багатьох країн Європи, Литва може надавати компенсацію українським біженцям за житло та продукти, а проїзд у громадському транспорті для них безкоштовний. Також громадяни України можуть отримати тимчасовий захист, навіть якщо вже мають тимчасовий захист іншої країни, відмовившись від нього.

У Литві перебуває 85 тисяч українців (фото: Getty Images)

В Литві налічується 85 тисяч українців, що робить їх найбільшою іноземною спільнотою в країні. Сьогодні 62% біженців, які перебувають у працездатному віці, мають легальні робочі місця, що становить близько 34 тисяч осіб. Цю інформацію надала Вільнюська філія Міжнародної організації з міграції.

За сім місяців 2024 року працевлаштовані у Литві українці сплатили до бюджету 65,2 млн євро податків. Це на 25% більше, ніж за аналогічний період минулого року, зазначають у Міністерстві соціального захисту і праці. Загалом від початку великої війни українські біженці сплатили до бюджету Литви 205 млн євро.

Українці займають роботу в кожному з муніципалітетів Литви, проте найбільше зосереджені в містах:

За словами експертів, Литва є однією із європейських країн, де найпростіше працевлаштуватись. Щоб легально працювати, громадянам України, які виїхали через війну, треба отримати статус тимчасового захисту. Він дає право на проживання та працевлаштування в країні протягом року, далі термін можна продовжити.

Цей статус присвоюється українцям, які на момент початку повномасштабної агресії Росії 24 лютого 2022 року знаходилися на території України. Іншим варіантом є гуманітарна віза, яку можна легко оформити.

Перед тим, як запрошувати кандидатів на роботу, зазвичай проводять короткі телефонні бесіди, під час яких уточнюють деталі про їхній попередній професійний досвід та іншу вартісну інформацію.

Related posts