Російські тюрми на Харківщині: 319 осіб офіційно визнані постраждалими.
У Харківській області правоохоронні органи займаються розслідуванням 12 кримінальних справ, пов'язаних із російськими тортурницями, при цьому 319 осіб отримали офіційний статус потерпілих.
Цю інформацію озвучив у розмові з Укрінформом Сергій Болвінов, керівник Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області.
Загалом, відомо, що на території Харківської області було виявлено 31 локацію, де утримували і катували цивільних осіб. Наразі нам вдалося дослідити 27 з них. Інші місця залишаються недоступними через активні бойові дії, що ускладнює безпечну роботу в цих районах. В рамках розслідування триває 12 кримінальних справ, в яких 319 осіб офіційно визнані потерпілими (для порівняння: у січні 2024 року кількість таких осіб становила 227 - ред.). Проте реальна кількість людей, які стали жертвами цих катувань, значно більша. Дехто виїхав, інші ж намагаються не згадувати про ці жахливі події, зберігаючи мовчання, - зазначає Болвінов.
Одна з найбільших катівень - у Куп'янську, яку окупанти розташували у відділку поліції.
"У цьому місці одночасно утримували близько 200 осіб. Їх умови життя були нелюдськими, що вже саме по собі є підставою для кваліфікації як катування. Практично до всіх застосовували різні методи тортур. По Куп'янську ми зафіксували 93 постраждалих. Варто зазначити, що російські військові носили маски, щоб приховати свої обличчя, тоді як жертвам надягали мішки на голови. Проте деякі з них змогли запам'ятати специфічну вимову, почути прізвище чи позивний, або ж зауважити певні деталі одягу. Збираючи цю інформацію по частинах, ми встановлюємо дані," - підкреслює керівник слідства.
Вивчаючи справу про масове поховання в лісі Ізюма та місце катувань, правоохоронці провели допити практично всіх мешканців міста.
"Коли ми працювали в Ізюмі, ми вирішили скласти карту та розділити місто на 300 секторів, закріпивши за кожним із них поліцейського. Протягом місяця ми обійшли кожен будинок і квартиру, ставлячи питання: 'Чи були ви в місті під час окупації? Чи стали свідками злочинів з боку окупантів? Чи знаєте ви про людей, які постраждали?'. Ми опитали всіх мешканців! Після цього нам потрібно було зібрати та проаналізувати 10 тисяч свідчень", - розповідає Болвінов.
У селі Піски-Радьківські, що на Ізюмщині, катівня була меншою за чисельністю утримуваних у порівнянні з міськими закладами. Після деокупації правоохоронці виявили пластиковий контейнер із зубними протезами, і слідство вважає, що це могло бути одним із засобів залякування. Проте підтверджень того, що окупанти катували людей, вириваючи зуби, не було знайдено.
Однак насильство, яке там відбувалося, було настільки жорстоким, що багато людей не вважали, що зможуть вціліти. Ми виявили металеві стержні та прути, які використовувалися, і визначили особу головного ката на місці. Прийняли рішення про підозру та передали справу до судового розгляду. Це російський військовий з позивним "Морячок", на прізвище Поляков", - поділився Болвінов.
Згідно з його даними, слідчим вдалося ідентифікувати більше 5300 військовослужбовців з рф, а також представників "ОМОНу", росгвардії та міліції, які виконували свої обов'язки на території Харківської області.
"Створили базу воєнних злочинців. Загалом до системи, яка є в Національній поліції України, внесено 678 тис. 807 окупантів. І коли слідчі приймають заяву від потерпілих, маємо змогу показати їм обличчя, і людина може когось упізнати. Наявна база допомагає сортувати дані за місцем та датами перебування, за підрозділом, за позивним", - зауважує Болвінов.
Як повідомлялося, на Харківщині у жовтні 2022-го, після масштабного контрнаступу ЗСУ, правоохоронцям було відомо про 22 катівні, влаштовані окупантами.