Конференція миру та стратегія досягнення перемоги. Яка взаємозалежність існує між цими двома українськими ініціативами?
Саміт миру представляє собою платформу для обговорення лідерами різних країн можливих шляхів досягнення миру між Україною та Росією на основі справедливих умов. На даний момент Київ провів лише одну таку зустріч, але є надія, що другий саміт відбудеться до завершення року.
Основою дискусій на саміті слугує українська формула миру, що включає 10 ключових аспектів. Представники української влади не раз підкреслювали, що досягнення миру можливе лише за умови реалізації цих аспектів, які відповідають принципам Статуту ООН та міжнародному праву.
Під час першого саміту миру учасники акцентували увагу на трьох ключових аспектах формули: забезпечення енергетичної та ядерної безпеки, продовольча безпека, а також обмін усіма полоненими, що включає в себе повернення депортованих дітей з України. За результатами зустрічі було прийнято комюніке, яке вже отримало підтримку від 80 країн та 14 міжнародних організацій.
До другого саміту, який може відбутися вже у листопаді, Україна готує мирний план, щоб там представити його Росії. Для цього з партнерами проводяться тематичні конференції щодо кожного з пунктів формули миру. Мирний план у результаті має містити шляхи реалізації всіх пунктів формули.
На даний момент Москва не приймає запрошення Києва взяти участь у другому мирному саміті. Нещодавно Марія Захарова, речниця Міністерства закордонних справ Росії, підкреслила, що її країна "не брала участь і не має наміру це робити". Таким чином, залишається невизначеним, коли і в якій формі Росія може представити свій план миру.
Вперше про план перемоги України президент України Володимир Зеленський заявив на пресконференції наприкінці серпня. Після цього глава держави розкривав лише окремі деталі такого плану перемоги.
"Це стосується геополітичної позиції України. Мова йде про значну військову допомогу, яка є доступною для нас, а також про нашу свободу у виборі її використання. Крім того, йдеться про економічні рішення, які, на мою думку, викликатимуть інтерес", - підкреслив Зеленський.
Також президент згадував, що такий план включає наступ України в Курській області.
На даний момент деталі плану перемоги залишаються невідомими. Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, запевнив, що українці зможуть ознайомитися з основними аспектами плану, проте певні моменти залишаться під завісою таємниці.
Нещодавно президент України Володимир Зеленський підкреслив, що стратегія досягнення перемоги не виключає намірів Києва організувати мирний саміт.
За його словами, план перемоги потрібен, щоб змусити Росію завершити війну шляхом дипломатії. І для участі у мирному саміті Україна має мати сильну позицію.
"Цей план перемоги не скасовує мирний саміт, а, навпаки, надає йому значного імпульсу. Суть тактики полягає в тому, щоб Україна підійшла до будь-якої зустрічі з максимальною силою. Ми впевнені, що цього можна досягти протягом найближчих кількох місяців," - зазначив Зеленський.