Саудівський інвестиційний фонд, що має активи в Україні, здійснює придбання російського зернового терміналу. У Росії цю угоду охарактеризували як "значну".


Саудівська сільськогосподарська та тваринницька інвестиційна компанія (Saudi Agricultural&Livestock Investment Co., Salic), що належить Фонду державних інвестицій Королівства Саудівська Аравія, купує компанію, якій належить низка аграрних активів у Росії, серед яких - великий зерновий термінал на російському узбережжі Азовського моря.

Salic уклала угоду про придбання зареєстрованої у Сінгапурі компанії Olam Agri за $4 мільярди. Olam Agri володіє аграрними активами, що належать глобальній компанії Olam Group, згідно з інформацією Bloomberg.

На даний момент Salic володіє 35,4% акцій Olam Agri, угода була підписана в 2022 році та мала вартість $1,24 мільярда.

В Olam Group підтвердили, що отримали пропозицію на купівлю свого підрозділу від компанії Salic, проте зазначили, що остаточне рішення ще не було прийнято.

Olam Agri, що спеціалізується на продажу зернових та насіння, а також виготовленні різноманітних продуктів харчування, таких як олія і макарони, є ключовим підрозділом компанії Olam. Цей підрозділ виник внаслідок реорганізації, яка відбулася на початку 2020 року.

Потенційна угода вже викликала бурхливу реакцію в Росії. Голова російського Союзу експортерів та виробників зерна Едуард Зернін назвав її "знаковою" з огляду на "геополітичні ризики" в умовах санкцій проти РФ. Він також зауважив, що вона відкриває Саудівській Аравії двері на російський сільгоспринок, передає російський Інтерфакс.

"Завдяки покупці Olam Agri, саудити отримують можливість контролювати Азовський зерновий термінал на малій воді, а також, ймовірно, компанію 'Русмолко', яка є одним з провідних виробників молока в Росії", - зазначив Зернін.

У той же час представники компанії "Русмолко" спростували інформацію, зазначивши, що їхня компанія не є частиною Olam Agri і не підпадає під рамки цієї угоди. Вони уточнили, що "Русмолко" є частиною Olam Global Holdings, а сама угода стосується лише діяльності Азовського зернового терміналу.

Потужності Азовського зернового терміналу (АЗТ) розраховані на перевалку до 1,4 млн тонн зерна на рік. Згідно з його звітністю, виручка в 2023 році склала 13,46 млрд рублів, чистий прибуток - 142,99 млн рублів проти 361,5 млн рублів відповідно.

Як вже зазначалося, Salic володіє значними активами і в Україні.

У вересні 2024 року інвестиційний фонд Саудівської Аравії став співвласником одного з провідних українських агрохолдингів МХП, заснованого Юрієм Косюком, придбавши 12,6% акцій компанії.

У 2018 році саудівський інвестиційний фонд Salic придбав основну частину сільськогосподарських активів українського агрохолдингу "Мрія", який пережив банкрутство. Серед цих активів були всі інфраструктурні об'єкти, техніка, а також підприємства, що мають права на оренду земельного банку.

На той момент у Саудівської компанії в Україні вже був у власності невеликий агрохолдинг CFG (Continental Farmers Group). Після купівлі "Мрії" всі активи були інтегровані під єдиним брендом "Контінентал Фармерз Груп". Загальна площа оброблюваних земель під управлінням "Континентал" становила 195 тисяч гектарів, розташованих у чотирьох областях Західної України.

У 2024 році агрокомпанія "Контінентал Фармерз Груп" отримала санкцію на купівлю активів одеського агрохолдингу DMV Group, а також здійснила придбання дрібних сільськогосподарських активів у різних областях.

Заснована в 2011 році, компанія Salic відповідає за постачання продуктів харчування для населення Саудівської Аравії та є частиною Державного інвестиційного фонду Королівства.

Related posts