Демократичні сенатори звернулися до Пентагону та представників уряду США з проханням розслідувати інформацію про можливі переговори Ілона Маска з Росією.


Два впливові сенатори-демократи у своєму листі, який отримала редакція Reuters у п'ятницю, заявили, що Пентагон та правоохоронні органи повинні провести розслідування щодо повідомлень про те, що мільярдер Ілон Маск неодноразово спілкувався по телефону з російськими чиновниками, включаючи президента Володимира Путіна, з огляду на питання національної безпеки.

Маск, якого новообраний президент-республіканець Дональд Трамп затвердив на важливу урядову позицію, очолює мільярдні контракти Пентагону та розвідувальних агентств у ролі генерального директора аерокосмічної компанії SpaceX.

Сенаторка Джин Шагін, яка є старшою членкинею Комітету з міжнародних відносин, разом із головою Комітету Сенату з питань збройних сил, Джеком Рідом, звернулися до генерального прокурора США Мерріка Ґарленда та генерального інспектора Пентагону з проханням перевірити участь Ілона Маска у програмах SpaceX. Це сталося на фоні нещодавніх новин про його контакти з російськими представниками. Відсторонення може означати виключення з певних контрактів та позбавлення привілеїв.

"Взаємини між відомим супротивником США та паном Маском, який отримує мільярди доларів державного фінансування, викликають вагомі сумніви щодо його надійності як підрядника для уряду та власника відповідних ліцензій," – йдеться у спільній заяві законодавців, опублікованій у п’ятницю.

Декілька представників Демократичної партії відкрито виступили за необхідність розслідування можливих зв'язків Маска з Москвою. Це сталося після публікації матеріалу The Wall Street Journal минулого місяця, що згадував про потенційний контакт. Проте інформація про лист до американських чиновників, які могли б ініціювати таке розслідування, раніше не була відома.

Заклик Шагін і Ріда про проведення федерального розслідування є спробою, розрахованою на тривалу перспективу. У цей час Трамп готується повернутися в Білий дім за підтримки Маска, який витратив понад 119 мільйонів доларів на кампанію переобрання Трампа і був призначений співголовою майбутнього Департамент ефективності державного управління в адміністрації новообраного президента.

SpaceX, а також Ілон Маск, Пентагон і Міністерство юстиції наразі не надали жодних коментарів на запити.

Повідомлення про контакти Маска з російськими офіційними особами з'явилися в 2022 році, коли політолог Ян Бреммер, президент консалтингової фірми Eurasia Group, сказав, що Маск розповів, що він говорив з Путіним про війну в Україні та червону лінію використання Росією ядерної зброї.

Маск відкинув слова Бреммера, зазначивши, що його розмова з Путіним щодо космосу відбулася всього 18 місяців тому.

У минулому місяці The Wall Street Journal повідомила, що Ілон Маск вів численні бесіди з високопосадовцями Росії, зокрема з Володимиром Путіним та Сергієм Кирієнком, який займає посаду першого заступника голови адміністрації. Цю інформацію надали неназвані джерела з США, Європи та Росії.

У листі Шагін і Рід заявили, що вони "глибоко занепокоєні" тим, що Маск нібито мав розмови з Кирієнком.

Цього року Міністерство юстиції США висунуло йому звинувачення разом з іншими російськими чиновниками в тому, що він очолював пропагандистську кампанію на основі ШІ на платформі соціальних медіа Маска X та інших сайтах для просування інтересів Росії та впливу на виборців напередодні президентських виборів у США.

Маск відкрито заявляв, що успішно пройшов безпекову перевірку в Сполучених Штатах, що надає йому можливість доступу до конфіденційних даних в SpaceX, які включають контракти на мільярди доларів з Пентагоном і NASA для запуску супутників. Крім того, як повідомляє Reuters, компанія має контракт на 1,8 мільярда доларів на розробку великої мережі шпигунських супутників.

"Згідно з листом законодавців, взаємодія між представниками російського уряду та особами, які мають доступ до секретної інформації, може становити ризик для нашої безпеки."

Напруга між Сполученими Штатами та Російською Федерацією у космосі посилилася після того, як Росія вторглася в Україну в 2022 році. У представників Пентагону виникли побоювання щодо підозрілих маневрів російських супутників на орбіті. Цього року вони також звинуватили Росію у розробці ядерної зброї, призначеної для космічного базування, здатної знищувати великі супутникові системи.

SpaceX, компанія під керівництвом Ілона Маска, зайняла провідні позиції в американській космічній галузі, на яку значною мірою покладаються NASA та Міністерство оборони США.

Інтернет-мережа Starlink, яка налічує близько 7000 супутників, перетворила компанію SpaceX на провідного оператора супутникового зв'язку у світі та стала потужним гравцем у сегменті супутникового інтернету, з істотною участю Пентагону в забезпеченні військових комунікацій. Українські збройні сили в значній мірі залежать від Starlink для підтримки зв'язку під час бойових дій.

У п'ятницю сенатори звернулися до міністра ВПС США Френка Кендалла з окремим листом, у якому зазначили, що висловлювання Маска, про які йшлося в новинах, підкреслюють необхідність посилення конкурентного середовища в сферах запуску ракет і супутникового зв'язку. Вони також підкреслили важливість залучення більшої кількості компаній, окрім SpaceX, для виконання критично важливих місій національної безпеки.

Related posts