"Знаменитий кит Хвалдимир, якого підозрювали у шпигунстві для ВМС Росії, знайдений мертвим у водах Норвегії."
У 2019 році норвезькі рибалки виявили "кита-шпигуна", на ошийнику якого були встановлені кріплення для відеокамер. Морські дослідники припустили, що ця тварина могла уникати російських військових.
У водах норвезької провінції Ругаланн знайшли мертву білуху на ім'я Хвалдимир, яка належить до виду зубатих китів із сімейства нарвалових. Дослідник Себастьян Странд, який співпрацював із китом протягом кількох років, заявив мовнику NRK, що є ймовірність, що росіяни могли навчити його шпигунства.
"Фахівець повідомив, що сьогодні було виявлено його тіло без ознак життя. На поверхні тіла помітні пошкодження, ймовірно, спричинені птахами. Необхідно провести розтин, щоб з'ясувати всі деталі цього випадку."
Міністерство рибальства та берегової охорони Норвегії підтвердило звістку про загибель тварини. NRK опублікувало знімок, на якому видно, як білуху підіймають з води за допомогою крана. Спершу Хвалдимира обв'язали мотузкою за хвіст і витягнули на берег.
Рятувальник Даг Анфіндсен поділився, що 31 серпня о 12:00 за місцевим часом він здалеку спостерігав за китом. Спочатку тварина вільно пересувалася у воді, але вже о 14:30 у порту Ставангера кит був помічений лежачим на поверхні води.
Влітку 2024 року в фіорді Осло було помічено кита. Наприкінці липня його транспортували до іншого фіорду, розташованого на сході північної провінції Фіннмарк, з метою інтеграції з іншими білухами.
Хвалдимир -- це поєднання норвезького слова hval (кит) і російського імені Володимир. Така назва є прямою асоціацією з президентом РФ Володимиром Путіним.
"Кита-шпигуна" вперше знайшли рибалки з Фіннмарка 2019 року. Журналісти припускали, що тварину навчили шпигувати для військово-морських сил РФ, оскільки на ній був нашийник із кріпленнями для відеокамер. На ошийнику був напис "Спорядження Петербург 2019".
Москва жодного разу не висловлювалася щодо припущень Норвегії про ймовірне використання білухи в якості шпигуна. Інге Вегге, радниця норвезької організації OneWhale, зазначила, що в Росії існує база для тренування дельфінів для їхньої участі у військових операціях.
Науковці дійшли висновку, що китів можуть використовувати для шпигунських цілей. Згодом вони висунули гіпотезу, що Хвалдимир не займався шпигунством, а намагався уникнути контактів з ВМС Росії.
Нагадаємо, в Австралії 40-річний рибалка зазнав серйозного удару по обличчю китовим хвостом. Чоловік втратив свідомість, його госпіталізували.
На початку серпня у внутрішніх водах штату Вашингтон було помічено горбатого кита без хвоста. Ймовірно, тварина могла заплутатися в рибальських снастях.